Programy dekompresyjne

Teoria dekompresji


Planowanie nurkowania technicznego odbywa się obecnie przy użyciu programów dekompresyjnych, w użyciu jest kilka algorytmów, najbardziej popularne to RGBM, VPM-B, i te najstarsze neo-haldanowskie. Witam więc w świecie gradient factorów.

Obecnie jest dostępnych kilkanaście programów dekompresyjnych

Podstawowe modele dekompresyjne

  1. Podstawy modelu RGBM i dodatkowe informacje: dane firmy Suunto
  2. Najbardziej rozpowszechniony neo-haldanowski model - Model Bulhmanna
  3. VPM podstawowy konkurent modelu pęcherzykowego RGBM.

D-Planner

Obsługa jest w zasadzie intuicyjna (jeżeli miałeś/aś do czynienia z innymi programami tego typu), należy wpisać podstawowe dane dotyczące nurkowania czyli głębokość i czas, ustalić mieszanki dekompresyjne, oraz GF Lo i GF Hi. Dodatkowo należy podać stosowane butle na dane mieszanki oraz SAC denny oraz dekompresyjny.

W przedstawionym przykładzie zaplanowano nurkowanie na 50m z czasem dennym 25minut, dekompresja jest prowadzona od 21m na EAN50, całkowity czas nurkowania 66min. GF Lo 30% GF Hi 85%.

programy dekompresyjne

Zaplanowane nurkowanie składa się z jednego poziomu, D-Planner umożliwia zaplanowanie nurkowania składającego się z maksimum 20 poziomów głębokości. Z powodu założonych Gradient Factorów profil nurkowania można uznać za bardzo agresywny, zaleca się używać niższych wartości np: GF Lo 15% GF Hi 75%.

Przycisk "No Deco Gas" - brak gazów dekompresyjnych - służy do obliczania dekompresji i wymaganych gazów dla nurkowania przy założeniu, że wszystkie mieszanki zaplanowane do dekompresji zostały utracone i nurkowanie musi być przeprowadzone tylko przy użyciu gazu dennego (back gas).

Program pokazuje pełne informacje o czasie trwania przystanków, uwzględniając ich początek i koniec. Wyświetla poziom CNS% i OTU, na kolejnych etapach nurkowania. W kolumnie "MVal%" przedstawiona jest maksymalna wartość M podczas kolejnych etapów nurkowania. Wartość ta rośnie podczas wynurzania i na powierzchni jest największa. Jeżeli uznasz, że powierzchniowa wartość MVal% jest zbyt duża, możesz ją zmodyfikować zmniejszając wartości Gradient Factor low (GF Lo%) oraz "Gradient Factor high" (GF Hi%).

Program generuje tabelę wymaganych przystanków dekompresyjnych w przypadku skrócenia czasu nurkowania.

programy dekompresyjne

Przebieg odsysania można śledzić na wykresie graficznym

programy dekompresyjne