Ryby Kongerowate (Congridae)

Gromada promieniopłetwe, rząd węgorzokształtne, rodzina kongerowate 

Konger (Conger conger)

(Conger conger)

Ryba zaliczana do rodziny kongrowatych (Congridae), zamieszkuje w Morzu Śródziemnym. Wyglądem przypomina węgorza europejskiego (Anguilla anguilla), jest jednak zdecydowanie większy, ubarwienie ciała brunatne, część brzuszna biaława, ciało znacznie wydłużone, wężowate, bez łusek, płetwa grzbietowa, ogonowa i odbytowa połączone, linia boczna pełna. Samica większa od samca, długość do 3m, przeciętnie około 2m, waga do 35kg. Jest rybą drapieżną, żywi się rybami, małżami i skorupiakami. Tarło w czerwcu-lipcu. Porusza się ruchem wężowym, tryb życia nocny.

Nie jest płochliwi, ma swoje ulubione miejsca, często są to wraki statków, idealne miejsca to działa lub rury, w których chowa się wystawiając tylko głowę z ostrymi zębami. Mimo groźnego wyglądu, nie atakuje nurków, w razie zagrożenia odpływa. Jednak należy zachować ostrożność szczególnie że śluz i krew kongera posiada własności toksyczne.

Konger (Conger conger)

fot. Andrzej Martin Kasiński

Konger (Conger conger)

fot. Andrzej Martin Kasiński

Węgorzyki (Heterocongridae)

Gorgasia sillneri

Red Sea garden eei

Rodzina heterocongridae, długość do 40cm. najczęściej zamieszkuje piaszczyste dno z wyczuwalnym prądem wody, żyje w dużych koloniach dochodzących nawet do 1000 osobników. Występuje w Morzu Czerwonym. Żyją w norkach wykonanych w piasku, ściany norki zlepione są wydzieliną znajdującą się w gruczołach na końcu ogona. W przypadku niebezpieczeństwa chowają się w norkach, na powierzchni piasku nie pozostaje nawet ślad ich pobytu

Kongerowate (Congridae)

fot. Bogdan Wątor

>