Latarka nurkowa

sprzęt nurkowy


Latarka nurkowa - stosowana jest w celu zwiększenia ilości światła lub wydobywania naturalnych kolorów obiektów znajdujących się pod wodą. Dobra latarka to podstawa bezpiecznego nurkowania. Latarki zapewniają odpowiednie oświetlenie w czasie nurkowań nocnych i jaskiniowych, przydają się również do obserwacji naturalnych kolorów podczas nurkowań głębokich, bo jak wiadomo wraz z głębokością zanikają kolory. Dobre latarki nie są tanie, ale często ich zakup jest niezbędny, aby czerpać maksymalną przyjemność z nurkowań nocnych i jaskiniowych, szczególnie przy nurkowaniach jaskiniowych, gdzie bezpośrednie wyjście na powierzchnię nie jest możliwe dobra latarka jest elementem niezbędnym.

Jeszcze kilka lat temu głównym źródłem światła używanym w latarkach nurkowych była żarówka halogenowa, jednak dzisiaj górują diody LED. Diody dominują zarówno w latarkach używanych jako podstawowe , jak i zapasowe źródło światła.

Latarki podzieliłem na trzy grupy, podział wynika z sposobu ich użycia (zastosowania w czasie nurkowania nocnego)

  1. latarka podstawowa - podstawowe źródło światła, najmocniejsze światło jakie posiadamy. Zadowolenie z oświetlenia rośnie z proporcjonalnie do jego mocą, z tego powodu latarki o mocy od 20W do 75W są powszechnie używane. Minimalna moc takiego światła to 10W. Ze względów bezpieczeństwa czas świecenia musi być dłuższy niż czas nurkowania przynajmniej o 20minut (zapas na spadek pojemności akumulatorów, lub zimną wodę). W nurkowaniu technicznym latarka podstawowa to latarka o mocy co najmniej 30W i o czasie świecenia dwukrotnie dłuższym niż planowane czasy nurkowania – przeważnie są to latarki dzielone z głowicą i akumulatorem.
  2. latarka zapasowa (backup) - jej moc jest bardzo różna, od 2W do 10W, ale może być większa, może również dorównywać latarce podstawowej (możemy miec dwie takie same latarki). Zadaniem latarki zapasowej jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła w przypadku awarii latarki podstawowej – powinna umożliwić bezpieczne wynurzenie do powierzchni. Czasy świecenia latarek zapasowych są przeważnie dłuższe od czasów świecenia latarek podstawowych (mniejsza moc przy porównywalnych akumulatorach).
  3. stałe podświetlenie - pozwalające odnaleźć zaginionego nurka, nawet gdy jego światło główne jak i zapasowe zgaśnie lub kiedy nurek stracił przytomność.

Latarki można również podzielić, ze względu na źródło światła, czyli głównym kryterium jest element emitujący światło. Jeszcze kilka lat temu ten podział w ogóle nie był konieczny, teraz przy szybkim rozwoju elektroniki mamy w czym wybierać. Stosowanie akumulatorów jako elementu zasilania, oraz zwiększanie mocy światło zmusiło producentów do poszukiwania bardziej wydajnych źródeł światła, zastosowano lampę HID i diody LED.

Podział latarek ze względu na źródło światła:

  1. standardowa żarówka (wolframowa) - rozwiązanie stosowane w tanich latarkach, w sprzęcie nurkowym prawie nie spotykane ze względu na małą sprawność.
  2. żarówka halogenowa - rozwiązanie obecnie nie stosowane w sprzęcie nurkowym. Temperatura barwowa 3500-4500 K. Zobacz również jakie latarki były używane w latach 90-tych – latarki halogenowe.
  3. HID - lampa wyładowcza o dużej sprawności. Rozwiązanie drogie ze względu na cenę samej lampy HID jak i cenę niezbędnej elektroniki. Trwałość lampy HID jak i procedura powtórnego załączania budzi jednak sporo zastrzeżeń. Temperatura barwowa 5000-6000 K. O HID-zie więcej na stronie HID tekst z grupy.
  4. dioda LED - stosuje się je powszechnie w latarkach nurkowych. Diody LED posiadają same zalety: mały rozmiar, małe zużycie prądu, dużą trwałość (50 000h świecenia) i niezawodność. Temperatura barwowa 5000-6000 K.

Temperaturę barwową źródła światła podaje się w Kalwinach (jednostkach pomiaru temperatury), temperatura określa skład spektralny promieniowanej przez źródło energii. Światło czerwone to około 1800K, żółte 5600K, niebieskie 9300K. Więcej w tym temacie znajdziesz na stronie balans bieli.

Latarka podstawowa

Latarka podstawowa może być:

  1. jednoczęściowe - rozwiązanie tańsze, ale za to dostępna jest mniejsza moc 10-20W, czas świecenia od 50-120 minut – zależny od zastosowanych akumulatorów lub baterii.
  2. dzielone z głowicą i akumulatorem - to rozwiązanie droższe, ale moc latarki może wynosić 40-75W i pozwalać na świecenie nawet kilka godzin – wszystko zależy od pojemności akumulatora. Pojemności akumulatorów od 5-50Ah. W tego typu rozwiązaniach baterii się nie stosuje.
latarka podstawowa
Latarka podstawowa KX max polskiej firmy Gralmarine 10W, strumień światła: 1300 lumenów, kąt skupienia: 8°, wymiary: Ø 35 / 30 x 210mm.
latarka zapasowa
Latarka polskiej firmy Gralmarine 10W, strumień światła: 1600 lumenów, kąt skupienia: 6°, wymiary: Ø 54 / 40 x 175 mm.
latarka podstawowa dzielona
Latarka podstawowa dzielona polskiej firmy Gralmarine, głowica LED DUO Moc: 150/80/70 W, strumień światła: 18 000/9 600/8 400 lumenów, kąt skupienia: 125° / 16°, akumulator 13,6Ah 14,4V.
latarka podstawowa dzielona
Akumulatory LI-ION 10,2Ah 14,4V i LI-ION 13,6Ah 14,4V. Tu różnica jest tylko na średnicy, ale często występuje różnica na długości akumulatora.
latarka podstawowa dzielona
Głowica GL 7 LED Moc: 70W (8400lm) lub 30W (3600lm,) kąt skupienia: 16°. W zestawach dzielonych można stosować głowice o różnej mocy i różnym kącie świecenia, jak również akumulatory o różnych pojemnościach. Niestety przeważnie tylko danego producenta – każdy producent latarek ma soje połączenia. Jest oczywiście część sprzętu, gdzie głowicy i akumulatora nie da się rozdzielić
latarka akumulator uchwyt
Uchwyt do mocowania akumulatora – jest przeznaczony do pasa biodrowego w zestawach ze skrzydłem. Akumulator montujemy po prawej stronie na pasie biodrowym. Montaż takiego akumulatora do jacketu jest kłopotliwy, więc nurkowie rekreacyjni nurkujący w jacketach omijają takie rozwiązania.

Latarka zapasowa

latarka zapasowa
Latarka zapasowa K2 max polskiej firmy Gralmarine 4W, strumień światła: 270 lumenów, kąt skupienia: 8°, wymiary: Ø 35 / 30 x 210mm.

Latarki zapasowe mogą mieć taka sama wielkość jak latarka podstawowa – różnica może być tylko w mocy świecenia. Przykładem takiego rozwiązania jest latarka Gralmarine K2 max (4W) i KX max (10W).Latarki zapasowe mogą mieć taka sama wielkość jak latarka podstawowa – różnica może być tylko w mocy świecenia. Przykładem takiego rozwiązania jest latarka Gralmarine K2 max (4W) i KX max (10W).

Stałe podświetlenie

Stałe podświetlenie - oświetla nurka przez całe nurkowanie, Można tutaj mówić o dwóch rozwiązaniach:

  1. błyskaczach,
  2. świetle chemicznym

Błyskacz ledowy

Obecnie coraz powszechniej stosuje się błyskacze ledowe, są znacznie mniejsze i bardziej niezawodne.

błyskacz nurkowy
Błyskacz Gralmarine - 2 tryby pracy: normalny (5 błysków) i ekonomiczny (2 błyski), działa nawet do 10 godzin, testowany do głębokości 150 metrów.

Mocowanie latarek

Mocowanie latarek to również ważny temat, na tyle ważny ze została mu poświęcona oddzielna strona – mocowanie latarki podstawowej i zapasowej.