Płyta stalowa czy aluminiowa?

sprzęt nurkowy


Płyta - to podstawowy element sprzętu nurka technicznego. Właśnie do niej mocuje się pozostałe elementy sprzętu, jak uprząż, butle, skrzydło. Płyty wykonywane są głównie ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Stalowe są najbardziej powszechne, aluminiowe używają płetwonurkowie podróżnicy samolotami, trudno wozić ciężką płytę stalową samolotem.

Płyta to kawałek blach odpowiednio wycięty, obrobiony i podgięty. Grubość blachy jest bardzo różna od 1-4mm. Najczęściej 2,5-3mm w rozwiązaniach firmowych, 1-2,5mm w samoróbkach, głównie ze względu na problem z obrobieniem grubszego materiału. Płyta ze względu na swoją wagę 2-3kg pełni jednocześnie rolę systemu balastowego, co prawda nieodpinanego, ale w sposób dostrzegalny zmniejsza balast na pasie balastowym.

Płyty różnią się między sobą wymiarami, jak również ilością otworów i wycięć. ma to znaczenie tylko ...

Ważne jest, aby krawędzie otworów, szczególnie tych na pasy były zaokrąglone (opiłowane), zbyt ostra krawędź niszczy taśmę, powodując jej przecinanie i konieczność wymiany.

Płyta musi być wyposażona w uprząż. Zadaniem uprzęży jest prawidłowe zamocowanie płyty na plecach płetwonurka. Jest wiele rodzi uprzęży, to jaką zastosujemy zależy jaki rodzaj nurkowania preferujemy. Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań. Ważnym elementem uprzęży są D-ringi, do których mocujemy różne elementy sprzętu.

wyściółka na płytę nie tylko chroni skafander ale również jest kieszenią na boję dekompresyjną, niestety wyciągniecie takiej boji jest możliwe tylko kiedy nurkujemy bez rękawic lub w cienkich rękawicach.