8. Nawigacja w toni


Nawigacja w toni

Nawigacja w toni to umiejętność o poziom wyżej niż nurkowanie przy dnie. Wielu nurków jest zdziwiona, że zamiast płynąć poziomo, pływają od dna do powierzchni. Aby tego uniknąć i płynąć na jednym poziomie, należy obserwować cały czas nie tylko kompas, ale również głębokościomierz. Przydaje się posiadanie dobrej pływalności zerowej.

Mała rada – nauczmy się pierwsze nawigować z kompasem utrzymując kontakt wizualny z dnem (1-4m nad dnem, wszystko zależy od widocznosci), a dopiero jak to opanujemy próbujmy własnych sił nawigując w toni.

Przyczyną pływania przy nawigacji w toni gór-dół jest zmiana ciśnienia wraz z głębokością. Małe przypomnienie z kursu podstawowego – jeżeli zmienimy głębokość o więcej niż metr, nie będziemy w stanie płucami zrekompensować zmiany pływalności BCD. Prosty przykład: nurek który płynie w toni na 5m i zmieni głębokość na 3m zostanie wyciągnięty przez BCD do powierzchni, zanim zdąży cokolwiek zrobić. Podobna sytuacja będzie przy zanurzeniu, jeżeli opadniemy na 7m, powietrze w BCD zostanie ściśnięte i zaczniemy opadać, zanim zareagujemy możemy opaść o następne kilka metrów. Co jest tego powodem – brak mocy obliczeniowej w mózgu – dwukomórkowiec.

nurkowanie nawigacyjne
Zabierajmy kompas na każde nurkowanie.
fot. Andrzej Martin Kasiński