Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Tinca. Ostrożna, bardzo płochliwa ryba, żyjąca samotnie. Trzyma się w ciągu dnia w pobliżu dna, przejawiając zwiększoną aktywność po zapadnięciu ciemności. Ciało lina jest krępe, o mocnej budowie. Okrywają je drobne łuski, mocno i głęboko osadzone w grubej, śluzowatej skórze. Oczy małe podobnie jak i otwór gębowy, w kącikach otworu gębowego znajduje się wąsik, jeden z każdej strony.
Wszystkie płetwy mają zaokrąglone krawędzie. Płetwa grzbietowej posiada 12-13 promieni, odbytowa ma 9-11 promieni. Płetwa ogonowa lekko wcięta w części środkowej.
Ubarwienie grzbietu ciemnozielone lub ciemnobrązowe. Boki jaśniejsze złotawo połyskujące, strona brzuszna żółtawobiała.
Długość 20-40 cm ciężar 0,5-1,5kg, maksymalnie 60 cm (ciężar do 7 kg).
Na terenie naszego kraju lin występuje bardzo różnie. Literatura podaje, że występuje w płytkich jeziorach o mulistym dnie lub zacisznych zatokach rzek. Mój kontakt z linem był na jeziorze bardzo głębokim, czystym o piaszczystych brzegach. Nasze spotkanie nastąpiło na małej głębokości, powyżej termokliny, z obserwacji wynika, ze najłatwiej spotkać lina na głębokości.
Odżywianie lina zmienia się z wiekiem młodociane osobniki zjadają plankton. Pokarmem osobników starszych są małe zwierzęta denne (robaki, ślimaki, larwy owadów, mięczaki), rośliny, a także na pół przegniłe ich części. Ciekawostką jest, że w okresie zimy lin nie przyjmuje pokarmu. Zapada w rodzaj śpiączki zimowej i spędza ten okres zagrzebany w mule.
Lin jest również hodowany w gospodarstwach rybackich, wyselekcjonowane gatunki potrafią rosnąć bardzo szybko. Wymiar ochronny dla lina wynosi 25cm.
Tarło lin rozpoczyna w połowie czerwca i jest ono rozciągnięte w czasie. Samica o ciężarze 0,5 kg składa około 300 000 jaj, większe samice nawet do 900 000. Ikra składana jest partiami w okresach około 2 tygodni. Ikra jest mała 0,8-1 mm dzięki dużej kleistości przylepia się do roślin wodnych, zapobiega to opadnięciu w muliste podłoże
W wodzie o temperaturze 20°C okres inkubacji ikry wynosi ok. 3 dni. Wylęgające się larwy mają długość 4-5mm. Pozostają one w dalszym ciągu przylepione do rośliny, aż do czasu zresorbowania zawartości woreczka żółtkowego. Lin rośnie wolno, uzyskując dojrzałość płciową w 3-4 roku życia.