Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Nurkowanie jaskiniowe (cave diving) jest bardzo szeroko rozumiane, zaczynając od penetracji kawern poprzez niezbyt głębokie jaskinie, aż do wielokilometrowych systemów jaskiń. Większość z nas nigdy nie wpłynie kilka kilometrów do jaskini, zakończy penetrację po kilku kilkunastu czy kilkudziesięciu metrach. Niezależnie jak głęboko chcemy wpłynąć należy pamiętać, że jaskinie mogą być zawsze niebezpieczne, nawet te dobrze poznane. Znam kilka historii dotyczących nurkowania w jaskiniach i postaram się je zamieścić, głównie ku przestrodze dla tych co wolą uczyć się na błędach innych osób.
Nurkowanie jaskiniowe to działalność nurkowa polegające na penetracji zatopionych jaskiń lub zatopionych budowli (kopalnie, wyrobiska górnicze). W tego typu nurkowaniu nie ma możliwości wyjścia bezpośrednio do góry, ogranicza nas strop. Wyjście jest możliwe tylko w określonych miejscach.
Rozróżnić możemy dwa rodzaje nurkowania jaskiniowego, które wyraźnie należy od siebie rozróżnić, głównie ze względu na konsekwencje zaistnienia wypadku nurkowego, kiedy w trakcie nurkowania wystąpią problemy:
wejście do jaskini w dolinie Kościeliskiej
Nawet do w nurkowań kawernowych należy być przygotowanym nie tylko psychicznie ale i sprzętowo. Federacje nurkowania amatorskiego dopuszczają nurkowanie kawernowe w konfiguracji standardowej pod warunkiem że:
Nurkowania tego typu są bezpieczne, pod warunkiem nie przekraczania określonej odległości od powierzchni wody. W przypadku problemów obowiązują standardowe procedury z nurkowania rekreacyjnego. Oczywiście 40m to największa odległość, wszelkie trudności powinny spowodować skrócenie tej odległości, do wartości jaka uznamy za bezpieczną.
Nurkowanie kawernowe najczęściej odbywa się w morzu, zarówno Morze Czerwone jak i Morze Śródziemne obfituje w tego rodzaju formy skalne. W Morzu Śródziemnym kawerny powstały w dolomicie i wapieniach, w Morzu Czerwonym w utworach rafowych. Widoczność w kawernach najczęściej jest dobra, przekracza 20-30m, jednak należy uważać w miejscach gdzie występuje osad, aby zbyt nerwowa pracą płetw nie spowodować jego podniesienia i spowodowania drastycznego obniżenia widoczności nawet do kilku centymetrów.
Kiedy nurkujemy z przewodnikiem na odprawie przed nurkowaniem zostaniemy poinformowani o potencjalnych niebezpieczeństwach, zachowaniu się w trakcie nurkowania i postępowaniu w razie wystąpienia ograniczonej widoczności. W większości przypadków na nurkowania kawernowe bazy nurkowe wybierają przeważnie bardzo bezpieczne jaskinie. Planując nurkowanie samodzielnie, należy zebrać maksymalną ilość informacji o miejscu nurkowania, źródłem mogą być miejscowe przewodniki nurkowe, oraz informacje uzyskane w bazach nurkowych.
Nurkowanie jaskiniowe nie jest dla każdego, należy to jasno powiedzieć, niemożność bezpośredniego wynurzenia do powierzchni, wymaga stosowania określonych procedur, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Nurek jaskiniowy musi posiadać wysoką odporność na stres zarówno ten wywołany czynnikami fizycznymi jak i psychicznymi. Penetracja głębokich jaskiń stawia szereg wyzwań, do których niejednokrotnie należy przygotowywać się przez długotrwały trening, utrzymanie idealnej pływalności to podstaw o której nie ma specjalnie co pisać, obsługa samego sprzętu również nie powinna być problemem. Opanować musimy posługiwanie się kołowrotkiem i kompasem, operować światłem i prawidłowo poręczować. Umieć musimy wyciąć się z poręczówki w razie zaplatania oraz planować zużycie gazów. Niezbędne więc będzie poznanie SAC (Surface Air Consumption) - wskaźnik powierzchniowego zużycia gazu.
W zasadzie istnieją dwie główne szkoła nurkowania jaskiniowego, różnice występują na skutek odmiennego środowiska w jakich są prowadzone nurkowania.
