Jezioro Lipie - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jaworzno-Szczakowa (Koparki)

Lokalizacja
około 40km na północny-wschód od Gorzowa Wielkopolskiego
Głębokość max.
42m, powierzchnia 172ha,
wysokość n.p.m. 53m,
szerokość max. 1620m,
długość max. 2700m,
długość lini brzegowej 9,7km,
jedna wyspa o powierzchni 0,2ha
Widoczność
od 4-6m
Dojazd
Przy południowej zatoce biegnie droga Gorzów - Dobiegniew. W kierunku Dobiegniewa wspina się na wzniesienie o prawie 40-metrowej różnicy do lustra wody.
W tym miejscu odchodzi droga prowadząca do ciekawie położonego na ostrym cyplu ośrodka wypoczynkowego WPRP Gorzów.
Na brzegu południowym usytuowany jest ośrodek turystyczno - wypoczynkowy OSiR - Strzelce Kraj. z bazą noclegową (domki campingowe i pole namiotowe), wyżywieniową, wypożyczalnią sprzętu wodnego, kąpieliskiem strzeżonym z piękną, szeroką plażą
Opis akwenu
Jezioro Lipie - bardzo ładne jezioro Pojezierza Dobiegniewskiego.
Otoczone prawie w całości lasami, leży w dużym obniżeniu mocno pofałdowanego terenu. Roślinność wodna wynurzona zajmuje powierzchnię 3,37 ha, tj 1,9% zwierciadła wody na 43,3% długości linii brzegowej.
Odcinek brzegu przylegający do pól uprawnych porośnięty jest pasem drzew. Strome zbocza brzegów są bardzo charakterystyczne dla tego akwenu.

Szeroki i głęboki przesmyk umożliwia przepływ na jezioro Słowa. Natomiast odpływ na jezioro Osiek dostępny jest tylko dla kajaków.
Położona tu wieś Długie jest mało widoczna z drogi, a jej zabudowania ciągną się na południe w kierunku jeziora, które wzięło swą nazwę od wsi - jezioro Długie.
Jedyny dopływ do jeziora Lipie pochodzi z jeziora Kokno. Ciek ten, nim dotrze do jeziora Lipie przepływa przez całkowicie zarośnięte latem jezioro Kokienko.
Roślinność wodna wynurzona skupia się głównie w północnej i wschodniej zatoce.
Bardzo dużo jest natomiast roślinności zanurzonej, występującej do dużych głębokości. Sprzyja temu bardzo przeźroczysta woda. Różnorodność łąk podwodnych na płyciznach jest zadziwiająca.
Jest to najgłębsze z jezior b. województwa gorzowskiego, co powoduje, że bardzo często organizowane są tutaj obozy i szkolenia płetwonurków. Przy przesmyku na jeziorze Słowa nawet z powierzchni można podziwiać podwodne łąki osoki aelosowate.
Niebezpieczeństwa
Brak
Właściciel
Brak
Inne uwagi
Brak

Baza www.marlin.profit.pl

Poniżej mapa batymetryczna jeziora

Jezioro Lipie - nurkowanie

materiały pobrane ze strony Centrum Nurkowe "MARLIN" www.marlin.profit.pl