Rękawice do skafandra suchego

sprzęt nurkowy


Skafander suchy nie chroni wszystkich elementów naszego ciała, chodzi tu o dłonie oraz głowę. Ręce mogą być chronione w sposób identyczny jak przy nurkowaniu w skafandrze mokrym przez - rękawice neoprenowe bez uszczelnienia lub z uszcelnieniem, pięcio lub trójpalczaste.

Na nurkowanie w ciepłych wodach takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Wszystko to jednak przy dłuższym nurkowaniu lub w nurkowaniu w bardzo zimnych wodach nie daje właściwego komfortu. Można stosować w takich przypadkach dwa podstawowe rozwiązania:

  1. rękawice z kryzą umożliwiające szybki montaż i demontaż - to rozwiązanie szczególnie polecam, myślę że każdy kto go używa, może to potwierdzić. To rozwiązanie jako szczególnie zalecane zostało opisane na stronie rękawice suche zakładane na wcisk
  2. rękawice z mankietem uszczelniającym - to rozwiązanie również zapewnia pełny komfort cieplny, jednak samo ubranie i zdjęcie rękawic jest bardzo kłopotliwe. Cztery rozwiązania przedstawiam poniżej:
    1. rozwiązanie dla skafandra z mankietem i rękawicy z mankietem,
    2. rozwiązanie dla >skafandra z wklejoną kryzą i rękawicy z mankietem,
    3. rozwiązanie dla >skafandra z wklejoną kryzą i rękawicą bez mankietu
    4. modyfikacja rozwiązania pierwszego

Rękawiczki 1

Rękawiczka z mankietem uszczelniającym i ociepleniem

rękawice skafander suchy

Rękawiczki 2

Rękawiczka z mankietem bez ocieplenia

rękawice skafander suchy

Rękawiczki 3

Rękawiczka bez mankietu bez ocieplenia ale wzmocnione materiałem od wewnątrz + rękawiczka z polaru lub wełniana. Zaletą takiego rozwiązania jest jego dostępność oraz niska cena. Takie rękawice można kupić w każdym lepszym sklepie ogrodniczym.

rękawice skafander suchy

Rękawiczki docieplające

rękawiczki z polaru lub wełny zapewniające komfort cieplny, powinny zapewniać odpowiednią ochronę kiedy są wilgotne lub mokre. Grubość rękawiczki powinien być dostosowany do warunków nurkowania (temperatura wody, czas i głębokość nurkowania)

rękawice skafander suchy

Rękawice muszą być stosowane odpowiednio do posiadanych zakończeń rękawów w suchym skafandrze. Mamy tu następujące możliwości:

Rozwiązanie 1

Posiadamy skafander z mankietem. Dokupujemy rękawice z mankietem i zakładamy w taki sposób, że uszczelnienie obu mankietów następuje na nadgarstkach. Należy zwrócić uwagę aby mankiety po założeniu przylegały do siebie, należy je tak ułożyć, aby zlikwidować wszelkie fałdy i nierówności. Tylko takie połączenie zapewni szczelność.

rękawice skafander suchy

rękawice skafander suchy

Rozwiązanie 2

posiadamy skafander z wklejona kryzą. Stosujemy rękawiczki 2 (z mankietem bez ocieplenia) + rękawiczki docieplające

rękawice skafander suchy

rękawice skafander suchy

rękawice skafander suchy

sposób mocowania rękawiczki został przedstawiony powyżej. Ponieważ przednia cześć kryzy uszczelniającej może przecinać rękawiczkę zalecam założenie jej następująco, przekładamy ją przez środek kryzy i wywijamy na kryzę. Tak przygotowany zestaw wkładamy w kryzę skafandra, należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie rękawicy tzn. takie aby pasowały do ustawienia naszych rak (najlepiej włożyć skafander, założyć rękawiczki i dopiero połączyć manszetę z kryzą

rękawice skafander suchy

Rozwiązanie 3

posiadamy skafander z wklejona kryzą. Stosujemy rękawiczki 3 (bez mankietu bez ocieplenia) + rękawiczki docieplające

rękawice skafander suchy

rękawice skafander suchy

rękawice skafander suchy

rękawice skafander suchy

Rękawiczka gumowa zapewnia tylko izolację przed kontaktem z wodą, ale nie zapewnia izolacji cieplnej, dlatego należy na ręce założyć dodatkowo rękawiczki docieplające.

Rozwiązanie 4

Modyfikacja rozwiązania pierwszego podnosząca komfort cieplny (eliminuje obciskanie oraz marznięcie nadgarstków)
Posiadamy skafander z mankietami. Dokupujemy rękawicę z mankietem i zakładamy w taki sposób, że uszczelnienie obu kryz następuje na dodatkowej kryzie włożonej pod manszetę. Kryzę można wykonać bardzo niskim kosztem z rynny plastikowej (przelot 90mm) lub rurki kanalizacyjnej (przelot mały tylko 75mm). Kryzy najłatwiej włożyć od środka skafandra. Uszczelnienie rękawic następuje nie na nadgarstkach a na kryzie.

rękawice skafander suchy

rękawice skafander suchy