System balastowy

sidemount


Jakie masz możliwości dotyczące balastu i jego rozłożenia? Takie pytanie może zadać każdy nurek sidemountowy. Odpowiedź nie jest prosta, bo zależy to w dużej mierze od systemu, jednak w dobrych systemach możliwości są spore.

Temat balastu jest prosty kiedy nurkujemy w cienkiej piance i potrzebujemy np. 2kg balastu, znacznie się komplikuje, gdy nurkujemy w skafandrze suchym i potrzebujemy 16kg.

Generalnie staramy sie rozłożyć balast tak, żeby móc płynąć lub zawisnąć w toni horyzontalnie z niewielkim wysiłkiem - generalnie musimy się wytrymować.
W systemie Sidemount nie jest niczym niezwykłym używanie więcej niż jednego systemu balastowego do rozłożenia balastu, możemy stosować pasy balastowe, kieszenie trymujące, kieszenie balastowe, centralna kieszeń balastową, oraz mocować obciążniki na taśmach uprzęży.

sidemount

możliwości rozłożenia balastu w systemie firmy XDeep

W profesjonalnych rozwiązaniach stosuje się centralną kieszeń balastową, umieszczona na plecach w której można zamocować w osobnych przegródkach od 8-16kg balastu. W większości przypadkach takie rozwiązanie pozwala rozwiązać wszystkie problemy z balastem. Dodatkowo balast umieszczony na plecach nie obciąża kręgosłupa, oraz nie przeszkadza w nurkowaniu.

centralna kieszeń balastowa, osobne przegródki,
umożliwiają właściwie rozłożyć balast

sidemount

centralna kieszeń balastową możemy przesuwać w celu zmiany trymu

Innym rozwiązaniem są kieszenie trymujące umieszczone na pasach ramiennych. Zaleta takiego rozwiązania jest brak krępowania ruchów. Kieszeń jest montowana na dwóch stoperach a balast wkładany do kieszeni bezpośrednio przed nurkowaniem, zapinanie kieszeni stanowi rzep.

sidemount

kieszenie trymujące, mogą być założona w dowolnym miejscu,
pod warunkiem że symetrycznie

Pasy balastowe - dobre rozwiązanie, szczególnie jeżeli nie potrzebujesz dużo balastu, pas balastowy ma taką zaletę, że w razie problemów łatwo go zrzucić (chodź nie jest to takie proste jak przy konfiguracji rekreacyjnej).

Podobnie można postąpić, kiedy posiadamy zintegrowane kieszenie balastowe, kieszenie jednak mają jeden feler, ograniczają możliwość rozłożenia D-ringów na pasie biodrowym.

sidemount

Zintegrowane kieszenie balastowe

Balast przyczepiony do uprzęży. Najtańsze i jednocześnie najgorsze rozwiązanie, nie możesz zrzucić tego balastu, więc jeżeli musisz tak zrobić nie zakładaj więcej jak 2-4kg.

Balast na butle. Niektórzy nurkowie zakładają (mniej-więcej) 2kg kafle na pasach na butle. Zaletą jest to, że możesz poluzować i zmienić miejsce położenia pasa z balastem na butli, w celu uzyskania trymu podczas nurkowania. jednak dodatkowy balast ma tendencje do zahaczania się o różne elementy, co w sumie powoduje, ze takie rozwiązanie ma więcej wad nisz zalet.

Uprzęż do Sidemount zazwyczaj posiada pasy kroczne , które część nurków wykorzystuje zamiast pasów balastowych. Generalnie nie jest to zalecane w nurkowaniu rekreacyjnym, ponieważ utrudnia szybkie pozbycie się pasa. Chociaż w niektórych formach nurkowania np. techniczne utrata balastu i nieplanowane/niekontrolowane wynurzenie jest większym ryzykiem.

Nauczysz się określać ile potrzebujesz balastu, oraz gdzie go umieścić podczas nurkowań szkoleniowych.

sidemount

mocowanie centralnej kieszeni balastowej