Kamieniołom Steina, Horka, Prele

miejsca nurkowe na świecie


Zastanawiałem się kiedyś gdzie wybrać się autem na atrakcyjny nurkowy wyjazd weekendowy poza granice Polski. Ta prosta zachcianka wymusiła znalezienie miejsca spełniającego następujące wymagania:

  1. auto i weekendowy - odległość z Krakowa nie większa niż 500 km w jedną stronę,
  2. nurkowy i atrakcyjny - "ciekawy" zbiornik wodny (najlepiej nie jeden) o dobrych parametrach widoczności,
  3. atrakcyjny i weekendowy - inne urozmaicenia mile widziane.

... poszukajmy
Z powodów subiektywnych takich jak brak zrozumienia terminów: "gowica radarowa", nie dawaniu wiary stwierdzeniom: "kilometr temu jechał pan za szybko" czy w końcu nie posiadaniu wiedzy by prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: "pane kerowca ile se jezdi w ceskiej republice" zdecydowanie odrzuciłem kierunek południowy. Wschodni wykluczył się sam - w jeden weekend można dowiedzieć się jedynie za ile dni przy bardzo sprzyjających warunkach przekroczymy granicę, dodatkowo jak pomyślałem sobie o nabiciu flaszek powiedzmy na takiej Ukrainie to już musiałem przepić.

Po odmierzeniu 500 km w kierunku północnym jasne stało się, że jedynym miejscem gdzie mogę się udać są wschodnie Niemcy. Z pomocą przyszła grupa dyskusyjna pl.rec.nurkowanie gdzie znalazłem kilka postów opisujących nurkowania w kamieniołomach Steina, Perlle i Horka w pobliżu miejscowości Pulsnitz pod Dreznem. Pomyślałem - Drezno może zapewnić dodatkowe poza nurkowe atrakcje. Odległość? z Krakowa około 500 km, które po oddaniu nowego odcinka autostrady do Wrocławia, pokonuje się naprawdę szybko. Przez kilka dni gromadziłem informacje na temat nurkowisk, infrastruktury, noclegów i dojazdu. Wraz z przyjaciółmi wyruszyliśmy w piątek popołudniu podróż przebiegła sprawnie i w okolice Pulsnitz dotarliśmy późnym wieczorem.

Zaopatrzony w całą masę adresów kwater noclegowych byłem przekonany, iż bez większych problemów znajdziemy jakieś lokum. Niestety okazało się iż po godzinie 22 jest to niemożliwe, z rozmów z właścicielami kwater w większości właśnie obudzonymi wynikało że obecnie przeżywają prawdziwy najazd turystów (nie wiem jak mogliby się tam znaleźć gdyż parkingi przed pensjonatami świeciły pustkami) - ok.! langsam. Z konieczności zdecydowaliśmy się więc na hotel w Pulsnitz za nieco większe pieniądze (cena kwatery ze śniadaniem około 15 euro, łóżko w hotelu w pokoju 2-osobowym ze śniadaniem 21 euro) ale za to z bardzo przyjemnym barem i pysznymi śniadaniami.

Bliskość Drezna (poniżej 50 km) spowodowała naszą wizytę w tym pięknym mieście - naprawdę polecam. Poniżej opisuję moje wrażenia z nurkowisk, na końcu są też linki do stron www gdzie bez trudu można znaleźć wszelkie informacje o dojeździe, noclegach itp.. Jedynym problemem jest kamieniołom i miejscowość Horka, którą trudno zaleźć w atlasie samochodowym - pozostaje wtedy zasięgnąć języka u "miejscowych", z informacją nie powinno być problemów po podaniu hasła: "tauchen".

Prelle

Prelle

Lokalizacja
Niemcy
Głębokość max.
47m
Widoczność
Brak danych
Dojazd
Brak danych
Opis akwenu
Najgłębszy ze wszystkich zbiorników max 47 metrów - przejrzystość wody około 10 m, trochę ciemno ze względu na niewielki rozmiar przy stromo opadających ścianach i dużej odległości tafli wody od krawędzi kamieniołomu. Na dnie zatopiony wrak małego kutra z nadbudówką, oraz maskotka misia wzbudzająca niezrozumiałe emocje wśród miejscowych nurków. Na miejscu sprężarka (Nitrox? - nie wiem), wiata do przebierania i wieszania sprzętu. Zejście do wody łatwe do brzegu prowadzą oporęczowane schody.
Niebezpieczeństwa
Brak danych
Właściciel
Brak danych
Inne uwagi
Brak danych

Steina

Steina

Lokalizacja
Niemcy
Głębokość max.
33m
Widoczność
Brak danych
Dojazd
Brak danych
Opis akwenu
Nie nurkowaliśmy w tym kamieniołomie głównie ze względu na duża ilość nurkujących grup szkoleniowych i nie pasującą nam jarmarczną atmosferę na brzegu. Po wcześniejszej wizycie w Prelle gdzie poza naszą czwórką pod wodą były może dwie osoby, byliśmy zdziwieni oblężeniem Steiny szczególnie, że jak wynikało z mapki umieszczonej na tamtejszym budynku klubowym atrakcji pod wodą było tyle co nic. Doszliśmy do wniosku, że z jakiś względów zbiornik ten najlepiej nadaje się do celów szkoleniowych, pokiwaliśmy głowami i pojechaliśmy odszukać trzeci kamieniołom Horkę. Z informacji praktycznych max głębokość 33 metry dużo opustówek, bojek itp..
Niebezpieczeństwa
Brak danych
Właściciel
Brak danych
Inne uwagi
Brak danych

Horka

Horka

Lokalizacja
Niemcy
Głębokość max.
30m
Widoczność
Brak danych
Dojazd
Brak danych
Opis akwenu
Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, ze był to strzał w dziesiątkę, pięknie położony zbiornik o max głębokości 30 m, przejrzystość wody powyżej 10 m. Pod wodą dużo atrakcji od kiczowatej rodzinki rekinów, po przez ruiny budyneczków eksploatacyjnych kamieniołomu, zniszczone rurociągi, gadżety miejscowego klubu płetwonurków po wspaniałe pionowe ściany. Wisząc przy ścianie, która ciągnie się zarówno kilkanaście metrów w dół jak i w górę miałem chwilami nieodparte wrażenie lotu. Na ścianach wiele napisów "pamiątkowych", dodatkowo dużo ryb z ponad 0,5 metrowym szczupakiem na czele. Zbiornik posiada kilka bardzo regularnych prostokątnych zatoczek, które zaczynają się na różnych głębokościach stąd łatwo je czasem przeoczyć. Zejście do wody wygodne schodami z poręczami, na brzegu platforma z drabinką. Na miejscu również baza z kompresorem przebieralniami i łazienkami z WC - pełna kultura.
Niebezpieczeństwa
Brak danych
Właściciel
Brak danych
Inne uwagi
Brak danych

widok z góry na zbiornik i zatoczki.

Ceny:

Proszę traktować je jako orientacyjne gdyż nie jestem ich do końca pewien - całodniowy wstęp na nurkowisko 5 euro, bicie butli 0,5 euro za litr/200bar.

Linki:

http://www.aquapur.de/
http://www.tauchschule-dresden.de/dive.html
http://www.dive-tempel.de/horka_steinbruch.htm
http://www.steina-sachsen.de

Grzesiek Słota 2002r