Free diving - nurkowanie swobodne

Słynny film Luc Bessona "Wielki Błękit" (The Big Blue), którego kanwą jest rywalizacja dwóch fenomenalnych nurków bezdechowych, oparty jest na autentycznych wydarzeniach, prawdziwym współzawodnictwie między Francuzem Jacquesa Mayol a Włochem Enzo Maiorca. Film Wielki Błękit rozpropagował nurkowanie swobodne i stał się jednocześnie filmem kultowym.

Free diving cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród płetwonurków. Wynika to z dostępności tego sport. Nakłady na sprzęt są minimalne. Praktycznie można zacząć posiadając tzw. podstawowy sprzęt nurkowy: płetwy , maskę, fajkę ("ABC"). Uprawiając freediving należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z obcowania w środowisku wodnym oraz o możliwości uśnięcia pod wodą przy zbyt forsownych bezdechach. Więcej na temat zagrożeń można znaleźć na stronie moda na nurkowanie swobodne  (na zatrzymanym oddechu).

Profesjonalny sprzęt bezdechowy różni się jednak od podstawowego sprzętu ABC. Chodzi tu głównie o płetwy, które są dłuższe lub szersze (monopłetwa).

free_diving

free_diving

free_diving

 

Gara 2000 HF

Dużym powodzeniem cieszą się płetwy CRESSI: Gara 2000Hf, Gara 2000HF i Gara 3000.

Pióro płetwy GARA 2000 wykonane jest z wyjątkowo elastycznego materiału polypropylenu (lekki i elastyczny), gwarantującego niezrównaną wydajność i siłę napędową w każdych warunkach.
W trakcie ruchów nóg pióro płetwy ulega naprężeniu, oddając siłę niczym sprężyna przy ruchu powrotnym nogi. Dzięki temu pozwala to na naprawdę wydajną pracę nóg przy niewielkim nakładzie energii, tak istotnym przy nurkowaniu bezdechowym.

Kalosz płetwy wykonany jest z miękkiego elastomeru, łatwo dopasowującego się do stopy. Rozmiar stopy musi być bardzo dokładnie dobrany, połączenie z stopa musi być pewne i komfortowe, gwarantując tym samym pełne przekazanie siły napędowej mięśni na płetwę. Odpowiednio utwardzone tworzywo polimerowe usztywnia niektóre krytyczne punkty kalosza, przechodząc w dwa podłużne, boczne wzmocnienia, sięgające połowy długości płetwy. Zadaniem owych wzmocnień, dodatkowo wspartych wzmocnieniem na spodzie płetwy, jest regulowanie i harmonizowanie wygięcia piór płetw, tym samym zabezpieczenie ich przed przed złamaniem.
Dodatkowo zaznaczyć trzeba, ze płetwy GARA 2000 są niezwykle lekkie w porównaniu do podobnych modeli wykonanych z tworzyw gumopodobnych. Podstawowe dane: długość pióra 58-60cm, szerokość 21-22cm

Gara 3000

Płetwy GARA 3000 zostały stworzone dla Nurkowie uprawiających freediving i oczekujący najdoskonalszego sprzętu powinni rozważyć zakup płetw Creesi GARA 3000 które zostały stworzone według opatentowanego na świecie sposobu modelowania z trzech różnych materiałów. Mimo podobieństw do płetwy GARA 2000 jej następczyni ma nową strukturę z różnicowaną twardością pióra. W płetwach GARA 3000 grubość pióra ulega zmianie - im bliżej krawędzi płetw, tym materiał jest cieńszy, dochodząc do 50% grubości w najcieńszym miejscu w stosunku do środkowej części pióra. Taka charakterystyka pozwoliła na jeszcze pełniejsze przeniesienie siły mięśni na siłę napędową generowaną przez płetwy. Zróżnicowanie grubości płetw pozwoliło na zwiększenie długości piór o kilka centymetrów (61-62cm), bez dodatkowego obciążania mięśni nóg - wszystko po to aby zwiększyć siłę napędową. Pływanie w tego rodzaju płetwach może przynieść dużo satysfakcji.

Jeżeli chodzi o maskę to dobrze jest posiadać maskę nurkową o jak najmniejszej objętości, ułatwia to znacznie jej oczyszczanie z wody w trakcie zanurzenia (przedmuchiwanie). Skafander neoprenowy, również może się okazać nieodzownym wyposażenie. W polskich wodach, gdzie poniżej termokliny (ok. 8m) temperatura wody spada drastycznie do nieprzyzwoitej wartości 4 stopni Celsjusza jest wręcz nieodzowna. Pianka nie powinna krępować ruchów, nie powinna zmieniać w sposób znaczący objętości wraz z głębokością, powinna stawiać małe opory podczas płynięcia oraz zapewniać komfort cieplny.

