Kask nurkowy

sprzęt nurkowy


Śmiali się kiedy założyłem kask na głowę i wlazłem do wody

poniedziałek, 19 lutego 2013 16:02

Pierwszy raz założyłem kask na głowę 1999r, było to przy okazji robót podwodnych. Od tego czasu zrobiłem to wiele razy, głównie przy okazji nurkowań jaskiniowych, gdzie kask jest elementem obowiązkowym. Obecnie używam go również do innych celów, jest na nim mała kamera, pozwalająca rejestrować całe nurkowanie. Inne ważne zastosowanie to fotografia nocna, na kasku umieszczam dwie małe diodowe latarki (w zupełności wystarczy 1W), ich zadaniem jest podświetlanie przycisków obudowy.

Kask nurkowy

Używany w nurkowaniach jaskiniowych oraz pod lodem, chroni głowę przed uszkodzeniem oraz umożliwia zamontowanie dodatkowego oświetlenia czy małej kamery. Zaleta takiego rozwiązania jest:

Takie rozwiązanie ma również wady:

Kask firmy Petzl Vertex - dobry ale drogi około 200zł

prosty kask budowlany -największa zaleta, że tani 30-60zł
warto wybrać kask z małym daszkiem (duży może przeszkadzać)

Kask firmy Petzl, lekki i wytrzymały z dobrym mocowaniem. Posiada otwory umożliwiające łatwe zamocowanie latarek. Jeżeli nie ma otworów możemy je wywiercić.

Kask nurkowy, nie musi być specjalnie wytrzymały, siły działające pod wodą nie są duże. Nie może być jednak wykonany z materiałów o dużej pływalności dodatniej np. styropianu. Z tego względy większość kasków rowerowych jak i narciarskich nie dodaje się do tego celu. Najlepsze są kaski do wspinaczki wysokogórskiej oraz kajakarstwa górskiego.

kask do nurkowania kamera Go Pro
Na kasku można również zamocować kamerę np. Go Pro.
kask do nurkowania latarki
Kask Petzl z zamontowanymi trzema latarkami.
kask do nurkowania latarki
Trzy latarki i kamerka.
kask do nurkowania latarki
Latarki mogą być różnej mocy.
tabliczka nurkowa
Ustawienie tatarek powinno umożliwić świecenie do przodu,
jak i zapisywanie informacji na tabliczce nurkowej.

Cechy dobrego kasku na latarki

Kask kaskowi nie równy, drogi kask nie zawsze jest najlepszy. W zasadzie nie uda sie nam kupić gotowego rozwiązania, będziemy musieli sami zamocować latarki. Dobry kask:

Sposoby mocowania latarek

Mocowanie latarki powinno być pewne ale jednocześnie powinno umożliwiać zdjęcie lub zerwanie latarki. Z tego powodu stosuje sie dwa rozwiązania:

  1. mocowanie na gumkach - dwie gumki na każdą latarkę - rozwiązanie proste i tanie
  2. przecięta plastikowa rurka PCV - na każdą latarkę osobne mocowanie. Problemem tego mocowania jest dobranie odpowiedniej średnicy rurki, jak mamy różne średnice latarek musimy więcej pokombinować.

Jakie i ile latarek?

Ilość latarek jest bardzo różna, od 2-4. ja stosuje tylko latarki diodowe, są małe i mogą posiadać stosunkowo dużą moc. Przeciętnie latarka 3W w zupełności wystarczy, jeżeli potrzebujemy więcej światła możemy zastosować latarki o mocy 10W, stosowanie większych mocy będzie z całą pewnością raziło pozostałych członków zespołu. Jeżeli nurkujemy solo możemy mieć dowolne światło.

W mojej konfiguracji są 4 latarki: jedna 3W, druga 10W i dwie 1W. Ogólnie używam 3W, kiedy jest dobra widoczność i duże przestrzenie 19W, jedno watowe do podświetlania obudowy aparatu fotograficznego.

W kwestii ile latarek włączamy jednocześnie - przeważnie jedną, nurek to nie choinka, pozostałe to zapas.

tu latarki świecą dokładnie do przodu,
ja wolę, kiedy ustawione są lekko w dół

różne umiejscowienie latarek,
umiejscowione niżej powinny zachowywać sie bardziej stabilnie

mocowanie latarek przy pomocy gumek,
inne rozwiązanie to mocowanie przy pomocy przeciętej plastikowej rury

kask może mieć oznaczenie pozwalające łatwo zidentyfikować nurka'
lub mniej oryginalnie wypisany nick

kask to doskonałe zabezpieczenie głowy we wszystkich ciasnych miejscach