Nurkowanie pod lodem Czorsztyn 2000r.

nurkowanie pod lodem


Nurkowanie pod lodem akwen Czorsztyn 2000r. Przykład na szybkie wykonanie przerębla

Wycinanie przerębla

najszybszą metodą czyli piłą motorową, powoduje to pewne zanieczyszczenie przerębla olejem, ale czas wykonania jest niewiarygodnie szybki.
Aby wykonać przerębel wyznaczamy jego obrys przez odpowiednie ułożenie desek (jakie deski, oto jest pytanie?). Przedstawiony przerębel ma kształt trójkątny (obecnie szczególnie polecany).
Tniemy wzdłuż desek. Piła powinna mieć odpowiednią długość (większą niż standardowo) najlepiej więcej niż 50cm.

Przy cieciu należy uważać aby prowadzić piłę pod pewnym kątem, łatwiej jest ją utrzymać oraz mniej zostaniemy ochlapani.

Wyciąganie lodu

Wycięty kawałek lodu należy już w trakcie ciecia pociąć na mniejsze bloki w celu łatwego ich wyciągnięcia.
Dobrą metodą szczególnie przy grubym lodzie jest w każdym bloku zrobienie dziury w środkowej części i wyciąganie przez przełożenie liny ...
Grubość lodu wynosiła 30cm.

wejście do przerębla

... przerębel powinien mieścić co najmniej dwie osoby a w przypadku kursu 3 (dwóch kursantów i instruktor)

Ostatnia wymiana zdań i pod wodę, pamiętajmy aby wszyscy nurkowie byli połączeni liną z powierzchnią.
Zalecana ilość lin jedna na parę nurkową, ale jeżeli są dwie to również nie szkodzi.

Zabezpieczenie przerębla

Po zakończeniu nurkowania należy zabezpieczyć przerębel tak aby nie wpadły do niego przypadkowe osoby. Dobrze jest w rogach wbić słupki na których należy rozciągnąć taśmę ostrzegawczą (proponuje dwie taśmy). Jeżeli chodzi o to czy wyciągnięty lód ponownie wrzucić do przerębla to zdania są tu podzielone:

  • Jeżeli go wrzucimy to przerębel szybciej zamarznie, ale jeżeli ktoś wpadnie przed zamarznięciem z powodu pływających kawałków lodu nie będzie w stanie wypłynąć na powierzchnie wody i się utopi.
  • jeżeli go nie wrzucimy to będzie dużej zamarzał, powłoka lodowa będzie cieńsza i osoba która w ramach "eksperymentu" wyjdzie na lód może go załamać. Pociechą jest to że w takim przypadku będzie w stanie wydostać się na powierzchnię

zdjęcia Maciej Curzydło przygotowanie do publikacji Andrzej Martin Kasiński