Wybór techniki powinien zależeć od rodzaju jaskini, generalnie należy stosować konfiguracje, która lepiej znamy. Powszechnie większym powodzeniem cieczy się konfiguracja Hogartiańska i ta będzie z pewnością powszechniej używana. Konfiguracja boczna znajdzie zastosowanie w trudniejszych jaskiniach, gdzie zestawy dwubutlowe nie mogą być użyte ze względu na swoją wielkości i wagę (ogólnie mówiąc nieporęczność).
Penetracja jaskiń wymaga zastosowania mocniejszej konfiguracji sprzętowej niż konfiguracja standard. Bezwzględne minimum to w pełni zdublowany sprzęt, czyli dwie niezależne butle i dwa niezależne automaty.
W zasadzie są stosowane dwie rodzaje konfiguracji:
Nic tak nie motywuje jak pozytywny przykład. Na filmie poniżej Steve Bogaerts pokazuje podstawowe umiejętności nurkowania w konfiguracji sidemount podczas korzystania z jego uprzęży Razor i skrzydła Bat. Uprząż i skrzydło nie jest najważniejsze - najważniejsze są umiejętności nurkowe, a te na filmie są pokazane idealnie.
Sprzęt nurka jaskiniowego to również:
Światło służy nie tylko do oświetlania drogi przed nurkiem, ale również do komunikacji w parze czy grupie. Komunikacja światłem została rozwinięta przez nurków nurkujących w grupach np GUE. Ten rodzaj komunikacji został omówiony na stronie komunikacja światłem w nurkowaniu. Do komunikacji światłem potrzebne jest oświetlenie o dużej mocy i dużym stopniu skupienia wiązki światła, takie wymagania spełniają lampy HID i niektóre lampy LED.
Sprzęt przygotowany przed nurkowaniem
Stage
Zabezpieczenie zaworów przed uszkodzeniem
Polecam stronę Podkomisji Nurkowania Jaskiniowego PZA, która corocznie organizuje warsztaty nurkowania jaskiniowego
Fontain de Truffe - jedna z najpiękniejszych jaskiń rejonu Lot we Francji, płytka i szeroka, jedyne utrudnienie to przewężenie na wejściu. Można nurkować zarówno w konfiguracji francuskiej jak i amerykańskiej.
Emergence du Ressel - piękna jaskinia z pewnością warta zobaczenia, również rejon Lot we Francji. Z powodu braku utrudnień i dużej szerokości zalecana konfiguracja amerykańska. Wejście w nurcie rzeki.
Source de Landenouse - nurkowanie zaczyna się od założenia systemu lin i wielokrążków, aby opuścić bezpiecznie sprzęt do nurkowania do 7 metrowej studni, na dnie której znajduje się wejście do jaskini. Widoczność w jaskini od średniej do słabej.
Elefante Bianco (Biały słoń) - głęboka jaskinia, odcinek spenetrowany to ponad 180m głębokości i 530m długości. W początkowej części jaskinia opada pod stałam katem, aż do głębokości ponad 100m, odległość od wejścia wynosi wtedy 260m - dalej jest tylko głębiej.
Grotta dei Fontanazzi - nie jest juz taka głęboka, posiada za to znaczną długość i szereg zacisków na wejściu. Obecnie przebadano odcinek 1700m i osiągnięto maksymalną głębokość 120m.
Zanim zaczniemy nurkować w jaskiniach, zadajmy sobie kilka prostych pytanie. Czy potrafimy zachować idealną pływalność? Czy potrafimy zawisnąć w toni? Jakie techniki pływania znamy? Czy nurkowanie bez maski nie stanowi problemy? Czy ciemności nas nie przerażają?
Nie wiem jak odpowiedziałeś na poszczególne pytania, ale nurek jaskiniowy powinien z pewnością umieć utrzymać idealną pływalność i tu nie wystarcza umiejętności opisane na stronie doskonała pływalność zerowa, tu jest wymagane wykonywanie spadochroniarza w sposób idealny - to znaczy taki, że jesteśmy w stanie zwisnąć na danej głębokości bez pomocy rąk a tylko przy minimalnej pracy płetw (czasami małe ruchy, wynikające z nie idealnego trymu).
