Jezioro Piaseczno - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jezioro Piaseczno

Lokalizacja
Pojezierze Łęczyńsko Włodawskie
Głębokość max.
39m,
wysokość n.p.m.: 170m
powierzchnia: 85ha,
długość: 1,5km
szerokość: 0,8km
współrzędne 51*23'02 N, 23*01'48 E
Widoczność
Do niedawna jeszcze widoczność w wodzie osiągała 6 m, niestety spadła w ostatnich latach do ok. 4 m.
Dojazd
Z Lublina drogą nr 82, prowadzącą do Włodawy, dojeżdżamy do Łęcznej. Tu mijamy stadion piłkarki i na skrzyżowaniu zjeżdżamy z głównej drogi. Bez trudu dostrzeżemy tablice informacyjne kierujące przyjezdnych do okolicznych jezior. Drogą nr 820 kierujemy się na północ. W miejscowości Ludwin skręcamy w prawo. Kolejną mijaną miejscowością jest Rogoźno. Jeszcze tylko kilka kilometrów i mijamy przydrożną stację benzynową Petrochemii, w chwilę później drogowskaz kieruje nas w prawo do miejscowości Kaniowola. Po przejechaniu 5 km docieramy do skrzyżowania w kształcie litery T. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do tablicy informacyjnej "Pojezierze Łęczyńsko Włodawskie w samym środku osady.

Na początek skręcamy w lewo i udajemy się w stronę widocznego w oddali lasu. Mijamy gęsto zabudowane drewnianymi domkami działki i niebawem dojeżdżamy do ośrodków wypoczynkowych, tu droga się kończy. Budynki poza sezonem pozamykane. Dojeżdżamy do tablicy "Punkt czerpania wody". Leśną, wyboistą drogą dojeżdżamy prawie nad sam brzeg jeziora. Na niewielkim wzniesieniu, tuż obok "Woprówki" zostawiamy samochody. W dole piaszczysty brzeg, z którego dochodzimy do wpół zatopionego pomostu.

Kierując się w prawą odnogę asfaltowej szosy, na rozwidleniu dróg po kilkuset metrach skręcamy w polną drogę prowadzącą do gospodarstwa rolnego, którego właściciel, przeznaczył łąkę za zabudowaniami na parking dla nurków. Docieramy do zakotwionego słupka, od którego odchodzą trzy trasy, oznaczone białymi linkami

Opis akwenu
Jednym z najbardziej popularnych wśród nurków jezior Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego, jest jezioro Piaseczno. Ten uroczy akwen w najgłębszym miejscu osiąga 38,8m.

Stok porastają rośliny litoralu: rzadki w Polsce wywłócznik skrętoległy, rdestnica, moczarka. Z powodu obniżenia poziomu wody, wyginął zupełnie poryblin jeziorny. Niestety, tej uroczej roślinki już tu nie zobaczymy. Szczególne wrażenie sprawia nurkowanie wśród długich witek wywłócznika. Do 10 m piaszczysty stok opada łagodnie.

Głębiej następuje gwałtowny spadek i dno staje się muliste. W wodach jeziora możemy spotkać: węgorze, okonie, płocie, karasie, leszcze, liny, szczupaki i sumiki karłowate. Na szczególną uwagę zasługują: sielawa, piskorz i miętus.

Na zachodnim brzegu jeziora przy wpół zatopionym pomoście, do słupka jest przywiązana linka prowadząca w głąb jeziora. Otaczają nas bujnie rosną rośliny, wśród których dominującym jest wywłócznik. Wkrótce litoral się kończy i wzdłuż oznakowanej trasy zapuszczamy się dalej i głębiej. Dno staje się coraz bardziej muliste. W pewnej chwili, na 27 m, linka kończy się.

Wschodni brzeg to piaszczysta płycizna przechodzi niepostrzeżenie w łagodny stok porośnięty moczarką i rdestnicą. Docieramy do zakotwionego słupka, od którego odchodzą trzy trasy, oznaczone białymi linkami. Pierwsza prowadzi do zatopionego tu przez Klub Nurkowy Murena z Lublina, holownika rzecznego. Wrak spoczywa na równej stępce, w nieco mulistym dnie, na głębokości 16 m. Po obejrzeniu wraczka możemy wrócić do punktu wyjścia, jak też popłynąć dalej wzdłuż linki wyznaczającej szlak do następnej, zatopionej na 20 metrze, atrakcji: platformy ćwiczeniowej. Kolejna oznakowana trasa prowadzi do zatopionego, starego, drewnianego kajaka. Żaden kajakarz nim już nie popłynie, ale zacumowany na 30 m obiekt stanowi silny magnes dla odwiedzających ten akwen. Z tego miejsca niedaleko już do punktu, w którym jezioro osiąga swoją głębokość maksymalną: 38,8 m.

Na północnym brzegu akwenu ulokowała się całoroczna Baza Nurkowa OCTOPUS, posiadająca własny pomost. Wprawdzie już od brzegu dno jest tu muliste i mało atrakcyjne, ale istnieje możliwość dopłynięcia do każdego rejonu jezioro pontonem. Staraniem bazy w północno-wschodniej części jeziora urządzono nowe nurkowisko, na którym znajdziemy m.in. dwa podesty ćwiczeniowe, kukłę dyrektora na taczce, lalkę na rowerze, nurka w piance, zatopioną żaglówkę i mini rafkę z rybkami i delfinami.

Litoral bardzo intensywnie porasta wywłócznik skrętoległy, sprawiając, że nurkowanie w jego objęciach, jest bardzo emocjonujące. Dla wytrwałych czeka pod wodą niespodzianka. Zatopiony "ŻUK"

tekst Jacek Madejski

Niebezpieczeństwa
.....
Właściciel
....
Inne uwagi
....

Bazy nurkowe:

1. Baza Nurkowa OCTOPUS (www.octopuslublin.republika.pl)
Marek Kozioł tel. 501 061 899
20-711 Lublin, Laury 1
Możliwość nabicia butli: powietrze, nitrox do 40%
Możliwości wypożyczenia pontonu i przewodnika
Możliwość noclegu i wyżywienia
Bezpłatny, ogrodzony parking

2. Centrum Nurkowe MOANA www.moana.lublin.pl)
Krzysztof Krakiewicz
20-706 Lublin, ul. Magierskiego 2
081 - 524 12 01, 504 148 789
Możliwość nabicia butli: powietrzem,
w Lublinie nitrox do 40%
Możliwość wypożyczenia i kupna sprzętu
Ubezpieczenie nurkowe

3. Klub Nurkowy MURENA
Jerzy Cieśluk tel. 601- 06 31 57
Możliwość nabicia butli: powietrze,
Możliwość wypożyczenia pontonu
Możliwość wypożyczenia sprzętu