Problemy z inflatorem

patenty i patenciki


Problem z inflatorem - automat oddechowy oddajemy do serwisu co roku, a kiedy serwisować inflator? Na grupie dyskusyjnej pl.rec.nurkowanie znalazłem taki wątek.

Witam,
Pewnie pytanie jest do serwisanta, ale chciałam poznać po prostu zdanie nurków.
Posiadam jacket zakupiony za grosze od szkoły nurkowej. Po kilku zrobionych w nim nurach (ok 6) mam zastrzeżenia co do pracy inflatora. Nurkowałam do tej pory z dwoma innymi jacketami i w żadnym nie miałam trudności.

W tym moim przyciski działają jakby z opóźnieniem tzn. przycisk dodawczy z opóźnieniem odskakuje po wciśnięciu - trudno przy moim mikroskopijnym doświadczeniu robić krótkie "strzały" powietrza do jacketu. Natomiast przycisk do upuszczania nadmiaru reaguje z opóźnieniem i trzeba moment czekać zanim polecą bąble. Poza tym guma która stanowi zewnętrzną obudowę inflatora lekko jest rozluźniona i czasem podchodzi pod przycisk nadmiarowy. Co prawda na moment, ale trzeba mocniej wtedy przycisk naciskać.

Wszystko to pewnie dla doświadczonego nurka to byłyby nie warte zainteresowania drobiazgi, ale we mnie wywołują brak zaufania do jacketu - moja opóźniona reakcja + opóźnienie inflatora = trudności i troszkę nerwów. Pewnie kłopoty znikną jak się opływam, ale wcześniej na innych kamizelkach nie miałam takich odczuć jak teraz.

Pytanie brzmi czy warto próbować serwisować stary inflator, czy może nie zawracać sobie głowy i po prostu go wymienić na nowy i mieć pewność, że sprzęt jest ok i tylko muszę pracować nad umiejętnościami ?.

Zebra

Wystarczy jak sprzęt zostanie przeserwisowany, sądząc po opisie dawno nie był czyszczony i smarowany i przycina się. Inflator to niezbyt skomplikowana konstrukcja, jest znacznie prostszy od automatu oddechowego, jednak posiada kilka oringów które nie serwisowane mogą powodować kłopoty w postaci przycinania się przycisków i bąbelkowania gazu z inflatora.

BCD warto oddawać do serwisu podobnie jak automat, może nie co roku, może co dwa lata, ale na pewno zawsze, kiedy mamy chodź cień podejrzenia, że działa nieprawidłowo. Czy można to zrobić samemu? Raczej nie polecam, mam wrażenie, ze czasami twórcy inflatorów dołożyli sporo starań aby rozkręcenie inflatora było prawdziwym wyzwaniem. Jeżeli nie mamy instrukcji jak to zrobić, nasze działania mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń (większość elementów jest plastikowa i próba rozkręcenia na siłę prowadzi do ukręcenia/urwania).

Inflatory są rzadko serwisowane, bo przeważnie pracują poprawnie przez wiele lat, jednak elementy, nigdy nie rozkręcany zapiekają się i rozkręcenie ich staje się problemem nawet dla przeszkolonego serwisanta.

Sam miałem problem z inflatorem na literę H... , wersja z metalowymi przyciskami nie lubi słonej wody, przyciski zacinają się. Po powrocie z Egiptu czy Chorwacji należy taki inflator rozebrać, oczyścić z zanieczyszczeń i przesmarować smarem silikonowym.

Martin

Schemat inflatora

serwis inflatora

serwis inflatora

 1. Korpus inflatora
 2. Przycisk upustowy
 3. Sworzeń zaworu upustowego
 4. Grzybek zaworu upustowego
 5. Uszczelka zaworu upustowego
 6. Sprężyna zaworu upustowego
 7. Przycisk dodawczy
 8. Sworzeń zaworu dodawczego
 9. Sprężyna zaworu dodawczego
 10. Korpus zaworu dodawczego
 11. Króciec węża średniego ciśnienia
 12. Uszczelnienie króćca
 13. Ustnik
 14. Wąż elastyczny inflatora
 15. Opaska mocująca

Usterki w inflatorze:

Przyciski ciężko chodzą lub nie wracają do pozycji wyjściowej - rozebrać i nasmarować wszystkie o-ringi związane z sworzniem zaworu upustowego i sworzniem zaworu dodawczego

Schemat zaworu nadmiarowego

serwis inflatora

serwis inflatora

 1. Korpus podstawy zaworu
 2. Obudowa
 3. Grzybek
 4. Uszczelka grzybka
 5. Sprężyna dociskowa
 6. Linka uruchamiania ręcznego
 7. Gniazdo podstawy zaworu
 8. Uszczelka gniazda

Usterki w zaworze nadmiarowym:

Stały wyciek powietrza:

 1. Wyrobiona uszczelka grzybka - należy wymienić
 2. zabrudzenia mechaniczne jak trawa czy piasek na uszczelce grzybka - rozebrać i oczyścić