5. Budowa kompasu


Kompas - przyrząd służący do wskazywania kierunków geograficznych, dzięki czemu pozwala na orientacje pod wodą. Jest szczególnie przydatny w trakcie pływania w toni wodnej jak również, gdy dno nie jest zbyt urozmaicone (płaskie, jednostajne), czyli wszędzie tam, gdzie nie można korzystać z nawigacji naturalnej.

Typowy kompas nurkowy składa się z:

kompas nurkowy

Kierunek w jakim porusza się płetwonurek, przy takim ustawieniu kompasu to 300 stopni, kurs powrotny to 120 stopni. Jeżeli nie wiesz jak używać kompasu zobacz na stronę posługiwanie się kompasem, nie jest to trudne ale wymaga poznania kilku prostych zasad.

Kompas analogowy

Posiada ruchomą tarczę zawieszoną na igle, wyskalowaną w stopniach od 0-360 z naniesionymi kierunkami geograficznymi. Na zewnątrz posiada również obrotową tarczę wyskalowaną w stopniach. Dodatkowa tarcza służy jako pamięć podręczna.

Kompas działał prawidłowo tylko pozycji poziomej, zbyt duże odchylenie może spowodować zawieszenie się ruchomej tarczy i błędne wskazania. Prawidłowe trzymanie w trakcie podwodnej nawigacji jest bardzo ważne.

Aby łatwiej można było odczytać wskazania w trakcie nurkowania w nocy posiada luminescencyjny ekran.

kompas nurkowy
Kompas analogowy Suunto. Aby łatwiej można było odczytać wskazania w trakcie nurkowania w nocy posiada luminescencyjny ekran.

Kompas może być montowany przy pomocy:

Kompas cyfrowy

Był okres, kiedy można było kupić kompas cyfrowy. Posiadał funkcje jak w kompasie analogowym plus: pozwalał planować nurkowanie, pamiętał 9 kolejnych kursów oraz drogę powrotną. Obecnie kompasy cyfrowe nie są produkowane, powód jest prozaiczny, kompas elektroniczny, można znaleźć prawie w każdym komputerze nurkowym.

kompas nurkowy

Kompas cyfrowy w komputerze nurkowym

Kompas jest również dostępny w komputerach nurkowych. Najbardziej czytelne rozwiązania są w komputerach oled. Pozwalają na zablokowaniu namiaru na róży kompasu, co bardzo ułatwia nawigowanie. Taki kompas najbardziej poprawnie działa w pozycji poziomej. Wskazuje w inny sposób kierunki, niż kompas analogowy, co wymaga zapoznania się z działaniem kompasu przed nurkowaniem.

kompas nurkowy w komputerze nurkowym
Pogląd ekranu z kompasem cyfrowym w komputerze nurkowym Suunto Eon Steel.