Jezioro Trześniowskie (Ciecz) - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jezioro Trześniowskie (Ciecz)

Lokalizacja
Łagów
Głębokość max.
max. głębokość 58m,
średnia głębokość m,
wysokości m npm,
powierzchnia ha
max. długość - m,
max. szerokość - m
długość linii brzegowej m
Widoczność
jedno z bardziej czystych jezior, nurkując w 2001r na 50m, zapaliłem latarkę dopiero na 40m (przeciętnie na 25m panują już kompletne ciemności), jednak nurkując płytko widoczność nie przekracza 4-6m. W 2005r widoczność do 5m rewelacyjna nawet do 10m.
Dojazd
Najlepiej dojechać do Łagowa, południowa część jeziora i tam wynająć łódkę lub rowerek (nie wolno używać silników spalinowych). Jeżeli chcemy nurkować na ściance to czeka nas spory wysiłek, ścianka jest na drugim końcu jeziora. Samochodem można dojechać tylko do połowy jeziora i tylko od strony wschodniej, dalej jest rezerwat i wjazd samochodem jest zabroniony (nie radzę próbować, leśnicy czekają z mandatem). Zachodnia część jeziora nie ma dojazdu, ale nie jest to problem, bo szerokość w większości miejsc nie jest duża.

Wyjątek stanowi dojazd do tzw. "ścianki". Znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne do którego można dojechać, kierunek "Rybakówka". Gospodarstwo znajduje się 60m od ścianki. Można tam bezpiecznie zaparkować (koszt 10zł), napić się herbaty i kawy. Droga dojazdowa nie jest najlepsza, ale jest oznakowana kierunek "Rybakówka" z logo nurka.
Kontakt: Grzegorz Tumielewicz tel. +48-601/79-63-79 e-mail:drive@ikona.pl
Opis akwenu
Jezioro Trześniowskie leży w bardzo głębokiej i wąskiej rynnie polodowcowej, długość rynny4,7 km, szerokość 600m, strome brzegi, porośnięte drzewami, tworzą niepowtarzalny klimat tego jeziora. Sporo zatopionych drzew, duża ilość szczupaków, okoni, linów, w nocy spotkać można raki pręgowane. Z roślinności występuje rogatek, wywłócznik, moczarka kanadyjska, jezierza mniejsza, szczególnie piękne są rdestnice, osiągające długość nawet do 4m. Jeżeli się dobrze wpatrzymy to zobaczyć można poruszające się małe czerwone kuleczki, są to pajęczaki wodopójki. Zainteresowanych fauną i florą odsyłam do Atlasu fauny i flory Polski
Niebezpieczeństwa
duża głębokość, strome stoki
Właściciel
Brak
Inne uwagi
Świetne miejsce do fotografowania szczupaków i okoni. Czysta woda pozwala na wykonanie doskonałych zdjęć.

Jezioro Trześniowskie

Woda jest tak czysta, że na zdjęciu jej nie widać.

Jezioro Trześniowskie

Jezioro Trześniowskie