Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
poniedziałek, 19 lutego 2013 16:02
Pierwszy raz założyłem kask na głowę 1999r, było to przy okazji robót podwodnych. Od tego czasu zrobiłem to wiele razy, głównie przy okazji nurkowań jaskiniowych, gdzie kask jest elementem obowiązkowym. Obecnie używam go również do innych celów, jest na nim mała kamera, pozwalająca rejestrować całe nurkowanie. Inne ważne zastosowanie to fotografia nocna, na kasku umieszczam dwie małe diodowe latarki (w zupełności wystarczy 1W), ich zadaniem jest podświetlanie przycisków obudowy.
Używany w nurkowaniach jaskiniowych oraz pod lodem, chroni głowę przed uszkodzeniem oraz umożliwia zamontowanie dodatkowego oświetlenia czy małej kamery. Zaleta takiego rozwiązania jest:
Takie rozwiązanie ma również wady:
Kask firmy Petzl Vertex - dobry ale drogi około 200zł
prosty kask budowlany -największa zaleta, że tani 30-60zł
warto wybrać kask z małym daszkiem (duży może przeszkadzać)
Kask firmy Petzl, lekki i wytrzymały z dobrym mocowaniem. Posiada otwory umożliwiające łatwe zamocowanie latarek. Jeżeli nie ma otworów możemy je wywiercić.
Kask nurkowy, nie musi być specjalnie wytrzymały, siły działające pod wodą nie są duże. Nie może być jednak wykonany z materiałów o dużej pływalności dodatniej np. styropianu. Z tego względy większość kasków rowerowych jak i narciarskich nie dodaje się do tego celu. Najlepsze są kaski do wspinaczki wysokogórskiej oraz kajakarstwa górskiego.
Kask kaskowi nie równy, drogi kask nie zawsze jest najlepszy. W zasadzie nie uda sie nam kupić gotowego rozwiązania, będziemy musieli sami zamocować latarki. Dobry kask:
Mocowanie latarki powinno być pewne ale jednocześnie powinno umożliwiać zdjęcie lub zerwanie latarki. Z tego powodu stosuje sie dwa rozwiązania:
Ilość latarek jest bardzo różna, od 2-4. ja stosuje tylko latarki diodowe, są małe i mogą posiadać stosunkowo dużą moc. Przeciętnie latarka 3W w zupełności wystarczy, jeżeli potrzebujemy więcej światła możemy zastosować latarki o mocy 10W, stosowanie większych mocy będzie z całą pewnością raziło pozostałych członków zespołu. Jeżeli nurkujemy solo możemy mieć dowolne światło.
W mojej konfiguracji są 4 latarki: jedna 3W, druga 10W i dwie 1W. Ogólnie używam 3W, kiedy jest dobra widoczność i duże przestrzenie 19W, jedno watowe do podświetlania obudowy aparatu fotograficznego.
W kwestii ile latarek włączamy jednocześnie - przeważnie jedną, nurek to nie choinka, pozostałe to zapas.
tu latarki świecą dokładnie do przodu,
ja wolę, kiedy ustawione są lekko w dół
różne umiejscowienie latarek,
umiejscowione niżej powinny zachowywać sie bardziej stabilnie
mocowanie latarek przy pomocy gumek,
inne rozwiązanie to mocowanie przy pomocy przeciętej plastikowej rury
kask może mieć oznaczenie pozwalające łatwo zidentyfikować nurka'
lub mniej oryginalnie wypisany nick
kask to doskonałe zabezpieczenie głowy we wszystkich ciasnych miejscach