Skafander mokry - pianka

sprzęt nurkowy


Skafandry mokre zwane są potocznie pianką. Wykonane są z neoprenu o różnej grubości:

  • 3mm - na wody bardzo ciepłe, temperatura wody powyżej 25C, najczęściej są jednoczęściowe,
  • 5mm - już na wody chłodniejsze, np. Morze Śródziemne (Chorwacja, Włochy, Francja, Hiszpania), może być również używana w polskich wodach w okresie czerwiec-wrzesień do penetracji warstwy nadskokowej i krótkotrwale warstwy podskokowej. Ten rodzaj pianki ze względu na cenę, łatwość wkładania i wszechstronność jest powszechnie używany przez "polskie" szkoły nurkowania.
  • 7mm - pianka idealna na wody zimne, wody w których temp spada poniżej 10C. Nadaje się również do nurkowania w zimie, ale ubranie jak i rozebranie się na świeżym powietrzu może nie należeć do przyjemnych. Do nurkowań zimowych najlepiej nadaje się suchy skafander.

Skafandry mokre wykonywane są jako jednoczęściowe lub dwuczęściowe. Dobry skafander powinien przylegać do ciała w stopniu uniemożliwiającym cyrkulację wody. Woda ma możliwość wnikania między ciało a piankę gdzie ogrzewa się od ciała i stanowi dodatkową warstwę izolacyjną pod warunkiem, że nie ma możliwości cyrkulacji.

Z powodu różnic anatomicznych i upodobań kolorystycznych, pianki wykonuje się w wersji damskiej i męskiej. Rozmiary pianek sa identyczne jak ubrań, dla kobiet to 34-46, dla mężczyzn 48-58, moga być również oznaczenia S, M, L, XL, 2XL, 3XL

short - cienka pianka

Shorty - cienka pianka z krótkimi rękawkami i krótkimi nogawkami używana przeważnie na ciepłych wodach grubość najczęściej 3mm.

Najbardziej znany krój to pianka dwuczęściowa składająca się z:

Overall męski

Overall - pianka z długimi rękawami i długimi nogawkami, tu pianka męska 5-7mm.

Overall męski

Overall - pianka z długimi rękawami i długimi nogawkami, tu pianka damska 5-7mm.

Overall męski

kamizelka docieplająca - z krótkimi rękawami i kapturem 5-7mm. Są również wersje, w których kaptur jest osobnym elementem.

skafander nurkowy

W celu pełnej ochrony do każdego skafandra należy dokupić: buty oraz rękawiczki.

skafander mokry

Producentów skafandrów jest bardzo wielu np. Eques, Ocean Pro, Santi (polska), Aqualung, Camaro, Scubapro, Mares.