Jeżeli nurkujemy według szkoły amerykańskiej (czyli w twinie), spadochroniarz powinien być na tyle opanowany, aby umieć wykonać bez utraty głębokości ani pozycji, takie umiejętności jak:
Jaskinie mogą mieć różny kształt, czasami są szerokie, a innym razem wąskie, mogą być pionową szczeliną a innym razem poziomą. Mogą posiadać dużą ilość osadu, który łatwo podnieść i ograniczyć widoczność do zera. Wszystko to sprawia, że należy stosować odpowiednie techniki pływania. Najprawdopodobniej zarówno kraul jak i delfin będą mało przydatne. Poniżej zamieszczam odpowiednie techniki, znacznie ograniczające podnoszenie osadu z dna:
Technika poręczowania - specyfika zalanych jaskiń, wymusiła stosowanie określonych technik związanych z poruszaniem się. Poręczowanie polega na rozciąganiu linki miedzy nurkiem a wyjściem. Linka znajduje się na kołowrotku i w trakcie płynięcia jest rozwijana. Głównym zadanie linki jest umożliwienie nurkowi bezpiecznego powrotu do wyjścia, szczególnie w sytuacji, gdy widoczność ulegnie znacznemu pogorszeniu, lub wręcz spadnie do zera, na skutek podniesienia się osadów. Działa podobnie jak nić Ariadny, którą rozwijał Tezeusz, by wyjść z labiryntu. -
Autoratownictwo - przedstawiam dwie najczęstsze sytuacje wymagające zastosowania specjalnych procedur ratowniczych w trakcie nurkowania w jaskiniach.
Zasada jednej trzeciej - ogólnie stosowana zasada przy nurkowaniu w jaskiniach, pod lodem, czy innych przestrzeniach zamkniętych, gdzie odległość od wyjścia jest spora. Przestrzeganie zasady "jednej trzeciej" oraz dokładne planowanie nurkowania jest podstawowym sposobem zwiększania bezpieczeństwa nurkowania. Szczególnie, że zasada jednej trzeciej podaje minimalny zapas gazu pozwalający bezpiecznie wrócić. Mowa tu oczywiście o nurkowaniu w konfiguracji z dwoma butlami rozdzielonymi lub połączonymi ale z separatorem.
Komunikacja światłem - jaskinie to idealne miejsce do komunikacji światłem. Mocna latarka o dużym skupieniu 3-6 stopni pozwala na komunikację nie tylko w jaskiniach , ale również w słoneczny dzień. Aby komunikacja była możliwa latarka musi znajdować się w ręce, a nie na kasku. Snop światła kierujemy do przodu, przed siebie, tak aby partner płynący przed nami widział świetlną plamę na dnie. Wykonując odpowiednie ruchy ręką możemy, zwrócić jego uwagę, wezwać pomoc. Więcej znajdziesz na stronie nurkowanie znaki światłem.
Polska nie jest idealnym miejscem dla nurków jaskiniowych, zalanych jaskiń jest mało, lub są trudno dostępne. Inne możliwości to zalane studnie, sztolnie czy forty. Tu nie podam żadnych lokalizacji, aby nie kusić licha, opisy w przyszłości.
Jaskinia Ordyńska na Uralu - największa na świecie podwodna, gipsowa jaskinia, znajdująca się na światowej liście UNESCO Cudów Natury. Jaskinia znajduje się na zachodzie Uralu, jej długość przekracza 5km i jest jedną z najdłuższych jaskiń Uralu. Woda w jej wnętrzu jest bardzo czysta, dzięki czemu zapewnia widoczność na poziomie 45m. W jaskini można nurkować. Można tu podziwiać olbrzymie komnaty, tak wielkie, że oświetlenie ich w całości wymaga kilku lamp.
Węzły żeglarskie - warto również zapoznać się z węzłami stosowanymi w trakcie nurkowania na wrakach ich znajomość może wiele ułatwić, oraz ustrzeże nas przed przypadkowym odwiązaniem się liny. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na ósemkę podwójną, która powinna wystarczyć do większości zastosowań. Zastosowanie ósemki podwójnej i karabinka powinno rozwiązać większość problemów z węzłami.
Karabinki - garść informacji o stosowanych karabinkach.
Staram się zamieszczać wszelkie relacje z wyjazdów jaskiniowych zamieszczone w sieci. Zamieszczę każdą relację.