Komputer Garmin Descent MK1

Firma Garmin wchodzi na rynek komputerów nurkowych modelem zegarka z funkcją komputera nurkowego Descent  MK1.

Komputer Garmin MK1 ma kolorowy wyświetlacz o średnicy 30.4 mm, który ma być czytelny w słońcu. Transreflektywny wyświetlacz Memory-In-Pixel (MIP), ukryty jest pod szafirowym szkiełkiem, odpornym na zarysowania. Oferuje wskazania w rozdzielczości 240×240 pixeli.

Komputer jak to jest w zwyczaju w sprzęcie nurkowym uruchamia się automatycznie po wejściu do wody — na szczegółowym, kolorowym wyświetlaczu widoczna jest bieżąca głębokość, czas nurkowania, temperatura wody, tempo zanurzania/wynurzania, czas bezdekompresyjny, informacje o przystanku na dekompresję, czas działania baterii i inne dane.

Garmin Descent MK1

Urządzenie umożliwia ustawienie alarmów dźwiękowych i wibracyjnych, które ostrzegą nurka w odpowiednich momentach. Komputer obsługuje 6 różnych mieszanek gazów, w tym nitrox i trimix (do 100% tlenu). Za pomocą ustawień konserwatyzmu możesz dostosować limity bezpiecznego nurkowania do swoich możliwości.

Limit głębokości ustalony jest na 100 metrów. W trybie komputer nurkowy zegarek jest w stanie pracować 40h, jako zegarek 21dni.

Garmin Descent MK1

Częściowa specyfikacja nurkowa

 • maksymalna głębokość 100 metrów
 • algorytm Bühlmann ZHL-16c z gradientami
 • tryby pracy: gauge, powietrze, nitroks, trimiks, freedivingu,łowiectwo podwodne.
 • obsługiwane mieszanki gazowe – poowietrze, nitrox, trimix, do 100% O2; 1 gaz denny i do 5 gazów dekompresyjnych i/lub gazów rezerwowych
 • PO2 – do 1,6 z konfigurowalnym ustawieniem PO2
 • przystanek bezpieczeństwa – tak, konfigurowalne: wyłączone / 3 min / 5 min
 • głęboki przystanek bezpieczeństwa – tak, korzystanie z konfigurowalnych gradientów
 • dostosowywany konserwatyzm – tak, niski/średni/wysoki lub własny, korzystając z gradientów
 • wskaźnik tempa zanurzania/wynurzania
 • automatyczna regulacja wysokości
 • planowanie nurkowań – podstawowy limit bezdekompresyjny + planowanie dekompresji z wieloma mieszankami
 • automatyczne zapisywanie pozycji zanurzenia i wynurzenia
 • synchronizacja rejestru nurkowań z Garmin Connect™ i Garmin Connect™ Mobile
 • 3-osiowy kompas z kompensacją nachylenia
 • Rejestr nurkowań umożliwia przechowywanie i przeglądanie danych z maks. 10 000 zejść pod wodę oraz udostępnianie danych online za pośrednictwem serwisu Garmin Connect™ i dołączonej aplikacji mobilnej.
 • Technologia pomiaru tętna na nadgarstku Elevate™2 z wbudowanymi profilami aktywności, statystykami efektywności i powiadomieniami z telefonu.

Komputer nurkowy Descent Mk1 korzysta również z technologii nadgarstkowego pomiaru tętna Garmin Elevate2, za pomocą której optycznie skanuje puls. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy komputer jest założony bezpośrednio na nadgarstek, a nie na piankę czy skafander suchy. Komputer monitoruje poziomy wysiłku fizycznego i automatycznie przesyła dane tętna do konta online w serwisie Garmin Connect na potrzeby przejrzenia i analizy danych po nurkowaniu.

Zaawansowane funkcje dla wielu dyscyplin sportowych

Oprócz pełnego zestawu funkcji komputera nurkowego Descent Mk1 zapewnia również wszystkie funkcje sportowe/treningowe oraz narzędzia treningowe i narzędzia do nawigacji w terenie: można korzystać z wielu danych fizjologicznych, dynamiki biegu, funkcji śledzenia aktywności itd., aby monitorować statystyki treningu, mierzyć postępy i zapobiegać kontuzjom. Urządzenie obsługuje specjalne, wgrane profile aktywności: pływanie, bieg, jazda na rowerze, wędrówki, jazda na nartach, wiosłowanie, wiosłowanie na stojąco i wiele innych. Łatwo dostępne są również różne dane śledzenia czasu, oraz funkcje śledzenia mapy. A jeśli chcesz zwiększyć swoją motywację, możesz dodatkowo pobrać na swoje urządzenie zaawansowane treningi i plany treningowe z serwisu Garmin Connect.

Podsumowanie

Garmin MK1 miał swoją premierę podczas największych targów nurkowych na świecie – DEMA, a do sprzedaży ma trafić na Boże Narodzenie 2017 roku. Jego cena to w zależności od wybranego wariantu koszt rzędu 6300zł.

Podstawowa zasada nurkowania:

"planuj swoje nurkowanie i nurkuj jak planowałeś"

Pamiętaj, aby podczas nurkowania przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Sprawdź czy wykonujesz prawidłowo wszystkie podstawowe umiejętności (ćwiczenia), z szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, ze zdajesz sobie również sprawę jak ważna jest właściwa konfiguracja sprzętu. Właściwy sprzęt do nurkowania jest niezmiernie ważny.