Mocowanie automatu na szyji

patenty i patenciki


Coraz częściej, można spotkać nurków z automatem zawieszonym na szyji. Takie rozwiązanie posiada jedną zaletę - automat jest zawsze w tym samym miejscu. Rozwiązanie stosowane jest w przypadku konfiguracji Hogarthian odmiennej od konfiguracji standard. Główny automat znajduje się na długim wężu i to on jest podawany partnerowi, który nie ma powietrza. Octopus (właściwiej będzie powiedzieć w tym przypadku "backup") jest zamocowany na gumce przy szyj. Właśnie z niego korzystamy, kiedy główny automat oddechowy oddamy partnerowi. W tym przypadku octopus (backup) jest dla nas a nie dla partnera. Pragnę podkreślić, że aby zmienić konfigurację sprzętu, nie wystarczy zamienić ustawienia węży, należy jeszcze rozumieć po co to robimy (ideę zmiany), tylko wtedy będziemy nurkowali bezpiecznie.

Gumka i dwie opaski samozaciskowe to wszystko co nam potrzeba. Sposób wykonania pokazany jest powyżej. Jeżeli dysponujemy rurką termokurczliwą możemy wszystko ładnie wykończyć, w innym wypadku końcówki należy zatopić, podgrzewając je zapalniczką.

Równie popularne rozwiązanie to zastosowanie węzła półsztyk. W tym przypadku jeden koniec gumy wiążemy, przy drugim końcu.