Kurs Discover Tec

Kurs Discover Tec to pierwszy krok w stronę nurkowań technicznych. Kolejne szkolenia to DSAT TEC 40 i DSAT TEC 45 prowadzą do otrzymania pełnego certyfikatu technicznego PADI Tec Diver.

Kursy są przygotowane przez DSAT - Diving Science And Technology. DSAT jest jedną z największych światowych firm o charakterze badawczo rozwojowym, oferującą najnowszy system szkolenia nurków technicznych na świecie, stworzony na bazie wieloletniego doświadczenie w tej dziedzinie. DSAT przygotował te programy specjalnie dla PADI.

Discover Tec jest programem, którego podstawowym założeniem jest umożliwienie uczestnikom założenia i wypróbowania sprzętu do nurkowania technicznego o obiegu otwartym. Standardowa konfiguracja techniczna jest wymagana, ponieważ to właśnie wypróbowanie sprzętu jest głównym punktem programu.

Wymagania sprzętowe Discover Tec

 • Podwójne butle z manifoldem separującym.
 • Pierwsze i drugie stopnie automatów, z których jeden wyposażony w dwumetrowy (siedem stóp) wąż do dzielenia się powietrzem, a jeden wyposażony w manometr. Wymagane odpowiednie oznaczenie. Uwaga: W konfiguracji sidemount jeden automat musi mieć dwumetrowy wąż, a oba muszą mieć manometry.
 • Środki kontroli pływalności (BCD) do nurkowania technicznego i uprząż (backmount).
 • Komputer nurkowy i/lub głębokościomierz i czasomierz z tabelami (opcjonalne jeśli program prowadzony jest w wodach basenopodobnych; wymagane jeśli program prowadzony jest w ograniczonych wodach otwartych).
 • Skafander odpowiedni do warunków oraz długości nurkowania (jeśli kursanci używają suchych skafandrów, powinni być przeszkoleni/doświadczeni w ich użyciu podczas nurkowań rekreacyjnych przed wykorzystywaniem ich do szkolenia lub nurkowania technicznego).
 • System balastowy (jeśli jest konieczny).
 • Nadmuchiwana powierzchniowa boja sygnalizacyjna, gwizdek i/lub inne wizualne lub dźwiękowe powierzchniowe urządzenia sygnalizacyjne. (Opcjonalne jeśli program prowadzony jest w wodach basenopodobnych; wymagane jeśli program prowadzony jest w ograniczonych wodach otwartych). Zauważ, że boja nurkowa (typu DSMB) może być traktowana również jako powierzchniowa boja sygnalizacyjna.
 • Kołowrotek i worek wypornościowy (zalecany kolor jaskrawożółty) lub boja nurkowa typu DSMB. Opcjonalne - zalecane jako ćwiczenie/doświadczenie.
 • Nóż/narzędzie tnące oraz zapasowe. Opcjonalne jeśli program prowadzony jest w wodach basenopodobnych; co najmniej jedno narzędzie tnące wymagane jeśli program prowadzony jest w ograniczonych wodach otwartych.
 • Tabliczka.
 • Zapasowa maska (opcjonalna).
 • Kompas.
 • Latarki (opcjonalne - jeśli konieczne w danym środowisku).

Czego nauczysz się na kursie:

 • używać komputerowe programy dekompresyjne i komputery nurkowe do planowania nurkowań dekompresyjnych, z dekompresją nie dłuższą niż 10 minut na głębokość do 40 m,
 • używać jedną butlę z gazem dekompresyjnym o zawartości do 50% tlenu (EANx50), aby dodać konserwatyzm do wymaganej dekompresji,
 • myśleć jak nurek techniczny,

Uzyskanie certyfikatu Tec 40 kwalifikuje Cię na kurs Tec 45 , a następnie na Tec 50 .
 

Wymagania wstępne:

Wymagania nie są wysokie, bo to w zasadzie odkrywanie drogi prowadzącej do nurkowania technicznego.

 1. Posiadać certyfikat OWD PADI (bądź równoważny certyfikat innej organizacji)
 2. Mieć zalogowanych minimum 10 nurkowań
 3. Mieć ukończone 18 lat
 4. Kurs Discover Tec może być zaliczone na poczet kursu Tec 40, jeżeli kursant spełnił wszystkie wymagania wstępne kursu Tec 40.

Opcja sidemount

Kursy Tec 40, Tec 45 i Tec 50 mogą być przeprowadzone w konfiguracji sidemount (butle po bokach nurkach, a nie na plecach) dla wód otwartych jeśli instruktor ma certyfikat instruktora sidemount.

Jakie otrzymasz uprawnienia:

 • kurs Discover Tec jest poznaniem procedur stosowanych w nurkowaniu technicznym, aby uzyskać dodatkowe uprawnienia należy skończyć kurs Tec 40

Terminy kursów DSAT Tec Rec

Przy tego rodzaju kursach wymagany jest kontakt indywidualny z instruktorem. Kontakt z instruktorem »


Dodatki

Poniżej przedstawiam style pływacki, które mogą się przydać nurkowi technicznemu.

 1. kraul (flutter kick)
 2. żabka - frog kicka
 3. pływanie do tyłu - back kick
 4. zmodyfikowany kraul (flutter kick)
 5. zmodyfikowana żabka
 6. helikopter

Pliki do pobrania

 1. Tablica planowania nurkowania w pdf do druku.
 2. Tablica CNS OTU PPO2 dla nitroksów.
 3. Lista kontrolna sprzętu