Szpulka - sprzęt nurkowy

Szpulka z powodzeniem zastępuje w wielu przypadkach kołowrotek, jest mniejsza i praktyczniejsza. Szpulka wykonywana jest z różnych materiałów: tworzyw sztucznych (bakelit, derlin),  stali nierdzewnej, a nawet aluminium.

szpulka - nurkowanie

Wyglądem przypomina zwykłą szpulkę, jest jednak znacznie większa. Otwór wewnętrzny musi zapewnić możliwość trzymania szpulki palcem wskazującym i kciukiem nawet w grubych rękawicach suchych. Na zewnętrznej ściance szpulki znajdują się otwory do zapięcia karabinka. Ilość linki na szpulce może wynosić od 20-80m i zależy od jej szerokości. Wysokość musi być na tyle mała aby było możliwe trzymanie ją jedną ręką przy pomocy kciuka i palca wskazującego. Niezbędnym elementem do używania szpulki jest karabinek tłokowy dwustronny.

szpulka - nurkowanie

Nurkowie często posiadają kilka szpulek, z linką o różnej długości. Elementem niezbędnym do użycia szpulki jest karabinek tłokowy dwustronny. Służy do zapięcia szpulki w trakcie transportu, jak również do zabezpieczenia przed niekontrolowanym rozwijaniem się linki.

szpulka - nurkowanie

Szpulka stalowa posiada znaczną pływalność ujemną, wygląda ładnie, jednak jeżeli wypadnie z ręki, tonie zbyt szybko, aby ją złapać. W najlepszym przypadku rozwinie się linka w najgorszym stracimy szpulkę.

Sposób użycia