Jezioro Budzisławskie - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jezioro Budzisławskie

Lokalizacja
Pojezierza Gnieźnieńskie, niedaleko Jeziora Powidzkiego.
Głębokość max.
- 35,2m,
wysokość m. n.p.m,
powierzchnia 140,8 ha,
długość km,
szerokość km
Widoczność
nawet w lecie dochodzi do 8m
Dojazd
....
Opis akwenu
Jezioro Budzisławskie przyciąga doskonałą, zaliczaną do pierwszej klasy czystości wodą. Wchodzi w skład Rynny Jezior Powidzko-Wilczyńskich. Jezioro wykorzystywane jest do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Znajdują się nad nim ośrodki wypoczynkowe w pobliżu miejscowości Tręby Stare, a w miejscowości Grabce są pola namiotowe. Nad jeziorem znajduje się również szereg domków letniskowych na prywatnych posesjach. Jezioro udostępnione jest do połowów rybackich. Wielogatunkowa roślinność wodna stwarza sprzyjające warunki tarliskowe i odrostowe dla ryb, występuje tu okoń, szczupak, lin, węgorz. Roślinność występuje od 0-7m.
Linia brzegowa bardzo ciekawa i urozmaicona.
Jezioro podzielone jest na dwie części. Mniejsza południowo-zachodnia jest płytka i porośnięta prawie całkowicie roślinnością. Część północno-wschodnia jest głębsza, znajduje się tam również maksymalna głębokość 36m.
Niebezpieczeństwa
Brak niebezpieczeństw
Właściciel
Brak
Inne uwagi
Na 13 metrach znajduje się dwumetrowy posąg Matki Boskiej, opis w tekście powyżej.

Baza nurkowa - Wielkopolskiego Centrum Działalności Podwodnej "Diver" (www.diver.info.pl), Z ich strony został zaczerpnięty opis atrakcji podwodnych, który pozwalam sobie w całości zacytować.
Naprzeciwko plaży znajduje się pomost, który doskonale oddziela kąpiących się z lewej od nurkujących z prawej.
Na nurków po prawej stronie pomostu czeka, ciągle powiększający się podwodny tor przeszkód. Bardzo pomocne w wykonywaniu różnych ćwiczeń podwodnych, znajdują się tu dwie platformy szkoleniowe. Pierwsza, oznaczona bojką, znajduje się na głębokości 5 m, około 25 m od brzegu. Dalej, prowadzą od niej linki wytyczające trasę podwodnego toru przeszkód. Druga, nieco mniejsza platforma znajduje się na głębokości 6,5 m. Dodatkowo stanowią one schronienie dla wielu ryb, zwłaszcza wieczorem. Na głębokości 13 m możemy z kolei zobaczyć, dość niecodzienny widok - natrafiamy tam bowiem na2 - metrowej wysokości posąg Matki Boskiej. To miejsce stanowi nie lada gratkę dla podwodnych fotografów. Nieco głębiej, na 15 m , natrafiamy na silnie odbijający światło znak drogowy a płynąc dalej na porzucony kajak. Przy brzegu na głębokości 3 m, po prawej stronie od platformy znajdują się celowo zatopione konary drzew, które stały się siedliskiem ryb. Namiastka wraku, stworzona została z przyczepy samochodowej, na której napotkamy postać nurka wypaloną w metalu.
Bardzo ciekawa jest znajdująca się po lewej stronie od pomostu wyspa, warto koło niej popływać, pamiętając że głębsza woda jest od strony otwartej części jeziora.
Interesujące są również nurkowania w północno-wschodniej części jeziora, wzdłuż stromo opadającej skarpy. Opada ona dość gwałtownie do 20 m aby dalej łagodnie opaść do około 30 m.
Warte polecenia są też letnie, płytkie nurkowania nocne. Pozostaną w pamięci każdego a i spotkanie z całkiem dużymi rybami nie należą wtedy do rzadkości.
Hitem Sezonu 2005r. jest nowy, 1000 L DZWON NURKOWY, w którym można sobie powiedzieć-Ja tu jeszcze wrócę!!!