Żyleta, kamizelka docieplająca

sprzęt nurkowy


Żyleta lub kamizelka docieplająca potocznie nazywana "żyletą" zakładana bezpośrednio na ciało, posiada grubość 2,5-3mm, wykonana z neoprenu. Zakładana jest pod piankę, w celu dodatkowego ocieplenia ciała. Posiada z jednej strony laycre a z drugiej jest gładka. Żyleta, aby spełniała swoje zadanie musi być tak dobrana, aby stanowiła drugą skórę - nie powinna dopuszczać  wody do ciała. Rozmiary żylet są oznaczane podobnie jak rozmiary skafandrów.

Potoczna nazwa wzięła się z stąd, że jeżeli założymy żyletę gładką strona do ciała, to przy ściąganiu  występuje nieprzyjemne wyrywania włosów. Możemy znaleźć również bardziej naukowe źródło słowa żyleta -  w języku francuskim, gilet (czytaj żile ) oznacza kamizelkę. Francuskie żile zostało zamienione na polskie słowo żyleta. Tu dodam, ze w języku angielskim również występuje słowo gilet i znaczy również kamizelka.

Żyleta

Przykład powyżej - neoprenowa żyleta o grubości 3 mm pod mokry skafander nurkowy  firmy Bare, model Thermalskin. Idealny docieplenie pod każdy mokry skafander podczas nurkowania w zimnych wodach (okres jesień/zima w Polsce).