Jezioro Fernsteinsee, Samarangersee

<< Dział nurkowiska Austria

Jezioro Fernsteinsee, Samarangersee

Lokalizacja
Austria, Tyrol, około 930 m n.p.m.
Głębokość max.
15m
Widoczność
Zdecydowanie ponadprzeciętna. W Fernsteinsee zwykle 15-30m, w Samarangersee nie spada poniżej 30m.
Dojazd
Z Monachium do Garmisch-Partenkirchen autostradą A95 w stronę Reutte i dalej w stronę Nassereith drogą B179. Ewentualnie autostradą A8 w stronę Insbrucka i dalej A12. Jakies 60km za Insbruckiem należy zjechać w stronę Reutte/Nassereith. Jeziora położone są przy samej drodze B179 prowadzącej z przełęczy Fernpass do Nassereith, tuż przy Hotelu Fernsteinsee.
Opis akwenu
Samarangersee - maleńkie jeziorko o regularnym kształcie i niesamowitej widoczności. Do podwodnych atrakcji należą bez wątpienia zwalone konary, które pod tworzą niesamowite podwodne bierki. Do tego doskonała widoczność powoduje, iż jesteśmy w stanie ogarnąć wzrokiem spory kawałek jeziora. Pod wodą znajdziemy również krzyż poświęcony 2 nurkom, którzy zginęli w jeziorze w latach ’70. Do jeziora prowadzi tylko jedno zejście i ilość nurkujących na godzinę jest ściśle limitowana.

Fernsteinsee - położone bliżej drogi i hotelu niestety nie dorównuje widocznością Samarangersee ale i tak widoczność rzadko kiedy spada poniżej 10-15m. Do jeziora prowadzą 3 zejścia i ma ono trochę bardziej urozmaicony kształt.

W obu jeziorach nie ma zbyt wielu ryb - spotkać można jedynie pstrągi.

Niebezpieczeństwa
Zimna woda, podobno nawet w lecie temperatura wody nie wzrasta ponad 7C. Zalecane suche skafandry i dwa I stopnie automatów.
Właściciel
Hotel Fernsteinsee
Inne uwagi
Dane z 2004r.

Baza nurkowa - oba jeziora należą do Hotelu Fernsteinsee (www.schloss-fernsteinsee.at). Aby dostać pozwolenie na nurkowanie należy wykupić co najmniej dwa noclegi z wyżywieniem (około 75 Eur/osoba/noc). Do dyspozycji są dwie sprężarki (dodatkowo płatne - nabicie 12l butli to około 5Eur) oraz ciepłe pomieszczenie gdzie można rozwiesić sprzęt.

Karol Piętka www.alien-riders.pl