Nóż nurkowy

sprzęt nurkowy


Nóż nurkowy jest elementem, który każdy płetwonurek powinien w czasie nurkowania posiadać . Nie służy on do obrony przed niebezpiecznymi rybami, lecz do wycinania się z lin lub sieci. Ktoś zapyta, jak często się to robi? Odpowiedź brzmi, najlepiej nigdy. Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy kiedy będzie ten pierwszy raz. Wycinanie z sieci, należy o ile to możliwe, przeprowadzić treningowo na brzegu. Kto próbował zrobić to pod wodą wie jak jest to trudne. Najlepiej do wycinania się z sieci nadaje się nóż do samochodowych pasów bezpieczeństwa.

Zamiast noża można używać sekatora, jak to robią nurkowie jaskiniowi. Sekator pozwala uciąć linę jedną ręką i na dodatek za jednym ruchem. Aby zrobić to nożem , nawet najostrzejszym należy mieć wolne dwie ręce (linę należy naciągnąć) i trochę podpiłować. Kto nie wierzy może sprawdzić. Nóż przydaje się również po nurkowaniu.
Składa się z:

Noże posiadają różne kształty.

prosty nóż z jednej strony z gładkim ostrzem z drugiej strony z piłką

nóż z gładkim ostrzem po obu stronach, ale z wycięciem do przecinania lin stalowych

nóż z gładkim ostrzem, piłką oraz wycięciem do cięcia lin stalowych

nóż może posiadać wycięcia w kształcie klucza 14mm i 16mm do dokręcania i odkręcania węży średniego i wysokiego ciśnienia

nóż ze stępionym końcem ostrza może służyć jako śrubokręt lub narzędzie do podważania.

Może posiadać podziałkę (centymetrową lub calową) umieszczoną na ostrzu, dzięki czemu możemy dokonywać prostych pomiarów pod wodą.

>Rękojeść noża zakończona bywa elementem stalowym, który można używać jako młotek.

Specyficzny nóż, wycięty z kawałka blachy. Specjalne ostrze czyni go świetnym narzędziem do cięcia lin i sieci. Niewielkie rozmiary umożliwiają schowanie w każdym Jackecie jako nóż dodatkowy. W celu ochrony przechowywany jest w specjalnym etui.

O nóż należy dbać, szczególnie po nurkowaniach w morzu. Woda słona działa korozyjnie na metale. Po takim nurkowaniu nóż należy wypłukać słodką wodą i wysuszyć. Można nasmarować cienką warstwą smaru silikonowego.

Do zamocowania noża służy pochwa wraz z paskami. Pochwa jest bardzo ważnym elementem, powinna umożliwiać łatwe i szybkie wyciąganie i wkładanie noża.