Rękawice do skafandra suchego - sprzęt nurkowy

Skafander suchy nie chroni wszystkich elementów naszego ciała, chodzi tu o dłonie oraz głowę. Ręce mogą być chronione w sposób identyczny jak przy nurkowaniu w skafandrze mokrym przez:

Na nurkowanie w ciepłych wodach takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Wszystko to jednak przy dłuższym nurkowaniu lub w nurkowaniu w bardzo zimnych wodach nie daje właściwego komfortu. Można stosować w takich przypadkach dwa podstawowe rozwiązania:

  1. rękawice z kryzą umożliwiające szybki montaż i demontaż - to rozwiązanie szczególnie polecam, myślę że każdy kto go używa, może to potwierdzić. To rozwiązanie jako szczególnie zalecane zostało opisane na stronie rękawice suche zakładane na wcisk
  2. rękawice z mankietem uszczelniającym - to rozwiązanie również zapewnia pełny komfort cieplny, jednak samo ubranie i zdjęcie rękawic jest bardzo kłopotliwe. Cztery rozwiązania przedstawiam poniżej:
    1. rozwiązanie dla skafandra z mankietem i rękawicy z mankietem,
    2. rozwiązanie dla skafandra z wklejoną kryzą i rękawicy z mankietem,
    3. rozwiązanie dla skafandra z wklejoną kryzą i rękawicą bez mankietu
    4. modyfikacja rozwiązania pierwszego

Rękawiczki 1

Rękawiczka z mankietem uszczelniającym i ociepleniem

Rękawiczki 2

Rękawiczka z mankietem bez ocieplenia

Rękawiczki 3

Rękawiczka bez mankietu bez ocieplenia ale wzmocnione materiałem od wewnątrz + rękawiczka z polaru lub wełniana. Zaletą takiego rozwiązania jest jego dostępność oraz niska cena. Takie rękawice można kupić w każdym lepszym sklepie ogrodniczym.

Rękawiczki docieplające

rękawiczki z polaru lub wełny zapewniające komfort cieplny, powinny zapewniać odpowiednią ochronę kiedy są wilgotne lub mokre. Grubość rękawiczki powinien być dostosowany do warunków nurkowania (temperatura wody, czas i głębokość nurkowania)

Rękawice muszą być stosowane odpowiednio do posiadanych zakończeń rękawów w suchym skafandrze. Mamy tu następujące możliwości:

Rozwiązanie 1

Posiadamy skafander z mankietem. Dokupujemy rękawice z mankietem i zakładamy w taki sposób, że uszczelnienie obu mankietów następuje na nadgarstkach. Należy zwrócić uwagę aby mankiety po założeniu przylegały do siebie, należy je tak ułożyć, aby zlikwidować wszelkie fałdy i nierówności. Tylko takie połączenie zapewni szczelność.

Rozwiązanie 2

posiadamy skafander z wklejona kryzą. Stosujemy rękawiczki 2 (z mankietem bez ocieplenia) + rękawiczki docieplające

sposób mocowania rękawiczki został przedstawiony powyżej. Ponieważ przednia cześć kryzy uszczelniającej może przecinać rękawiczkę zalecam założenie jej następująco, przekładamy ją przez środek kryzy i wywijamy na kryzę. Tak przygotowany zestaw wkładamy w kryzę skafandra, należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie rękawicy tzn. takie aby pasowały do ustawienia naszych rak (najlepiej włożyć skafander, założyć rękawiczki i dopiero połączyć manszetę z kryzą

Rozwiązanie 3

posiadamy skafander z wklejona kryzą. Stosujemy rękawiczki 3 (bez mankietu bez ocieplenia) + rękawiczki docieplające

Rękawiczka gumowa zapewnia tylko izolację przed kontaktem z wodą, ale nie zapewnia izolacji cieplnej, dlatego należy na ręce założyć dodatkowo rękawiczki docieplające.

Rozwiązanie 4

Modyfikacja rozwiązania pierwszego podnosząca komfort cieplny (eliminuje obciskanie oraz marznięcie nadgarstków)
Posiadamy skafander z mankietami. Dokupujemy rękawicę z mankietem i zakładamy w taki sposób, że uszczelnienie obu kryz następuje na dodatkowej kryzie włożonej pod manszetę. Kryzę można wykonać bardzo niskim kosztem z rynny plastikowej (przelot 90mm) lub rurki kanalizacyjnej (przelot mały tylko 75mm). Kryzy najłatwiej włożyć od środka skafandra. Uszczelnienie rękawic następuje nie na nadgarstkach a na kryzie.