System partnerski

W nurkowaniu rekreacyjnym system partnerski jest podstawą całego systemu bezpieczeństwa, jeżeli nie ma partnera, system bezpieczeństwa praktycznie nie działa (zasada ta nie tyczy nurków technicznych, uwaga: nurkowanie w twinsecie nie czyni z nikogo nurka technicznego, to znacznie bardziej złożony problem).

Nie wystarczy posiadać partnera w sensie fizycznym, bo takich partnerów mamy często - na odprawie, kogoś dali mi do pary, ale nie wiem nawet jaki ta osoba ma stopień, ani co umie, nie zamieniłem z nią ani jednego zdania przed nurkowaniem, a teraz to nawet nie wiem gdzie ona jest, pewnie gdzieś płynie, może z tyłu.

Jeżeli tak wygląda nasze nurkowanie, to odpowiedź jest prosta - z całą pewnością to nie jest system partnerski. System partnerski w bardzo dużym uproszczeniu to postępowanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Jednak, aby zgodnie z nimi postępować, trzeba je znać. W przypadku nowego partnera, podstawowe elementy systemu partnerskiego należy z nim  omówić. Możliwe, że prowadzący odprawę przed nurkowaniem, omówi niektóre z nich, jeżeli tak się nie stanie odpowiedzialność spada na Nas.

Para nurkowa jako podstawa systemu partnerskiego

Można się zastanawiać, jak liczny powinien być minimalny skład grupy nurkowej w trakcie nurkowania rekreacyjnego (przy nurkowaniu jaskiniowym może być inaczej)? Odpowiedź jest od dawna znana - najlepsza grupa to zespół dwu osobowy. Jeżeli nurków jest więcej, to należy podzielić ich w pary, przy grupie nieparzystej jedna grupa będzie musiała być zespołem trzyosobowym, nikt nie nurkuje solo.

Zależnie od widoczności, szyk grupy jest albo bardzo luźny, albo mocno sformalizowany. W wodach o dużej czystości np Morze Czerwone, gdzie widoczność jest dobra, szyk jest luźny, poszczególne pary płyną w sposób dowolny, nikt nie ma przypisanego miejsca w grupie.

W polskich jeziorach, gdzie widoczność jest słaba i zwykle nie przekracza kilku metrów, pary pływają gęsiego w małej odległości od siebie, aby się nie zgubić.

Elementy systemu partnerskiego w nurkowaniu

System partnerski w nurkowaniu rekreacyjnym to sposób na bezpieczne nurkowanie. Obejmuje wszystkie czynności, zaczynając od planowania samego nurkowania, poprzez nurkowanie a na sytuacjach awaryjnych kończąc. System partnerski działa poprawnie tylko w przypadku, kiedy przykładamy do niego odpowiednią wagę. Każde nurkowanie powinno być planowane a wszelkie procedury postępowania powinny być znane wszystkim członka zespołu.

Zasady bezpieczeństwa przed nurkowaniem

Zanim zaczniemy nurkować każdy nurek powinien:

  1. Przygotować plan nurkowania - odprawa z partnerem. Nie ma nic gorszego jak nurkowanie na żywioł. Omówić z partnerem należy takie podstawowe zagadnienia jak: miejsce wejścia i wyjścia z wody, głębokość nurkowania, czas, cel nurkowania. Więcej o planie nurkowania.
  2. Przypomnienie z partnerem podstawowych znaków nurkowych - nie chodzi tu tylko o znaki pokazywane rękami, ale również znaki przy pomocy dotyku, dźwięku czy światła. Wszystko o komunikacji w nurkowaniu znajdziesz na stronie znaki nurkowe.
  3. Dokonać sprawdzenia sprzętu partnera - sprawdzenie ma za zadanie nie tylko określenie czy wszystko jest właściwie zmontowane, ale również a może przede wszystkim zapoznanie się z tym sprzętem. Jeżeli nie wiemy jak się obsługuje dane elementy sprzętu należy spytać o to partnera, np: nie wiemy jak odpiąć balast zintegrowany - zawsze zapytaj zanim wejdziesz do wody. Sprawdzenie sprzętu należy wykonywać przed każdym nurkowaniem. Więcej o sprawdzeniu sprzętu.
  4. Dokonać sprawdzenia pływalności - ta czynność powinna być wykonana przed każdym nurkowaniem. Więcej o sprawdzeniu pływalności.

Zasady bezpieczeństwa w wodzie

Pewne zasady postępowania mogą znacznie ułatwić nam wzajemne nurkowanie, oto niektóre z nich.

  1. Pływajmy w parach - najlepszą grupa w nurkowaniu rekreacyjnym jest para nurkowa
  2. Pływajmy obok siebie - pływać możemy w bardzo różny sposób: obok siebie, jeden za drugim lub zupełnie swobodnie. Generalnie, czym gorsza widoczność, tym szyk grupy powinien być bardziej formalny, w Polsce najlepszym ustawieniem jest płyniecie obok siebie, najlepiej głowa w głowę, tak aby lekkie obrócenie głowy wystarczyło do zobaczenia partnera. Obaj nurkowie płyną na tej samej głębokości w odległości na wyciągnięcie ręki a maksymalnie dwóch rąk. Odległość również nie może być za mała, aby sobie nie przeszkadzać.
  3. Sygnalizujmy ciśnienie w butli 100at i 50at - partner nie musi nas pytać ciągle o ciśnienie w butli, wystarczy że zasygnalizujemy dwa ważne poziomy 100at i 50at.

    Dobrą praktyką nurkową jest poinformowanie prowadzącego nurkowanie lub partner nurkowania o spadku ciśnienia do wartości rezerwy (50at). Kiedy ja nurkuję z kursantami proszę ich również, aby zasygnalizowali, kiedy ciśnienie w ich butli osiągnie 100at. Często jest to punkt zwrotny nurkowania rekreacyjnego, od tego momentu zaczynamy wracać, aby zakończyć nurkowanie z zapasem powietrza 50at. Nurkowanie bezwzględnie należy zakończyć, kiedy ciśnienie powietrza w butli spadnie do 20-30at.

100at

50at

Dodatki

Zobacz również stronę - system partnerski, czyli jak nurkowałem z idiotą