Zanurzenie

podstawowe umiejętności


Nurkowanie zawsze zaczynamy od zanurzenia, nie jest to skomplikowana czynność, ale o kilku elementach warto pamiętać. Poniżej kilka punktów które warto w trakcie zanurzania zrealizować:

  1. znak zanurzenia - zapytanie partnera czy OK i jeżeli uzyskamy odpowiedź OK pokazanie znaku "W DÓŁ". Jeżeli partner nie jest gotowy powinien to zasygnalizować, albo po prostu powiedzieć. Czekamy aż będzie gotowy.
  2. orientacja - orientacja w terenie, chodzi o to aby po zanurzeniu wiedzieć w która stron mamy popłynąć. Czasami z określeniem kierunków pod wodą nie mamy problemu, np. w przypadku kiedy jest wyraźny spadek dna, jednak kiedy dno jest płaskie i pozbawiane charakterystycznych punktów, orientacja przed zanurzeniem będzie niezbędna.
  3. zamiana fajki na automat - naprawdę warto, bardzo ciężko oddycha się z fajki pod wodą, sam kilka razy próbowałem i nigdy się nie udało. Jeżeli już popełnimy taki błąd należy się wynurzyć, albo już pod wodą przejść na automat oddechowy.
  4. zapamiętanie czasu zanurzenia - zapamiętaj czas zanurzenia, lub uruchom czasomierz, ta informacja jest niezbędna do określenia warunków dekompresji. Komputer nurkowy również nie zwalnia od, realizacji tego punktu, zawsze warto sprawdzić czy się włączył.
  5. zanurzenie - jedna ręka na inflator, druga na nos, wypuszczamy powietrze z BCD i wyrównujemy ciśnienie w uszach w miarę zanurzania. Pamiętaj na pierwszych metrach zmiany ciśnienia są największe i należy wykonywać wyrównanie ciśnienia zaraz pod powierzchnią a następnie co metr, za każdym razem kiedy poczujemy lekki ucisk w uszach. Przypomnę - nie wyrównywanie ciśnienia prowadzi do zwiększenia się bólu, a w skrajnych przypadkach do urazu ciśnieniowego ucha.

nurkowanie

zdjęcie z kursu OWD PADI kursanci ćwiczą na basenie pięcio punktowe zanurzanie

Tu jeszcze raz przypomnę - przed zanurzeniem należy wykonać dwie ważne czynności:

  1. Sprawdzenie sprzęty partnera.
  2. Sprawdzenie pływalności.

.nurkowanie

zdjęcie z kursu OWD PADI kursanci ćwiczą na basenie pięcio punktowe zanurzanie