Kastra budowlana

sprzęt nurkowy


Kastra budowlana to najtańsze rozwiązanie pozwalające transportować sprzęt w samochodzie. Cena kastra to około 30zł więc jest śmiesznie niska. Kastra zabezpieczy nam samochód przed zalaniem wodą, powinny wejść do niej wszystkie elementy sprzętu. Wielkość kastra należy dostosować do wielkości samochodu i ilości sprzętu. Ja mam duży samochód wiec wybrałem dużą kastrę, ale kiedy mamy mały samochód lepiej przed zakupem sprawdzić jaki rozmiar jesteśmy włożyć do samochodu i ile nam takich pojemników wejdzie. Do mojego samochodu wchodzi bez problemu 6 kastr i 12 butli, a z bólem 8 kompletów.

Pakowanie kastry

Ważne, aby kastra była na tyle długa, aby bez problemu schować w niej płetwy. Ja mam określony sposób pakowania, którego uczę kursantów. Jestem wrogiem wrzucania sprzętu byle jak. Jeżeli odpowiednio włożymy sprzęt nie powinien on wystawać poza kastrę, bo często przynajmniej w praktyce szkoły nurkowej stawia się kastry jeden na drugim i rzeczy wystające mogły by ulec zgnieceniu.

kastra budowlana

Na sam spód kładziemy płetwy, maskę i fajkę. Głównie chodzi o to, że na dole zbiera się woda ściekająca z pianki i BCD a płetwy stanowią platformę odsuwającą sprzęt od wody. Maska i fajka jest do kompletu, aby nie zostały na nurkowisku. Jeżeli nurkujemy w płetwach paskowych warto maskę włożyć w stopę płetwy – zabezpieczymy ją dodatkowo przed uszkodzeniem.

kastra budowlana

Na płetwy dajemy jacket lub skrzydło, noszakiem lub płytą do góry – tak jak na zdjęciu. Czemy tak? Z drugiej strony znajdują się pasy do mocowania butli wyposażone w rzepy, które przyczepiają się do pianki i powodują zadziory w materiale zewnętrznym skafandra – dzieje się tak kiedy włożymy BCD rzepami do góry.

kastra budowlana

Na górę kładziemy piankę lub skafander suchy, należy je złożyć tak aby zajmowały jak najmniej miejsca. Na górę kładziemy automat oddechowy, aby nie był zalewany wodą z pianki (ja nie stosuje kapturków ochronnych na automatach oddechowych bo uważam, ze przynoszą więcej złego niż dobrego), dodatkowo jak jest na górze to widać że jest a nie został na nurkowisku.

kastra budowlana

Tak spakowany sprzęt możemy wkładać do samochodu, ja mam specjalnie przygotowane półki. Sprzęt należy zabezpieczyć przed przemieszczaniem, guma lub dodatkowym pasem. Jeżeli bagażnik jest częścią samochodu należy bezwzględnie stosować kratkę zabezpieczającą, aby w czasie ostrego hamowania lub wypadku, sprzęt przemieszczający się w sposób niekontrolowany nas nie poturbował lub zabił.

Podsumowanie

Kastra budowlana to najtańsza wielorazowa metoda przewożenia sprzętu w samochodzie (no prawie najtańsza – worki na śmieci są tańsze, ale jednorazowe). Zabezpiecza samochód przed zalaniem wodą i pozwala łatwo przenosić sprzęt na małym dystansie. Dodatkowo cały sprzęt mamy w jednym miejscu. Warto zainwestować te kilka złotych w kastrę a może kaster.