Jezioro Bajkał

"Święte morze" tak Buriaci nazywają Bajkał - perłę jezior świata. To najstarsze i najgłębsze jezioro na Ziemi - jego wiek ocenia się na ponad 25 mln lat!! W Bajkale żyje 1850 gatunków endemicznych, w tym nerpa bajkalska, gąbki słodkowodne. Woda jest słodka, zimna, w zależności od pory roku i miejsca przezroczystość wody sięga nawet 30-50 metrów.

Pod wodą piękny krajobraz, pionowe ściany, kaniony, nieregularne formacje skalne, osuwiska, duże głazy, zatopione drzewa, kolonie zielonej gąbki o różnych kształtach. Bajkał znajduje się na poziomie 455 m npm i otoczony jest z trzech stron zboczami wysokich gór, przyciąga swą malowniczością i tajemniczością wielu podróżników. Poznaj oblicze przyrody, gdzie człowiek jest wciąż tylko gościem.

Wymagania:

  • Paszport ważny 6 miesięcy od daty powrotu
  • Uprawnienia i umiejętności nurkowania w suchym skafandrze
  • Suchy skafander, automat do nurkowań w zimnej wodzie
  • Latarka, dobry ocieplacz (temperatura wody wynosi ok. 4C), rezerwowa maska, bojka ze szpulką na parę
  • Kieszonkowe (ok. 300 - 500 euro)
  • Zdjęcie do wizy
  • Odzież i obuwie do pieszych wędrówek w terenie

Jezioro Bajkał

Program:

dzień 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie i wylot do Rosji.

dzień 2

Przylot do Irkucka, zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zapoznanie się z historią osadnictwa, historią miasta ( w tym wpływy polskie, Dekabryści), religiami. Wieczorne wyjście do miasta. Nocleg w Irkucku.

dzień 3

Wędrówka wąwozem rzeki Kingyra, wodospady nawet 8 metrowej wysokości, ewentualna kąpiel w górskim strumieniu. Arshan - zwiedzanie świątyni buddyjskiej - Dakan Bodhidharama. Na miejscowym bazarze szeroki wybór herbat i ziół, ozdoby buriackie i mongolskie, rękodzieło. Wizyta w pobliskiej osadzie Żemczug, kąpiel w źródłąch termalnych. Nocleg w Arshan w tur-bazie albo w jurcie.

dzień 4

Arshan, przejazd Doliną Tunkijską do Sludjanki, wizyta w pobliskiej cerkwi, zakupy na kilkugodzinną podróż pociągiem. Przejazd koleją bajkalską na odcinku Sludjanka - Port Bajkał - bardzo malownicza trasa przez tunele i wiadukty, wzdłuż brzegu Bajkału. Dawny odcinek kolei transsyberyjskiej. Wybudowana przez zesłańców i najemnych inżynierów z Europy w okresie carskim w celu szybkiego transportu wojsk na ewentualną wojnę na dalekim wschodzie.

dzień 5

1 dzień safari - nurkowanie w rejonie Koty, Bolshiye Goloustnoye. Podczas rejsu codziennie 2-3 nurkowania (w tym nocne), wyjścia na ląd, zwiedzanie osad buriackich, wyjścia w tajgę, spacery wzdłuż brzegu, wieczory przy ognisku, podczas rejsu sauna (rosyjska bania) na brzegu Bajkału.

dzień 6

2 dzień safari – nurkowanie w rejonie Buguldieyka, wyspy Olchon.

dzień 7

3 dzień safari- nurkowanie w rejonie Wyspy Olchon i Zatoki Piaskowej.

dzień 8

4 dzień safari- nurkowanie przy wyspie Olchon i rejon Zatoki Piaskowej.

dzień 9

5 dzień safari- nurkowania w rejonie KBZD. W godzinach popołudniowych wyokrętowanie w Listviance, zwiedzanie Muzeum Bajkalskiego, wizyta na bazarze, spacer wzdłuż Bajkału. Nocleg w Listviance.

dzień 10

Zwiedzanie dużego muzeum budownictwa regionalnego w Talcach, obiekty wczesnego osadnictwa, szałasy myśliwych, drewniane budownictwo zagrodowe, młyny, szkoła, karczma, cerkiew, gród, jurty buriackie. Przejazd do Irkucka, zakwaterowanie w hotelu, wizyta na targowisku lub na kwartale 38 (odrestaurowany fragment miasta z oryginalna drewnianą zabudową z okresu carskiej Rosji, obecnie modne miejsce spotkań, kawiarnie, galerie, restauracje, kluby ). Nocleg w Irkucku.

dzień 11

Transfer na lotnisko, wylot do Polski przez Moskwę. Przylot w tym samym dniu do Warszawy.

Jezioro Bajkała

Jeżeli lubisz ciekawe wyprawy koniecznie sprawdź.