Myśl jak nurek techniczny

nurkowanie techniczne


Odpowiedzialny nurek techniczny pamiątka, że tylko jeden raz wystarczy, aby dać się zabić. Myślenie jak nurek techniczny oznacza wypełnienie wszystkich zaleceń bezpieczeństwa za każdym razem. Nurek techniczny nigdy nie idzie na kompromis w bezpieczeństwie, nawet, jeśli oznaczało by to niewykonanie danego nurkowania.

Zawsze kiedy masz pokusę pójścia na skróty zadaj sobie jedno pytanie "Czy zobaczę tam coś, za co warto umrzeć".

Nurek techniczny zna podstawowe prawo Murphy'ego "Wszystko co może pójść źle, pójdzie źle" i stosuje ją do każdego elementu nurkowania. Zakładanie awarii wszystkiego, wymaga takiego planowania, aby wszystkie elementy sprzętu, bezpośrednio odpowiedzialne za przeżycie były zdublowane. Nurek techniczny zabiera więc na każde nurkowanie następujące elementy:

  • dwie butle,
  • dwa automaty
  • dwa źródła wyporu (BCD i skafander suchy, dwa BCD, BCD podwójne),
  • dwie maski,
  • dwa elementy kontroli głębokości i czasu nurkowania,
  • dwa narzędzia tnące,
  • dwie tabliczki
  • dwie latarki (jeśli są konieczne),

Nurek techniczny planując ilość gazów stosuje zasadę jednej trzeciej - dwie trzecie na nurkowanie (zanurzenie, pobyt na dnie, wynurzenie) i jedna trzecia jako rezerwa, która zostaje po każdym nurkowaniu. Tłumacząc to na przykładzie - nurek ma w butlach 210at, to z tego na nurkowanie ma dwie trzecie czyli 140at, wychodząc z wody powinien mieć 70at w butlach, jeżeli ma mniej np. 40at to ewidentnie źle zaplanował ilość gazów potrzebną na to nurkowanie. Powinien po nurkowaniu zastanowić sie skąd wyszła ta różnica, najczęściej przyczyną jest zbyt niski SAC. Wielu nurków zaniża swój SAC, sprawdzając go w idealnych warunkach, praktycznie nie występujących w trakcie nurkowania.

Zasada jednej trzeciej w nurkowaniu technicznym trochę różni się od takiej zasady w nurkowaniu jaskiniowym, ale efekt końcowy jest identyczny - wychodząc z wody należy mieć w butli co najmniej 1/3 gazu. O zasadzie jednej trzeciej możesz przeczytać na stronie zasada jednej trzeciej.