System partnerski

podstawowe umiejętności


W nurkowaniu rekreacyjnym system partnerski jest podstawą całego systemu bezpieczeństwa, jeżeli nie ma partnera, system bezpieczeństwa praktycznie nie działa (zasada ta nie tyczy nurków technicznych, uwaga: nurkowanie w twinsecie nie czyni z nikogo nurka technicznego, to znacznie bardziej złożony problem).

Nie wystarczy posiadać partnera w sensie fizycznym, bo takich partnerów mamy często - na odprawie, kogoś dali mi do pary, ale nie wiem nawet jaki ta osoba ma stopień, ani co umie, nie zamieniłem z nią ani jednego zdania przed nurkowaniem, a teraz to nawet nie wiem gdzie ona jest, pewnie gdzieś płynie, może z tyłu.

Jeżeli tak wygląda nasze nurkowanie, to odpowiedź jest prosta - z całą pewnością to nie jest system partnerski. System partnerski w bardzo dużym uproszczeniu to postępowanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Jednak, aby zgodnie z nimi postępować, trzeba je znać. W przypadku nowego partnera, podstawowe elementy systemu partnerskiego należy z nim omówić. Możliwe, że prowadzący odprawę przed nurkowaniem, omówi niektóre z nich, jeżeli tak się nie stanie odpowiedzialność spada na Nas.

system partnerski
System partnerski nurkowanie na Zakrzówku.

Para nurkowa jako podstawa systemu partnerskiego

Można się zastanawiać, jak liczny powinien być minimalny skład grupy nurkowej w trakcie nurkowania rekreacyjnego (przy nurkowaniu jaskiniowym może być inaczej)? Odpowiedź jest od dawna znana - najlepsza grupa to zespół dwu osobowy. Jeżeli nurków jest więcej, to należy podzielić ich w pary, przy grupie nieparzystej jedna grupa będzie musiała być zespołem trzyosobowym, nikt nie nurkuje solo.

Zależnie od widoczności, szyk grupy jest albo bardzo luźny, albo mocno sformalizowany. W wodach o dużej czystości np Morze Czerwone, gdzie widoczność jest dobra, szyk jest luźny, poszczególne pary płyną w sposób dowolny, nikt nie ma przypisanego miejsca w grupie.

W polskich jeziorach, gdzie widoczność jest słaba i zwykle nie przekracza kilku metrów, pary pływają gęsiego w małej odległości od siebie, aby się nie zgubić.

Elementy systemu partnerskiego w nurkowaniu

System partnerski w nurkowaniu rekreacyjnym to sposób na bezpieczne nurkowanie. System partnerski ma za zadanie

  1. wspólne planowanie nurkowania,
  2. wzajemne sprawdzenie sprzętu - sprawdzenie bezpieczeństwa,
  3. wspólne sprawdzenie pływalności,
  4. pływanie w parach nurkowych,
  5. wzajemną pomoc w trakcie nurkowania,
  6. wzajemną pomoc w sytuacjach awaryjnych,

System partnerski działa poprawnie tylko w przypadku, kiedy przykładamy do niego odpowiednią wagę. Każde nurkowanie powinno być planowane a wszelkie procedury postępowania powinny być znane wszystkim członka zespołu. Zapoznaj się z:

Zasady bezpieczeństwa przed nurkowaniem

Zanim zaczniemy nurkować każdy nurek powinien:

  1. Przygotować plan nurkowania - odprawa z partnerem. Nie ma nic gorszego jak nurkowanie na żywioł. Omówić z partnerem należy takie podstawowe zagadnienia jak: miejsce wejścia i wyjścia z wody, głębokość nurkowania, czas, cel nurkowania. Więcej o planie nurkowania.
  2. Przypomnienie z partnerem podstawowych znaków nurkowych - nie chodzi tu tylko o znaki pokazywane rękami, ale również znaki przy pomocy dotyku, dźwięku czy światła - znaki nurkowe.
  3. Dokonać sprawdzenia sprzętu partnera - sprawdzenie ma za zadanie nie tylko określenie czy wszystko jest właściwie zmontowane, ale również a może przede wszystkim zapoznanie się z tym sprzętem. Jeżeli nie wiemy jak się obsługuje dane elementy sprzętu należy spytać o to partnera, np: nie wiemy jak odpiąć balast zintegrowany - zawsze zapytaj zanim wejdziesz do wody. Sprawdzenie sprzętu należy wykonywać przed każdym nurkowaniem. Więcej o sprawdzeniu sprzętu.
  4. Dokonać sprawdzenia pływalności - ta czynność powinna być wykonana przed każdym nurkowaniem. Więcej o sprawdzeniu pływalności.
system partnerski
System partnerski - płyniemy w parze, obok siebie.

Zasady bezpieczeństwa w wodzie

Pewne zasady postępowania mogą znacznie ułatwić nam wzajemne nurkowanie, oto niektóre z nich.

  1. Pływajmy w parach - najlepszą grupa w nurkowaniu rekreacyjnym jest para nurkowa
  2. Pływajmy obok siebie - pływać możemy w bardzo różny sposób: obok siebie, jeden za drugim lub zupełnie swobodnie. Generalnie, czym gorsza widoczność, tym szyk grupy powinien być bardziej formalny, w Polsce najlepszym ustawieniem jest płyniecie obok siebie, najlepiej głowa w głowę, tak aby lekkie obrócenie głowy wystarczyło do zobaczenia partnera. Obaj nurkowie płyną na tej samej głębokości w odległości na wyciągnięcie ręki a maksymalnie dwóch rąk. Odległość również nie może być za mała, aby sobie nie przeszkadzać.
  3. Sygnalizujmy ciśnienie w butli 100at i 50at - partner nie musi nas pytać ciągle o ciśnienie w butli, wystarczy że zasygnalizujemy dwa ważne poziomy 100at i 50at.

Dobrą praktyką nurkową jest poinformowanie prowadzącego nurkowanie lub partner nurkowania o spadku ciśnienia do wartości rezerwy (50at). Kiedy ja nurkuję z kursantami proszę ich również, aby zasygnalizowali, kiedy ciśnienie w ich butli osiągnie 100at. Często jest to punkt zwrotny nurkowania rekreacyjnego, od tego momentu zaczynamy wracać, aby zakończyć nurkowanie z zapasem powietrza 50at. Nurkowanie bezwzględnie należy zakończyć, kiedy ciśnienie powietrza w butli spadnie do 20-30at.

znak - ciśnienie 100at
Znak nurkowy - mam 100at.
znak - ciśnienie 50at
Znak nurkowy - mam 50at.

Dodatki

Zobacz również stronę - system partnerski, czyli jak nurkowałem z idiotą