Jezioro Lipie - nurkowanie


Jaworzno-Szczakowa (Koparki)

Lokalizacja
około 40km na północny-wschód od Gorzowa Wielkopolskiego
Głębokość max.
42m, powierzchnia 172ha,
wysokość n.p.m. 53m,
szerokość max. 1620m,
długość max. 2700m,
długość lini brzegowej 9,7km,
jedna wyspa o powierzchni 0,2ha
Widoczność
od 4-6m
Dojazd
Przy południowej zatoce biegnie droga Gorzów - Dobiegniew. W kierunku Dobiegniewa wspina się na wzniesienie o prawie 40-metrowej różnicy do lustra wody.
W tym miejscu odchodzi droga prowadząca do ciekawie położonego na ostrym cyplu ośrodka wypoczynkowego WPRP Gorzów.
Na brzegu południowym usytuowany jest ośrodek turystyczno - wypoczynkowy OSiR - Strzelce Kraj. z bazą noclegową (domki campingowe i pole namiotowe), wyżywieniową, wypożyczalnią sprzętu wodnego, kąpieliskiem strzeżonym z piękną, szeroką plażą
Opis akwenu
Jezioro Lipie - bardzo ładne jezioro Pojezierza Dobiegniewskiego.
Otoczone prawie w całości lasami, leży w dużym obniżeniu mocno pofałdowanego terenu. Roślinność wodna wynurzona zajmuje powierzchnię 3,37 ha, tj 1,9% zwierciadła wody na 43,3% długości linii brzegowej.
Odcinek brzegu przylegający do pól uprawnych porośnięty jest pasem drzew. Strome zbocza brzegów są bardzo charakterystyczne dla tego akwenu.

Szeroki i głęboki przesmyk umożliwia przepływ na jezioro Słowa. Natomiast odpływ na jezioro Osiek dostępny jest tylko dla kajaków.
Położona tu wieś Długie jest mało widoczna z drogi, a jej zabudowania ciągną się na południe w kierunku jeziora, które wzięło swą nazwę od wsi - jezioro Długie.
Jedyny dopływ do jeziora Lipie pochodzi z jeziora Kokno. Ciek ten, nim dotrze do jeziora Lipie przepływa przez całkowicie zarośnięte latem jezioro Kokienko.
Roślinność wodna wynurzona skupia się głównie w północnej i wschodniej zatoce.
Bardzo dużo jest natomiast roślinności zanurzonej, występującej do dużych głębokości. Sprzyja temu bardzo przeźroczysta woda. Różnorodność łąk podwodnych na płyciznach jest zadziwiająca.
Jest to najgłębsze z jezior b. województwa gorzowskiego, co powoduje, że bardzo często organizowane są tutaj obozy i szkolenia płetwonurków. Przy przesmyku na jeziorze Słowa nawet z powierzchni można podziwiać podwodne łąki osoki aelosowate.
Niebezpieczeństwa
Brak
Właściciel
Brak
Inne uwagi
Brak

Baza www.marlin.profit.pl

Poniżej mapa batymetryczna jeziora

materiały pobrane ze strony Centrum Nurkowe "MARLIN" www.marlin.profit.pl

Do góry strony

© Copyright 1999-2018 www.nurkomania.pl