Automaty oddechowe

sidemount


W konfiguracji sidemount mamy dwa automaty oddechowe (dwa pierwsze i dwa drugie stopnie), po jednym na każdej butli. Są tak zamontowane, aby nie pętlic się, nie wlec po dnie i nie zahaczać o inny sprzęt.

Ustawiasz automaty i butle w taki sposób, że kiedy płyniesz, pierwsze stopnie są umieszczone między zaworem butli a twoim ciałem, gdzie są zabezpieczone przed uszkodzeniem i łatwo dostępne.

Manometry są dwa, po jednym na automat, mocuje się je na krótkich wężach w taki sposób, aby były łatwo dostępne podczas nurkowania. W nurkowaniu rekreacyjnym można manometr ustawić do przodu, aby wystawały ponad zawór i były dobrze widoczne - w nurkowaniu jaskiniowym jest to duży błąd. Można również stosować standardowe węże do manometrów. Przeciąga się je wtedy w dół wzdłuż butli i ponownie do góry, wąż należy zabezpieczyć opaską gumową, manometry ustawiamy w widocznym miejscu. Węże klarujemy tak, żeby się nie splątały ani nie zahaczyły o inne węże w sprzęcie.

Automat oddechowy umieszczony na lewej butli (automat lewy) oprócz manometru, powinien posiadać drugi stopień na wężu standardowej długości (65-80cm) oraz mieć wąż inflatora średniego ciśnienia do obsługi worka wypornościowego. Drugi stopień powinien być mocowany na gumce założonej dookoła głowy. Dopuszczalne jest a czasami zalecane (zależy od instruktora) montowanie na wężu przy drugim stopniu automatu kolanka zgięte pod kątem 45° lub 90° (kątówki), co umożliwia skrócenie długości węża, jak również łatwiejsze jego ułożenia. Jeżeli nie posiadamy kolanek, wąż powinien mieć długość około 1m, aby nie wyrywało automatu z ust. Wąż od automatu biegnie nad lewym ramieniem, za głową a następnie nad prawym ramieniem i do ust, kiedy nie jest używany, wisi pod szyją na gumce.

kurs sidemount PADI

Automat oddechowy umieszczony na prawej butli (automat prawy), posiada oczywiście manometr i drugi stopień, posiada również inflator do skafandra suchego lub zapasowego worka - jeżeli potrzebny. Wąż drugiego stopnia ma długość 1,5-2,1m aby można było dzieli się powietrzem z partnerem, nawet w sytuacji kiedy nurkowie będą musieli płynąć jeden za drugim (przy nurkowaniu rekreacyjnym może być krótszy). Przeprowadzasz go w dół wzdłuż butli, w górę, następnie przez klatkę piersiową, nad lewym ramieniem, dookoła szyi i do ust. Wąż na butli stabilizujemy przy pomocy gumowych opasek. Kiedy nie używasz drugiego stopnia automatu, przyczepiasz go przy pomocy karabinka tłokowego do prawego do D-ringu piersiowego.

W konfiguracji z jedną butlą lewy automat zazwyczaj posiada drugi stopień na wężu długości 1,5-2,1m do dzielenia się powietrzem z partnerem, oraz drugi podstawowy stopień na wężu długości 80-90cm, z którego oddychamy.

Kątówki pozwalają na lepsze ułożenie węży, jednak należy uważać, ponieważ mogą one wpłynąć na opory oddechowe automatu i dodają kolejne o-ringi, które mogą ulec uszkodzeniu w trakcie nurkowania - pamiętaj koniecznie o corocznym serwisie kątówki.

Karabinki na drugich stopniach czy manometrach powinny być łatwe do odczepienia. Oznacza to, że zabezpieczasz zacisk na wężu czy innym miejscy mocowania przy pomocy cienkiego o-ringa lub wiązania. W razie wypadku, lub zaplątania, możesz uwolnić drugi stopień szarpnięciem lub przekręceniem, które zerwie o-ring/wiązanie.

Inne konfiguracje

Oczywiście inne konfiguracje są również akceptowalne. I tak dla przykładu można stosować: