Nurkowanie sprzęt - latarka nurkowa

Latarka nurkowa - stosowana jest w celu zwiększenia ilości światła lub wydobywania naturalnych kolorów obiektów znajdujących się pod wodą. Dobra latarka to podstawa bezpiecznego nurkowania. Latarki zapewniają odpowiednie oświetlenie w czasie nurkowań nocnych i jaskiniowych, przydają się również do obserwacji naturalnych kolorów podczas nurkowań głębokich, bo jak wiadomo wraz z głębokością zanikają kolory. Dobre latarki nie są tanie, ale często ich zakup jest niezbędny aby czerpać maksymalną przyjemność z nurkowań nocnych i jaskiniowych, szczególnie przy nurkowaniach jaskiniowych , gdzie bezpośrednie wyjście na powierzchnię nie jest możliwe dobra latarka jest elementem niezbędnym.

Jeszcze kilka lat temu głównym źródłem światła używanym w latarkach nurkowych była żarówka halogenowa, którą wyparła lampa wyładowcza typu HID, jednak już jutro górować będą diody LED. Już teraz można powiedzieć, diody dominują w latarkach używanych jako zapasowe źródło światła.

Latarki podzieliłem na trzy grupy, podział wynika z sposobu ich użycia (zastosowania w czasie nurkowania nocnego)

 1. główne światło - podstawowe źródło światła, najmocniejsze światło jakie posiadamy. Zadzwonienie z oświetlenia rośnie z jego mocą, z tego powodu latarki o mocy 20.30 i 50W są często używane.
 2. zapasowe światło - ich moc jest bardzo różna, od kilku watów w gorę, czas świecenia bardzo różny. Mogą stanowić źródło światła w przypadku awarii latarki będącej głównym światłem.
 3. stałe podświetlenie - pozwalające odnaleźć zaginionego nurka nawet gdy jego światło główne jak i zapasowe zgaśnie lub kiedy nurek stracił przytomność.

Latarki można również podzielić, ze względu na źródło światła, czyli głównym kryterium jest element emitujący światło. Jeszcze kilka lat temu ten podział w ogóle nie był konieczny, teraz przy szybkim rozwoju elektroniki mamy w czym wybierać. Stosowanie akumulatorów jako elementu zasilania, oraz zwiększanie mocy światło zmusiło producentów do poszukiwania bardziej wydajnych źródeł światła, zastosowano lampę HID i diody LED.

Podział latarek ze względu na źródło światła:

 1. standardowa żarówka (wolframowa) - rozwiązanie stosowane w tanich latarkach, w sprzęcie nurkowym prawie nie spotykane ze względu na małą sprawność.
 2. żarówka halogenowa - rozwiązanie bardzo powszechne w sprzęcie nurkowym, można powiedzieć że najbardziej powszechne, ze względu na cenę. Temperatura barwowa 3500-4500 K.
 3. HID - lampa wyładowcza o dużej sprawności, długi czas świecenia w stosunku do żarówki halogenowej. Rozwiązanie drogie ze względu na cenę samej lampy HID jak i cenę niezbędnej elektroniki. Trwałość lampy HID jak i procedura powtórnego załączania budzi jednak sporo zastrzeżeń. Temperatura barwowa 5000-6000 K. O HID-zie więcej na stronie HID tekst z grupy.
 4. dioda LED - to strzał w dziesiątkę, wygląda że jest to przyszłość oświetlenia w nurkowaniu. Posiada same zalety: mały rozmiar, małe zużycie prądu, dużą trwałość (50 000h świecenia) i niezawodność. Myślę, że w tą stronę pójdzie rozwój latarek nurkowych. Obecnie problemem, może być cena, ale powinna szybko spadać. Temperatura barwowa 5000-6000 K. Stosowane obecnie LED-y posiadają małą moc 1-3W, aby uzyskać mocniejsze światło należy połączyć kilka LED-ów razem.

Temperaturę barwową źródła światła podaje się w Kalwinach (jednostkach pomiaru temperatury), temperatura określa skład spektralny promieniowanej przez źródło energii. Światło czerwone to około 1800K, żółte 5600K, niebieskie 9300K. Więcej w tym temacie znajdziesz na stronie balans bieli.

Powyższy podział jest ustalony orientacyjnie, dla zaliczenia danej latarki do danego rodzaju. Poniżej przedstawię kilka modeli wraz z krótką charakterystyką.

Główne światło

Podstawowe źródło światła powinno posiadać moc żarówki od 5-20W lub więcej, w zasadzie ideałem było by światło o mocy 50 lub 100W. Czas pracy ponad 35min (powinny wystarczyć na całe nurkowanie). Często stosujemy latarki o mocy żarówki większej niż 20W, a do zasilanie stosujemy akumulatory. Cena takiego sprzętu niejednokrotnie przekracza 2000zł, ale efekt świecenia jest rewelacyjny.

Vega 2 - zasilane z pięciu baterii R-20 lub akumulatorów moc żarówki 5, 10, 20W

Vega 100 - zasilana akumulatorami, może posiadać żarówkę 100W lub 50W i świeci 30 lub 60min

zasilana z akumulatorów

Zapasowe światło

zapasowe - ich moc wynosi do 5W, czas świecenia ok. 60min. Mogą stanowić źródło światła w przypadku awarii latarki właściwej. W czasie nurkowania dobrze się sprawdzają latarki które posiadają:

 • małe rozmiary - łatwiej schować je w kieszeni KRW. Proponuję do paska latarki dołączyć mały karabinek, albo raksę i karabinek wpiąć w D-ring znajdujący się w sąsiedztwie kieszeni, a latarkę schować do kieszeni (do prawej kieszeni). Łatwo można ją wyczepić w razie potrzeby a jednocześnie nie zginą w czasie nurkowania.
 • maja dobre zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem (nie nastąpi przypadkowe rozładowanie baterii)

Lumen 4 - zasilany z czterech baterii lub akumulatorów R-14. Prawie idealny, spełnia wszystkie wymienione wyżej punkty.

Lumen 6 - zasilany z sześciu baterii lub akumulatorów R-14.
Latarka najczęściej kupowana jako "pierwsza" z założeniem że kiedy kupimy "mocniejszą" latarkę ta stanie się światłem zapasowym. Nie polecam takiego rozwiązania z prozaicznego powodu, jako latarka główna posiada zbyt małą moc świecenia, a jako zapasowa jest za długa i nie mieści się w kieszeni KRW<

Stałe podświetlenie

Stałe podświetlenie - oświetla nurka przez całe nurkowanie, Można tutaj mówić o dwóch rozwiązaniach:

 1. błyskaczach,
 2. świetle chemicznym

Poniżej przedstawiam rozwiązanie, które jest błyskaczem, ale w miarę potrzeby pozwoli również oświetlić drogę ku powierzchni w przypadku awarii głównego i zapasowego światła.

zasilane z dwóch baterii R-6. Pracuje jako błyskacz ale w razie potrzeby może pełnić rolę latarki, dają niestety słabe światło, wynika to z małej mocy żarówki.
Nigdy nie należy używać takiej błyskaczo-latarki jako zapasowego źródła światła (bo czas jej świecenia jest bardzo krótki, a ilość światła niewystarczającą), za to jako błyskacz jak najbardziej.
Mocowanie najczęściej po prawej i lewej stronie KRW na wysokości ramion. Ustawienie błyskacza do tyłu a latarki do przodu, pozwala korzystać z obu funkcji błyskaczo-latarki.

Latarki produkowane/sprzedawane w Polsce godne uwagi

obacz również