Mocowanie octopusa na gumce

patenty i patenciki


Typowy uchwyt do mocowania octopusa

Typowy uchwyt do mocowania octopusa, zapewnia pewne zamocowanie, oraz zabezpiecza przed dostawaniem się zanieczyszczeń do automatu. Zdecydowanie element godny polecenia.
Zamocowanie octopusa: jak na rysunku, część widełkową zakładamy na ustnik od góry i zatykamy ustnik. Jeżeli nie mamy wprawy mogą być problemy z ponownym zamocowaniem octopusa pod wodą.

zobacz również stronę karabinki w nurkowaniu

Gumka

Gumka - rozwiązanie, które można wykonać we własnym zakresie koszt jest znikomy. Zapewnia pewne zamocowanie, nie zabezpiecza automatu przed dostawaniem się zanieczyszczeń w 100%, ale myślę że jeżeli gumka nie jest długa i drugi stopień wisi blisko BCD to zabezpieczenie jest na 99%.

Z gumowej linki o średnicy ok. 4mm należy wykonać kluczkę o średnicy trochę mniejszej od średnicy ustnika (kluczka powinna po naciągnięciu dać się nałożyć na ustnik. Mocowanie może być bezpośrednio do BCD jak i do karabinka (jest wtedy możliwość zdjęcia). Wszystkie połączenia zostały wykonane przy pomocy samozaciskowych pasków.
Stosuję takie rozwiązanie z powodzeniem w sprzęcie szkoleniowym, główny powód to to że dwa wcześniejsze rozwiązania nie zapewniają odpowiedniej trwałości (często ulegają uszkodzeniu już na pierwszych lub drugich zajęciach przy ćwiczeniu oddychania z alternatywnego źródła powietrza lub oddychania partnerskiego)

Zobacz również mocowanie octopusa