Mocowanie octopusa na gumce

Typowy uchwyt do mocowania octopusa

Typowy uchwyt do mocowania octopusa, zapewnia pewne zamocowanie, oraz zabezpiecza przed dostawaniem się zanieczyszczeń do automatu. Zdecydowanie element godny polecenia.
Zamocowanie octopusa: jak na rysunku, część widełkową zakładamy na ustnik od góry i zatykamy ustnik. Jeżeli nie mamy wprawy mogą być problemy z ponownym zamocowaniem octopusa pod wodą.

zobacz również stronę karabinki w nurkowaniu

Gumka

Gumka - rozwiązanie, które można wykonać we własnym zakresie koszt jest znikomy. Zapewnia pewne zamocowanie, nie zabezpiecza automatu przed dostawaniem się zanieczyszczeń w 100%, ale myślę że jeżeli gumka nie jest długa i drugi stopień wisi blisko KRW to zabezpieczenie jest na 99%.

Z gumowej linki o średnicy ok. 4mm należy wykonać kluczkę o średnicy trochę mniejszej od średnicy ustnika (kluczka powinna po naciągnięciu dać się nałożyć na ustnik. Mocowanie może być bezpośrednio do KRW jak i do karabinka (jest wtedy możliwość zdjęcia). Wszystkie połączenia zostały wykonane przy pomocy samozaciskowych pasków.
Stosuję takie rozwiązanie z powodzeniem w sprzęcie szkoleniowym, główny powód to to że dwa wcześniejsze rozwiązania nie zapewniają odpowiedniej trwałości (często ulegają uszkodzeniu już na pierwszych lub drugich zajęciach przy ćwiczeniu oddychania z alternatywnego źródła powietrza lub oddychania partnerskiego)

Zobacz również mocowanie octopusa