Donut 22 Special Edition TecLine

testy sprzętu


Sprzęt nurkowy

Skrzydło Donut 22 Special Edition ("Opona" wyp.22kg/50lbs) TecLine

środa, 20 lutego 2013 17:26

Z wielką przyjemnością informujemy, iż Donut 22 Special Edition otrzymał nagrodę „Produkt roku 2012” według czytelników Forum Nuras. W głosowaniu brały udział 1942 osoby z czego 841 głosów oddano na Donut 22 Special Edition co stanowiło 43% wszystkich głosów.

Worek ma kształt nieregularnego koła co pozwala na sprawne przetaczanie gazu w dowolnym kierunku, a tym samym na utrzymanie wybranej pozycji pod wodą. Zwiększenie szerokości worka oraz specjalna wkładka wszyta na obrysie worka dają dobre boczne trzymanie twina w nurkowaniu z dodatkowymi butlami.

Dodatkowo wkładka ta spowodowała wzrost pojemności worka bez zwiększania jego obrysu - powstał mały worek o dużej pojemności. Szeroki pas w dolnej części worka pozwala wykorzystać tę dodatkową pojemność zapewniając nurkowi "wysoką" pozycję na powierzchni wody. Stabilną pozycję pod wodą utrzymujemy również dzięki łatwemu zrzutowi gazu.

Tylny zawór został umieszczony "intuicyjnie". Sięgając ręką do spłuczki po prostu na nią trafiamy. Wąż inflatora położony jest centralnie tak, aby gniazdo węża znalazło się dokładnie pomiędzy butlami, co pozwala na zrzucanie gazu infaltorem bez konieczności silnego odchylania się w górę. W komplecie z workiem dostajemy dodatkowy, krótszy wąż do inflatora, pozwalający na dobranie rozmiaru właściwego do swoich preferencji. Worek jest bardzo wąski w górnej części dając praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracji węży i automatów oraz , co równie ważne, swobodny dostęp do zaworów. Położenie worka względem zestawu i płyty możemy ustalić wybierając jedną z dwóch par otworów na śruby mocujące worek na butlach.

Jaki worek byłoby idealnym narzędziem zarówno dla nurków rekreacyjnych zaczynających swoją przygodę z twinsetem, jak i dla zaawansowanych nurków technicznych nurkujących z kilkoma butlami bocznymi, skuterem i innym dodatkowym osprzętem… taki worek nazywa się Donut 22 Special Edition - tak uważają jego twórcy. Zadajmy sobie pytanie czym się kierowali przy jego budowie. Konstruktorzy worka chcieli rozwiązać następujące problemy:

  • mały rozmiar przy właściwej pojemności i prosta bezpieczna konstrukcja,
  • stabilne ułożenie pod wodą zarówno z samym twinem jak i z kilkoma butlami bocznymi,
  • opływowy kształt umożliwiający penetrację ciasnych przestrzeni,
  • wytrzymały materiał – odporny nie tylko na promieniowanie UV ale także na zaciski w jaskiniach czy wrakach,
  • pojemność wystarczająca, żeby worek wraz z zestawem dwubutlowym i butlą boczną utrzymywał się na powierzchni, a po założeniu na nurka dawał mu wysoką pozycję nad wodą,
  • szybki zrzut gazu w każdej pozycji zarówno przy użyciu inflatora jak i tylnego zaworu („spłuczki”),
  • bezkolizyjne ułożenie węży niezależnie od rodzaju zastosowanych automatów i używanej konfiguracji,
  • bezpieczny i łatwy dostęp do zaworów zarówno pod wodą, jak i na powierzchni przy worku całkowicie napełnionym.

Czy te parametry zostały w pełni spełnione, każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, wielu nurków twierdzi, ze tak.