Węzeł płaski

węzły żeglarskie


Węzły żeglarskie w nurkowaniu

Węzeł płaski - znajduje zastosowanie do łączenia lin o zbliżonej grubości. Przy wiązaniu należy uważać aby nie zawiązać węzła fałszywego, nazywanego węzłem babskim. Liny pracujące muszą być po tej samej stronie, pracować na jednej osi a końcówki po drugiej stronie. Jeśli będą skrzyżowane, węzeł będzie się rozwiązywał.

Węzła płaski nie należy stosować przy dużych obciążeniach, ponieważ zaciśnięty jest trudny do rozwiązania, może też ulec samoistnemu rozwiązaniu, gdy połączone liny mają śliski oplot i słabą węzłowatość. Podczas wiązania węzła płaskiego łatwo jest popełnić błąd, który skutkuje powstaniem tzw. węzła babskiego./p>

Na poprawne wiązanie węzła płaskiego jest prosty wierszyk "prawy na lewy, lewy na prawy". Czyli w prawą rękę bierzemy jeden koniec linki a w lewą drugi. Prawy koniec kładziemy na lewy i przeplatamy linki, a następnie ten sam koniec (teraz lewy bo jest po lewej stronie) przekładamy nad prawym końcem i krzyżujemy. Opis pewnie wygląda strasznie, ale myślę że zdjęcia wszystko wyjaśnią.