Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Nurkowanie w zimie (temp. poniżej +10C), lub nurkowanie głębokie w Polskich wodach może zakończyć się zamarznięciem automatu, o przyczynach zamarznięcia pisałem. Tu skupię się na postępowaniu.
W nurkowaniach rekreacyjnych (rec) procedura jest jasno określona.
Dla utrwalenia powtórzę jeszcze raz, że nigdy nie należy zakręcać zaworu w butli (mówię tu o nurkowaniu rekreacyjnym a nie o nurkowaniu kolegów "profesjonalistów" znających się jak "łyse konie" i posiadających np. konfigurację sprzętową Hogarthian). Były wypadki nurkowe, w których zakręcanie zaworu spowodowało niemożność napełnienia BCD , a w konsekwencji utonięcie nurka. Jeżeli zawór butli zostanie zakręcony (a mamy tylko jeden automat), a para nurkowa rozdzieli się, to szansa na uratowanie się nurka bez powietrza i bez sprawnej BCD są znikome (tzn. żadne).
Czego raczej nie należy robić: jeżeli nasz partner posiada tylko jeden pierwszy stopień to nie podłączajmy się do jego octopusa, jeżeli zamarzł nasz automat tzn. że są sprzyjające warunki ku temu, jeżeli dodatkowo obciążymy automat partnera, to on również zamarznie. Będziemy mieć sytuację, że dwie osoby z pary mają zamarznięte automaty. Dużo lepiej będzie jeżeli nauczymy się oddychać z bąblującego automatu. Można czasami spróbować oddychać z własnego octopusa, oktopus mają zwykle mniejsze wydatki w stosunku do głównego automatu, ale nie jest to reguła, jeżeli główny drugi stopień i octopus mają taka samą budowę zamiana jest niepotrzebna stratą czasu.