Pierwsze kroki w freedivingu dobrze jest stawiać na basenie, należy nauczyć się szeregu umiejętności związanych z odpowiednią techniką pływania oraz oddychania. Dobrze jeżeli robimy to w grupie (sprawa asekuracji) i pod okiem instruktora. W Krakowie prowadzę tego typu zajęcia dla wszystkich chętnych w ramach treningu basenowego. Jak wiadomo w grupie zawsze raźniej.

Każdy nurek bezechowy (free diver) powinien zapoznać się z następującymi tematami:

 1. Zmiany ciśnienia pod wodą,
 2. Narkoza azotowa - ekstaza głębin,
 3. Budowa układu krążenia,
 4. Budowa układu oddechowego,
 5. Medycznych aspektach nurkowanie na zatrzymanym oddechu,
 6. Hiperwentylacja,
 7. Blackout - mechanizm utraty przytomności,
 8. Zagrożeniach wynikających z free divingu po nurkowaniu,
 9. Uraz ciśnieniowy płuc,
 10. Uraz ciśnieniowy ucha,
 11. Uraz ciśnieniowy zatok,
 12. Uraz ciśnieniowy twarzy,

Nurkowanie na zatrzymanym oddechu stało sie popularne dopiero w latach sześćdziesiątych . Pierwsze oficjalny rekord w nurkowaniu bezdechowym został odnotowany w 1949 roku, kiedy Raimondo Bucher zszedł na głębokość 30 metrów - jak widać nie było to wiele. Kilka lat później w 1953 roku dwaj włosi, Alberto Novelli i Ennio Falco osiągnęli głębokość 43 metrów. Następna interesująca data to rok 1966 kiedy to Włoch Enzo Maiorca zanurkował na 54 metry. Potem zaczął się czas Jacques'a Mayola, który pobił Enzo osiągając 60 metrów. W 1975 roku Mayol przesunął granicę nurkowania na zatrzymanym oddechu do 92 metrów. 23 listopada 1976 Mayol ustanowił swój słynny rekord - był pierwszym freediverem, który zszedł na głębokość 100 metrów. Spytacie czy to dużo? 1976 roku było to znacznie więcej niż potrafili zaakceptować lekarze nurkowi - w tym czasie powszechna była opinia o niemożności przekroczenia głębokości 100 metrów w czasie nurkowania na zatrzymanym oddechu. Jak widać naukowcy nie zawsze mają rację.

Dalsze rekordy w kategorii no limits były cały czas poprawiane, trudno tu wymienić wszystkich rekordzistów, ale jeżeli jesteś tym zainteresowany zobacz tabelę rekordów w kategorii no limits. Granica 100 metrów została pokonana 1967 roku, w 2007 roku 200m pokonał 14 czerwca Austriak Herbert Nitsche osiągnął 214 metrów (dzień wcześniej 13 czerwca 2007 osiągnął 185 metrów, to również był rekord). Nitsche nurkował u wybrzeży małej greckiej wyspy Spetses, należącej do archipelagu Wysp Sarońskich.

Zadać można sobie pytanie. Czy nurkowanie tak głęboko jest bezpieczne? Niestety nie, wiele rekordów było związanych z wypadkami śmiertelnymi lub utrata zdrowia. Takie głębokości są osiągalne tylko dla profesjonalistów po wielu latach ćwiczeń. Free diver amator w większości przypadków nie jest w stanie zanurkować tak głęboko, dla większości głębokość 40 metrów wydaje się już nieosiągalnym celem.

W nurkowaniu bezdechowym prowadzone są zawody. Większość z nas nigdy nie uzyska wyników nawet zbliżonych do rekordów, ale myślę, że nie o to chodzi, większości wystarczy jeżeli ma z tego sportu dobrą zabawę. Wyróżnić można kilka konkurencji:

 1. ze stałym balastem
 2. ze zmiennym balastem
 3. NO LIMITS - polega na osiągnięciu maksymalnej głębokości za pomocą wszelkich możliwych środków. Powszechnie stosowana technika to schodzenia w dół przy użyciu specjalnej windy poruszającej się po pionowej linie, po osiągnięciu maksymalnej głębokości free diver wynurza się do powierzchni po "odpaleniu" specjalnego balonu. Zadaniem windy jest maksymalne skrócenie czasu zanurzania, a zadaniem balonu jest maksymalne skrócenie czasu wynurzania. Pozycja nurka w czasie zanurzania jest najbardziej fizjologiczna czyli pionowa, głowa do góry.

 

Relacje

W dniu 08.04.2006 w Krakowie odbyły się zawody zaliczane do III Basenowego Pucharu Polski we free divingu. Zamieszczam kilka zdjęć z pod wody i tabelę wyników.

W dniu 18.04.2009 roku na basenie klubu sportowego Korona w Krakowie ul. Kalwaryjska 9 odbyły się zawody VI Pucharu Polski w freedivingu. Zamieszczam kilka zdjęć z pod wody z VI Pucharu Polski w freedivingu Kraków 2009.

Sylwetki freediverów