Nurkowanie w Polsce - nurkowiska

Elba - Reliti di Pomonte - Wrak Elwiscott 


Wrak Elwiscott - pozycja mapki 21.

Reliti di Pomonte - Wrak Elwiscott  -  statek towarowy, zbudowany w 1960 r w stoczni Scheepswerven Gebr. Van Diepen-Waterhuizen dla armatora Antonio Scotto Lavina z Neapolu. Statek pływał pod włoską banderą. Waga brutto 500 ton. Ładowność 1,070 ton. Długość 62,25 m, szerokość 10,20 metra, wysokość 6,16 metra. Wyposażony w 1 silnik diesla 4 biegowy 8 cylindrowy o mocy 800KM. Jednopokładowy 1,8 km2 powierzchni. Prędkość max 11,5 węzła. Zatonął 10 stycznia 1972 r. załadowany drewnem. Awaria silnika spowodowała, iż dryfujący statek zderzył się z wystającymi skałami. Przez długi czas dziób statku wystawał ponad powierzchnię wody, stanowiąc zagrożenie dla kąpiących się na plaży. Dlatego postanowiono zepchnąć go na głębszą wodę.
Obecnie z wraku została 1/3, reszta została zniszczona i w postaci powyginanych kawałków blachy zalega na dnie. W najlepszym stanie jest część rufowa. Wrak leży na głębokości od 8-12m na prawej burcie, część najwyżej położona znajduje się na głębokości ok 3m. Nie jest trudno zlokalizować wrak, patrząc od strony lądu wrak znajduje się po lewej stronie wysepki, oddalonej około 150m od brzegu (uwaga: niektóre przewodniki podają, że po prawej?). W czasie naszego nurkowania morze było wzburzone, duża fala i kamieniste dno (duże kamienie) znacznie utrudniało wejście i wyjście z morza i w zasadzie przy dużej fali wejście i wyjście to najtrudniejszy element całego nurkowania. Z powodu falowania widoczność nie była rewelacyjna 8-10m, duża ilość zawiesiny w wodzie praktycznie uniemożliwiała wykonanie dobrego zdjęcia.
Dojazd do wraku nie jest trudny, dojeżdżamy do miejscowości Pomonte (patrz mapa). Koło knajpy, na  której jest wielki szyld "Mówimy po polsku" skręcamy w dół, w stronę morza. Zjeżdżamy trochę i skręcamy w lewo. Teraz prosto jakieś 300 m do końca drogi i jesteśmy na parkingu, bezpośrednio koło kamienistej plaży, z której będziemy nurkować.
 
 

Wrak Elwiscott

wrak leży na małej głębokości

Wrak Elwiscott

wrak od rufy, zdjęcie zostało odwrócone o 90stopni (powierzchnia jest po lewej stronie)