Jezioro Ińsko - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jaworzno-Szczakowa (Koparki)

Lokalizacja
Koło Ińska, Pojezierze Pomorskie
Głębokość max.
41m,
wysokości 122 m npm,
powierzchnia 487ha
max. długość - 5400m,
max. szerokość - 2100 m
Widoczność
bardzo dobra może dochodzić do 10m.
Dojazd
Od Ińska.
Opis akwenu
Ińsko to jedno z najpiękniejszych jezior Pomorza Zachodniego. Otoczone jest wzgórzami morenowymi wznoszącymi się do 30 m nad poziom jeziora. Bardzo dobrze rozwinięta linia brzegowa, usiana kamieniami i głazami. Liczne zatoki i półwyspy oraz piaszczysto-żwirowe brzegi stanowią o atrakcyjności krajobrazowej akwenu. Pierwsza klasa czystości wód. Na jeziorze znajduje się wyspa o wielkości ponad 20ha.
Niebezpieczeństwa
Brak niebezpieczeństw.
Właściciel
Brak uwag
Inne uwagi
Występują kolonie gąbek słodkowodnych na głębokości 20-30 metrów. Osobliwością jest "mały raczek" - skorupiak Pallasea quadrispinoza, który jest reliktem epoki lodowcowej i żyje jeszcze zaledwie w kilkunastu jeziorach naszego kraju.

Nad jeziorem Ińsko znajdują się dwie bazy nurkowe SCN DIVE DEVIL oraz Dive Point.

Kilka słów o bazie SCN DIVE DEVIL.
Głównym elementem bazy jest hangar usytuowany nad samym brzegiem jeziora. W okresie sezonu w hangarze przechowywany jest sprzęt nurkowy i pływający, nurkowie mają możliwość przebrania się i ogrzania po nurkowaniu. Można tu dokonać drobnych napraw sprzętu i nabić butle (kompresorem) oraz w sezonie wypożyczyć sprzęt pływający.
Na przeciwko hangaru w jeziorze na głębokości 4 i 8 metrów znajdują się nasze platformy, na których przeprowadzamy szkolenia adeptów nurkowania.
Nową atrakcją od kwietnia 2005r. jest wrak betonowego kadłuba trimarana, który zaprojektowano i zbudowano w 1970r. a wycofano z eksploatacji pod koniec lat 90-tych.
Podstawowe dane zatopionej jednostki: kadłub betonowy, długość: 13m, szerokość: 2,4m, wysokość: 3m. Leży na głębokości około 20m (informacje o jego położeniu w bazie SCN).
Centrum dysponuje swoim barakowozem stojącym około 20m od hangaru. W barakowozie znajduje się sześć łóżek, kuchenka, jest instalacja elektryczna. Jest również możliwość rozbicia namiotu na pobliskim polu namiotowym lub wynajęcia domku w pobliskim ośrodku.

Jezioro Ińsko - nurkowanie

Ogólny widok jeziora od strony Ińska, po prawej stronie widoczna wyspa.