Rozbudowane konfiguracje sprzętowe

konfiguracje sprzętowe


Kilka słów wyjaśnienia. Przez rozbudowane konfiguracje sprzętowe, rozumiem układ sprzętowy umożliwiający oddychanie pod wodą mieszanką oddechową. W wersji minimalnej składa się z butli, automatu oddechowego, oraz kamizelki ratowniczo-wyrównawczej (KRW). W zestawach bardziej rozbudowanych niektóre elementy mogą być zdublowane lub nawet występować w większej ilości.. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy założyć "lepszy zestaw" na plecy, należy umieć z niego prawidłowo korzystać. Niski poziom obsługi może być bardziej niebezpieczny niż posiadanie "prostszego zestawu". Często zabieranie zbyt przesadnie skonfigurowanego zestawu na płytkie (łatwe) nurkowanie może utrudnić nurkowanie nam i naszym partnerom. Chodzi tu o:

1. Butla z pojedynczym zaworem + 1x automat oddechowy z octopusem

Rozwiązanie standartowe czyli jedna butla + automat oddechowy z dodatkowym drugim stopniem (octopusem) + BCD z inflatorem i manometr. Na bardziej prostych zestawach nie należy nurkować. Prostszy zestaw to układ bez octopusa. W niektórych federacjach oddychanie z jednego automatu przez dwóch nurków (oddychanie partnerskie) jest ćwiczeniem opcjonalnym, co znaczy nie zawsze wykonywanym. Dzieje się tak dlatego że octopus jest elementem bezwzględnie wymaganym.

Butla z pojedynczym zaworem

2. Butla z podwójnym zaworem + 2x automat oddechowy

Zestaw podobnie jak wyżej, dzięki temu że butla posiada dwa wyjścia dołożono dodatkowo pierwszy stopień automatu do którego przyłączono octopus. Posiadamy dwa niezależne automaty ale tylko jedną butlę. W przypadku awarii jednego zestawu można korzystać z drugiego, pamiętajmy jednak, że jeżeli zestaw pierwszy będzie miał stały wydatek, bo nie zakręcono zaworu butla zostanie opróżniona do zera w krótkim czasie 2-5min.

Butla z podwójnym zaworem

3. Butla z pojedynczym zaworem + 1x automat oddechowy
oraz niezależna mała butla >=4l z 1x automat oddechowy

zestaw szczególnie polecany dla nurków nie technicznych (rekreacyjnych) do nurkowań w przestrzeniach zamkniętych (kawerny, nurkowanie pod lodem), nie posiada wad zestawu wcześniejszego. Obie butle są niezależne. Na każdej znajduje się kompletny automat (pierwszy i drugi stopień) oraz manometr. Inflator może, choć nie musi, jest również zdublowany.

Butla z pojedynczym zaworem

4. Dwie butle z łącznikiem + 2x automat oddechowy

Zestaw z dwoma butlami i dwoma kompletnymi automatami, jeden manometr, jeden inflator, choć mogą być dwa manometry i dwa inflatory. Problem z takim zestawem jest taki że do większości BCD nie można zainstalować dwóch butli. Potrzebna jest BCD typu jacket lub skrzydło z możliwością zainstalowania dwóch butli albo "blacha" z zestawem mocowań na dwie butle.
Tego rodzaju BCD rzadko występuje w szkołach nurkowych dla nurków amatorów, stąd też trudno polecać taki zestaw w nurkowaniach rekreacyjnych. Dodatkową wadą takiego rozwiązania jest ciężar zestawu butlowego.

Chcesz wiedzieć więcej zobacz Twinset

Dwie butle z łącznikiem

5. Dwie butle bez łącznika + dwa automaty oddechowe

Trudny zestaw, wymaga stosowania odpowiedniej techniki oddychania tzn zasady 1/3

Dwie butle bez łącznika

6. Dwie butle z łącznikiem z zaworem + dwa automaty oddechowe

Bardzo wszechstronny zestaw, może działać jak zestaw nr 4 lub po zamknięciu zaworu na łączniku jak zestaw nr 5. Ogólnie mówiąc najbardziej polecany.

Jest to typowa konfiguracja nurka technicznego, więcej znajdziesz na stronie konfiguracja Hogarthian

Dwie butle z łącznikiem z zaworem