Test skrzydeł - Xdeep Zeos 28 i Zeos 38 system

testy sprzętu


Twój sprzęt powinien potęgować, a nie tłumić przyjemność z nurkowania. To stwierdzenie doskonale oddaje przyjemność wynikającą z używania skrzydła Xdeep Zeos 28 lub 38 (wielkość skrzydła zależy od celu jego użycia oraz wielkości nurka - jeżeli nie masz specjalnych wymagań i ważysz poniżej 100kg spokojnie wystarczy czy Zeos 28. Ogólnie mniejsze skrzydło jest łatwiejsze do opanowania i bardziej wybacza błędy.

Aby sprzęt potęgował przyjemność z nurkowania musi być odpowiednio wyregulowany, w każdym skrzydle regulacji wymagają paski ramienne oraz pas biodrowy, i pas kroczny. Nie jest to trudne i wykonywane jest tylko jednorazowo przed pierwszym nurkowanie, oczywiście jeżeli jest potrzeba to wszystko można ustawić ponownie.

Kompletny system wypornościowy składający się z następujących elementów:

 • skrzydła o pojemności 28 lub 38lbs (odpowiednio 13,0l i 17,51l)
 • płyty stalowej lub aluminiowej,
 • uprzęży,
 • pięciu D-ringów
 • wyściółka na płytę w technologii 3D Mesh,
 • adaptera na pojedynczą butlę z dwoma pasami wyposażonymi w plastikowe klamry do mocowania butli.

Xdeep Zeos

Worek Zeos

Worek ZEOS 38 jest dwupowłokowym skrzydłem o kształcie toroidalnym przeznaczonym do pojedynczej butli, zbudowanym w oparciu o najlepsze materiały i komponenty pochodzące z UE oraz USA.

Prace nad workiem ZEOS 38 trwały niemal dwa lata, podczas których optymalizowaliśmy kolejno wszystkie elementy worka.

Efektem są następujące cechy konstrukcyjne worka ZEOS 38:

 • Zredukowane martwe strefy, czyli te części worka, które nie biorą czynnego udziału w zapewnieniu pływalności.
 • Zmniejszona szerokość, dzięki czemu nie wystaje ponad obrys butli. Zmniejsza to wydatnie opór hydrodynamiczny i skutkuje zdecydowaną poprawą wygody opróżniania worka, wspomagając tym samym prawidłowy trym.
 • Zamek umożliwiający dostęp do wnętrza powłoki zewnętrznej umiejscowiony jest od strony butli, przez co nie ma potrzeby rozkręcania zestawu by dostać się do pęcherza wewnętrznego.
 • Adapter inflatora umieszczony asymetrycznie, w miejscu nie powodującym kolizji z zaworem butli, pierwszym stopniem automatu lub wężami.
 • Minimalistyczna konstrukcja, pozbawiona wszelkich zbędnych elementów (taśmy, gumy), mogących być przyczyną zaczepienia.
 • Cztery otwory mocujące umieszczone na wewnętrznej taśmie wzmacniającej zapewniają dużą swobodę regulacji położenia skrzydła względem płyty.

Wyposażony w jeden zintegrowany inflator i jeden zawór nadmiarowo-upustowy - rozwiązanie typowe dla sprzętu technicznego - wszystkie elementy które nie są niezbędne zostały usunięte.Konstrukcja zgodna z zasadami DIR (ilość D-ringów, ich rozmieszczenie, pas kroczny, klamra).

xdeep zeos 28 38

Kieszenie balastowe

 1. Kieszenie balastowe xDEEP są kieszeniami dwuczęściowymi, w których balast jest przechowywany w zamykanym zasobniku i przeznaczone są do mocowania na pasie brzusznym uprzęży DIR.
 2. Wykonane zostały w całości z wytrzymałego materiału Cordura 1100 dTEX.
 3. Wewnętrzne zasobniki na balast zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo przy wyjmowaniu balastu pod wodą w trakcie ćwiczeń i ułatwiają jego przenoszenie.
 4. Przednia część kieszeni została usztywniona taśmą, co zdecydowanie ułatwia wkładanie zasobników z balastem. Jest to szczególnie istotne podczas wykonywania ćwiczeń pod wodą.
 5. Kieszenie zamykane są przy pomocy doskonałych klamer ITW NEXUS, wykonanych z poliacetalu - tworzywa odpornego na słoną wodę i zapewniającego wytrzymałość w szerokim zakresie temperatur.
 6. Lewa kieszeń wyposażona jest w metalowy D-Ring, stabilizowany przy pomocy stopera, który umożliwia również przesuwanie D-Ringu w zakresie 10cm.
 7. W tylnej części kieszeni umieściliśmy taśmę z metalowym oczkiem ze stali nierdzewnej, umożliwiającym umocowanie kieszeni balastowej do płyty, zapewniając jej stabilizację.

xdeep zeos 28 38