Jak wybrać dobry skafander mokry?

sprzęt nurkowy


Skafander mokry to jeden z pierwszych zakupów, oczywiście poza maską fajką i płetwami (tzw. ABC). Czemu skafander mokry to taki ważny zakup? Skafander mokry chroni nasze ciało przed zimnem, zadrapaniami czy słońcem. Komfort nurkowania w dużej mierze zależy od naszego skafandra.

Własny skafander to również większy komfort higieniczny. Skafander mokry zakładamy bezpośrednio na gołe ciało, oczywiście poza miejscami, gdzie mamy strój kąpielowy. Jeżeli to jest nasz skafander to nie ma problemu, jednak kiedy korzystamy z skafandra w wypożyczalni mogę pojawić się problemy natury skórnej. Ludzie pocą się nawet pod wodą, z tego powodu bardzo ważne jest płukanie skafandra po każdym nurkowaniu - po ściągnięciu skafandra pozostawiamy go na lewej stronie i płuczemy w słodkiej wodzie - najlepiej pod bieżącą wodą np. pod prysznicem. Nigdy nie wiemy, kto korzystał ze skafandra przed nami. I najbardziej wstydliwa sprawa dotycząca sikania do pianki (diureza u nurków). Statystycznie rzecz biorąc, podobno tylko 1% nurków przyznaje się, że sika do pianki, a jak mówią złośliwi pozostałe 99% się nie przyznaje. Jak jest w rzeczywistości trudno powiedzieć, ale powszechnie wiadomo, że problem jest palący.

Zanim zaczniesz czytać dalszą część tekstu proszę zajrzyj na stronę sprzęt skafander mokry gdzie zapoznasz się z budową oraz rodzajami skafandrów mokrych, poznasz również stosowane nazewnictwo.

Kryteria wyboru skafandra mokrego

Niestety nie ma idealnego skafandra mokrego, będziemy musieli wybrać kierując się własną wygodą, warunkami termicznych swoich nurkować oraz zasobnością portfela. Wybór pianki wymaga poświęcenia, nie da się tego zrobić siedząc przed komputerem i oglądając zdjęcia, tak możesz zrobić w przypadku automatu oddechowego, czy komputera nurkowego. Kupując piankę będziesz się musiał udać do sklepu nurkowego i przymierzyć kilka różnych modeli. Nigdy nie kieruj się tylko rozmiarami przedstawionymi przez producentów skafandrów mokrych, maja one znaczenie bardzo ogólne.

Będziesz musiał nieźle się napocić przymierzając kolejne modele. Idąc do sklepu wybierz raczej chłodniejszy dzień lub sklep z klimatyzacją. Jeżeli nigdy wcześniej nie ubierałeś skafandra mokrego to jesteś w olbrzymim kłopocie, to co da ci sprzedawca będzie wydawało się zbyt małe, a wciśniecie będzie wydawało się prawdziwym cudem. Zobacz stronę jak ubrać skafander mokry. Jeżeli na kursie nurkowania ubierałeś skafander przynajmniej dwa razy dasz już sobie doskonale radę, wiesz już, że nic na siłę a trzeba podciągać piankę małymi kroczkami, podobnie jak bardzo ciasne rajtuzy.

  1. Warunki termiczne wody -
  2. Własna wygoda -
  3. Zasobność portfela -

Gotowe rozwiązania

Powyższy opis powinien pomóc zrozumieć jakiego rodzaju pianki potrzebujemy, opis poniższy przedstawi gotowe rozwiązania.

  1. Wody bardzo ciepłe >30C
  2. Wody ciepłe 20-30C
  3. wody chłodne 20-10C
  4. wody zimne <10C
  5. Skafander
  6. Ubieranie na cebulkę

Testy skafandrów mokrych: