Tabele dekompresyjne PADI RDP

RDP przykłady zadań

Wydrukuj poniższe zadania i rozwiąż
 

opis tabel

Zadanie 1

Nurek nurkuje na 18m przez 45min, po jak długiej przerwie powierzchniowej może wykonać ponownie takie samo nurkowanie?


Rozwiązanie zadania 1
 
 

Zadanie 2

Płetwonurek nurkuje na 18m 51min, po 1 godzinnej przerwie wchodzi ponownie do wody jak długo bedzie mógł nurkować na 18m? Czy w trakcie wynurzania będzie musiał wykonać przystanek bezpieczeństwa?


Rozwiązanie zadania 2
 
 

Zadanie 3

Płetwonurek wykonał dwa nurkowania. Pierwsze nurkowanie na 23 metrów przez 20 minut, a po 45 minutowej przerwie powierzchniowej drugie nurkowanie na 15 metrów przez 37 minut. Po upływie jednej godziny od zakończenia drugiego nurkowania nurek planuje następne nurkowanie na 16 metrów. Jaki jest maksymalny czas trzeciego nurkowania?

Rozwiązanie zadania 3
 

Zadanie 4

Dwóch nurków planuje nurkowanie przy temperaturze wody i powietrza bliskiej zeru. Nurkowie planują nurkowanie na głębokość 20 metrów przez 25 minut. Ze względów bezpieczeństwa jaki profil nurkowania powinni sprawdzić przy użyciu tabeli do planowania nurkowania RDP?

a) 24 metry przez 25 minut
b) 22 metry przez 25 minut
c) 20 metrów 35 minut
d) 20 metrów przez 25 minut
e) 25 metrów przez 25min

 Rozwiązanie zadania 4

Zadanie 5

Płetwonurek nurkuje w Zakrzówku na głębokość 20m w piance mokrej o grubości 5mm, na maksymalnej głębokości przebywa 28min w trakcie nurkowania zmarzł. Po upływie 1h wchodzi ponownie do wody z planem zejścia na 18m. Znając termikę polskich wód wie że ponownie zmarznie. Jak maksymalnie długo może trwać drugie nurkowanie ze względu na dekompresję. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku długiego nurkowania nie dopuścić do hipotermii.


Rozwiązanie zadania 5
 

Zadanie 6

Podczas wyjazdu do Egiptu nurek wykonywał dwa nurkowania dziennie przez trzy kolejne dni. Powrót do domu zaplanował pasażerskim odrzutowcem komercyjnych linii lotniczych. Ile czasu powinno upłynąć pomiędzy końcem ostatniego nurkowania a odlotem samolotu?

a) różnie - wartość musi być odczytana z tabel
b) więcej niż 12 godzin
c) 12 godzin
d) 6 godzin
e) więcej niż 6 godzin

 Rozwiązanie zadania 6

zadanie 7

Grupa nurków amatorów przebywająca we Włoszech w okolicy Neapolu nurkuje codziennie. Nurkowie postanowili że czwartego dnia zrobią przerwę w nurkowaniu. W czasie przerwy postanowili zwiedzać okolicę, na pierwszym miejscu umieścili wejście na Wezuwiusza (1277m n.p.m). Jeden z uczestników zaproponował aby bardzo wcześnie rano wykonać głębokie nurkowanie (ok. 30m) a potem zdobyć górę. Reszta uczestników nie zgodziła się z tym planem. Dlaczego?

a) nikt nie lubi wstawać wcześnie rano
b) we Włoszech nie można nurkować przed godziną 10:00
c) skoro idą na cały dzień w góry i nie będą drugi raz nurkować należy zanurkować głębiej, czyli na 40m
d) latanie samolotem lub podróż w góry 6 godzin po nurkowaniu nie jest dozwolona,
e) latanie samolotem lub podróż w góry 12 godzin po nurkowaniu nie jest dozwolona,
f) latanie samolotem lub podróż w góry 24 godziny po nurkowaniu nie jest dozwolona,

Rozwiązanie zadania 7
 

Zadanie 8

Piotr z Beatą planują nurkowanie w Jaworznie. Ponieważ posiadają mokre pianki planują tylko jedno nurkowanie. Plan nurkowania jest następujący: zanurzyć się przy pomoście (14m) płynąc po linie kierunkowej dopłynąć do "lewej" koparki w i ja opłynąć, następnie dalej po dnie dopłynąć do stacji pomp, tam zejść na 18m, w dalszej kolejności planują zwiedzić koparkę "prawą" i domek strzałowego. Nurkowanie zamierzają zakończyć w miejscu startu. Jest piękny kwietniowy poranek, woda bardzo czysta, nie było jeszcze miksji wiosennej, więc widoczność 6-12m, gdzie niegdzi na powierzchni wody, widać jeszcze drobne kawałki lodu. Nurkowie planują że całe nurkowanie zrealizują w 50min. Jaką grupę ciśnieniową mieli by uczestnicy takie nurkowania po jego zakończeniu? Zakładamy, że przy tak długim nurkowaniu nurkowie zmarzną:
 

a) grupa T
b) grupa Q
c) grupa Z
d) takie nurkowanie nie może się odbyć, ponieważ przekracza wartości w Tabeli RDP

Rozwiązanie zadania 8

Zadanie 9

zadanie w trakcie wymyślania


Rozwiązanie zadania 9

Zadanie 10

zadanie w trakcie wymyślania, może przyślesz własną propozycję?


Rozwiązanie zadania 10