Sparmann

miejsca nurkowe na świecie


Sparmann

Lokalizacja
w Niemczech
Głębokość max.
70m
Widoczność
Widoczność do 5m kiepska, a między 5-6m w ogóle spadająca do 0. Za to poniżej dobra i bardzo dobra.
Dojazd
Od strony Berlina autostradą A13 do zjazdu nr 17 na Bernsdorf/Ruhland i dalej na Kamenz. Jadąc z południa Polski autostradą A4 najlepiej zjechać zjazdem Uhyst am Taucher (Taucher = po niem. nurek :-). Kamieniołom znajduje się prawie w centrum miasteczka. Musimy odnaleźć ulicę "Strasse der Einheit" i jadąc nią na północ zobaczymy po prawej stronie szyld prowadzący do bazy nurkowej. W pobliżu Kamenz (10-20km) jest co najmniej kilka innych kamieniołomów do nurkowania, min. Horka, Steina, Prelle i inne. Jost - szef bazy udzieli wszelkich informacji.
Opis akwenu
Kamieniołomie Sparmann - kamieniołom granitu zamknięty w latach 70. Od 2002 roku pod opieką Szkoły Nurkowania Kamenz. Widoczność do 5m kiepska, a między 5-6m w ogóle spadająca do 0. Za to poniżej dobra i bardzo dobra. Największą atrakcją są niewątpliwie stromo opadające ścianki. Do tego zobaczyć można bunkier i instalację napowietrzającą na 29m oraz pełno starych rur, drutów i innych instalacji. Jak twierdzi szef bazy - kamieniołom jest do dziś mało poznany przez nurków, więc każdy może odkryć nową ciekawostkę. Niestety nie jest to akwen, w którym odnajdą się miłośnicy ryb.
Niebezpieczeństwa
Jest to głęboki akwen, w którym niewiele jest miejsc płytszych niż 20m. Z tego względu niezbyt nadaje się do podstawowego szkolenia i wymagana jest bardzo dobra pływalność. Nie ma obowiązku stosowania dwóch I stopni ale ze względu na częste przypadki zalodzenia automatów jest to opcja zalecana (właściciel zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku 2 pierwszych stopni). Nie ma także ograniczenia co do dozwolonej głębokości nurkowania (oczywiście w zakresie posiadanych uprawnień/liczby nurkowań/doświadczenia)
Właściciel
Baza nurkowa: Tauchschule Kamenz www.tauchschule-kamenz.de Na miejscu sprężarka (także Nitrox). Szkoła ma w mieście sklep więc z zakupem/wypożyczeniem brakującego sprzętu nie powinno być problemu
Inne uwagi
Przyda się znajomość niemieckiego. Inne: Nurkowanie w kamieniołomie jest płatne 7Eur za nurkodzień ;-). Na terenie znajduje się przebieralnia, bar oraz kilka pokoi z piętrowymi łóżkami do wynajęcia (18 Eur za jedną noc ze śniadaniem, 15 Eur za więcej nocy). Chętni mogą też skorzystać z opcji namiot lub samochód na trawniku (4Eur osoba, 5E samochód). Toalety i prysznice w standardzie zachodnim - pełna kultura (prysznic płatny 1E za 5min). Więcej informacji www.techtauchen-sparmann.de

jezioro Lubikowskie

jezioro Lubikowskie

jezioro Lubikowskie

mapka batymetryczna kamieniołomu za zgodą Tauschule Kamenz

opis i zdjęcia Karol "Carlos" Piętka www.alien-riders.pl