Elba - Capo San Andrea

Opis miejsc nurkowych - pozycja mapki 6

Capo San Andrea -  piękny kamienny stok schodzący do 45m z początkami rafy koralowej. Jedno z najpiękniejszych miejsc na całej Elbie. Obowiązkowe nurkowanie. Po zjechaniu krętą drogą do miejscowości San Andrea docieramy do piaszczystej zatoczki, która jest w centrum miasteczka (uwaga: w sezonie pewno nie będzie, gdzie zaparkować bo nie ma parkingu, lub zjazd będzie zabroniony, samochód trzeba będzie zostawić na parkingu położonym około 800m wcześniej. Nurkuje się z lewej strony. Sama zatoczka to idealny akwen szkoleniowy. Osłonięta od fal i wiatru, niewielka głębokość i wspaniała widoczność. Poza tym urok samego miejsca sprawia, że ciągle chcę go pamiętać. Lazurowa woda, piękne, wygładzone przez morze skały, mostki i kładki drewniane, śródziemnomorska roślinność, po prostu bajka. Na nurkowania rekreacyjne zdecydowanie polecam podpłynięcie około 200 m w lewo, nie polecam wejścia ze skał do wody, przy silnym falowaniu, możliwość występowania silnych prądów, czasami wciągających również w głąb. Po zanurzeniu możemy popłynąć wzdłuż stromo opadającego stoku. Cały przylądek obrośnięty jest dużą ilością ukwiałów, gąbek, a gdzieniegdzie można też spotkać początki rafy koralowej. Bardzo dużo 
kolorowych, egzotycznych rybek towarzyszących nam w czasie nurkowania na pewno sprawi, że zapamiętamy go na długo. Niektórzy szczęśliwcy mogą również spotkać płaszczkę.

W zatoce w ciągu dnia możemy spotkać rozgwiazdy, chromisa kasztanowego oraz strzępiela pisarza, może również trafić się ośmiornica czy szołdra (należy pamietać że szołdra jest pod ochroną). W nocy możemy spotkać łopaciarza, montwę lub kongera. Zarówno w dzień jak i w nocy należy uważać na meduzy pelagiczne oraz ukwiały. Co ciekawe w 2015r prawie nie było jeżowców, które potrafią cię bardzo brzydko wbić w stopę.

.

nisporto

Lewa strona zatoki z widocznym cyplem