4. Mapa akwenu
Wielu początkujących nurków, jest zaskoczona, jak ich bardziej doświadczani koledzy dobrze sobie radzą z nawigacją pod wodą, sama umiejętność nie jest zbyt trudna, wystarczy obserwować mijane elementy. Mapka akwenu to doskonała pomoc w nawigacji, dzięki mapce możemy często bezbłędnie trafić do interesujących nas miejsc, możemy równie określić czy dane miejsce w ogóle nas interesuje. Z mapki dowiemy się o interesujących nas głębokościach, odległościach i ciekawych miejscach. Często dobrze jest część mapki przerysować na tabliczkę, pomoże to w sytuacji wątpliwości czy dobrze płyniemy.
Aby można było prowadzić nurkowanie zgodnie z planem, należy dobrze znać teren nurkowania. Można go poznać na dwa sposoby:
- znamy miejsce z własnego doświadczenia, bo nurkowaliśmy tam wcześniej i zapamiętaliśmy z nurkowania/nurkowań wystarczająco dużo informacji, aby kolejne nurkowanie było w pełni kontrolowane.
- znamy miejsce nurkowania z mapki i opisu. Przy odpowiedniej wprawie takie informacje (o ile są rzetelne) w zupełności wystarczą aby w pełni kontrolować przebieg nurkowania. W miejscach nurkowych często odwiedzanych przez nurków takie mapki istnieją i są powszechnie stosowane. Dobrym przykładem jest Egipt, gdzie wszystkie najciekawsze miejsca nurkowe są dokładnie opisane. W Polsce miejsca nurkowe są bardzo słabo opisane, praktycznie tylko typowe nurkowiska są lepiej opisane np. Jaworzno i Zakrzówek. Inne posiadają co najwyżej informację o maksymalnej głębokości, widoczności pod wodą i trafia się czasem mapa batymetryczna całego akwenu.
Powyżej zamieszczam mapkę Gębczyc, przedstawiającą poglądowo cały akwen, doskonała mapka do zaplanowania nurkowania. Z boku umieszczono legendę z zatopionomi obiektami.
Mapka akwenu nie jest trudna do zrobienia, wszystkich zachęcam do kartowania ulubionych nurkowisk, mam nadzieję, że krótka instrukcja jak wykonać mapkę będzie pomocna.