Divesystem płetwy Tech Fin

testy sprzętu


Płetwy Divesystem Tech Fin używałem przez ponad 10lat i w tym czasie nie znalazłem lepszych, można to potraktować jako rekomendację produktu. Zalety to świetna manewrowość, duża moc, rewelacyjny system zakładania. Wad w zasadzie nie mają, no może cena, która pewnie nie jest na każdą kieszeń, ale na osłodę dodam, że są to płetwy na całe życie.

Divesystem Tech Fin

płetwy Divesystem Tech Fin w bardzo popularnum kolorze żółtym

Tech Finy to solidnie wykonane płetwy z naturalnej gumy, długość 56cm, szerokość 25cm, duża kiszeń na buta, sprężyny ze stali nierdzewnej z neoprenową osłoną ułatwiającą zakładanie i zdejmowanie. Płetwy mogą mieć sprężyny w 4 rozmiarach co pozwala dostosować wielkość na każdą stopę. Kolory płetw jakie były dostępne 10 lat temu, to czarny i żółty, teraz wybór jest znacznie większy.

Płetwy nawet jak są bardzo dobre nie są sprzętem dla każdego, Divesystem Tech Fin to płetwy techniczne o dużej efektywność, ale jednak twarde o dużej powierzchni pióra, co powoduje że dają dużą moc, ale wymagają również sporej siły. Ponieważ wielkość pióra jest zawsze taka sama, takie płetwy dla osób o małej wadze mogą być zbyt ciężkie i wtedy warto rozejrzeć się za płetwami z mniejszym piórem (jeżeli to mają być płetwy techniczne to polecam Apeksa RK3 a jak nie to płetwy Maresa).

Najlepiej sprawdzają się przy pływaniu żabką, zarówno do przodu jak i do tyłu. Do kraula już nie są takie rewelacyjne, ale jaki nurek techniczny pływa teraz kraulem?

Divesystem Tech Fin

sprężyny ze stali nierdzewnej z neoprenową osłoną ułatwiającą zakładanie i zdejmowanie. To najlepszy system na świecie, pozwalający łatwo zakładać i zdejmować płetwy.

Największe zalety o których wart wspomnieć to:

  1. sprężyny ze stali nierdzewnej z neoprenową osłoną ułatwiającą zakładanie i zdejmowanie – tu powiem jasno – to najlepszy system na świecie, pozwalający łatwo zakładać i zdejmować płetwy. W żadnym innym systemie nie miałem takiego komfortu przy zakładaniu, a jak pewnie wszyscy wiedzą na każdym nurkowaniu przynajmniej raz należy płetwy założyć i zdjąć. W tym systemie jest to banalnie proste, sięgamy ręką do sprężyny, łapiemy neoprenową osłonę i zakładamy lub zdejmujemy płetwy,  w innych systemach znalezienie gumowych osłonek jest znacznie trudniejsze. Tu nic się nie przesuwa, przekręca, zawija, tu zawsze wszystko jest na swoim miejscu,
  2. Bardzo dobra sprawność płetw osiągana dzięki dyszą i materiałowi płetw,
  3. Bardzo dobra manewrowość dzięki długości płetw i ich smukłości.
  4. Trwałość – będą służyły przez wiele lat

Wady:

  1. Pewnie jedna cena.

Podsumowanie

Jeżeli jesteśmy nurkiem technicznym - to brać bez zastanowienia. Jeżeli nasza masa już dawno przekroczyła 100kg - to brać bez zastanowienia. Jeżeli chcemy mieć niezawodne płetwy - to brać bez zastanowienia. Cena płetw w 2018 roku to 740zł, ale pewnie uda się znaleźć sklep z 10% zniżką, a wtedy to wychodzi 630zł.

PS. Obecnie zmieniłem płetwy na Apeksa RK3, test tych płetw również na stronie.