Karabinki tłokowe

Karabinki stosowane w nurkowaniu to głównie karabinki tłokowe, są one proste w użyciu oraz niezawodne, nie maja również tendencji do samoczynnego zapinania się. Czasami nurkowie stosują również karabinki alpinistyczne lub żeglarskie. Karabinki alpinistyczne używamy przy nurkowaniu a jaskiniach  czy pod lodem, karabinki żeglarskie służą głównie do zapinania drobnych elementów sprzętu - obecnie rzadko stosowane, wyparły je małe karabinki tłokowe.

Budowa karabinka tłokowego

Nie pozostaje nam nic innego jak opisać budowę i dzianie karabinka tłokowego.

Karabinek składa sie tylko z kilku elementów: krętlika, oczka, cyngla, elementem niewidocznym jest sprężyna odpowiedzialna za zamykanie karabinka. Bardzo ważne jest, aby cyngiel przesuwał się lekko w trakcie odsuwania i zamykał się niezawodnie, kiedy puścimy cyngiel. Sprężyna musi być ze stali nierdzewnej, karabinki ze sklepów budowlanych w słonej wodzie bardzo szybko ulegną uszkodzeniu.

Oprócz karabinków tłokowych jednostronnych występują karabinki tłokowe dwustronne, wtedy oczka są po obu stronach. Taki karabinek ma zastosowanie przy kołowrotkach jaskiniowych, szpulkach i w konfiguracji sidemount do przypięcia worka wypornościowego.

Wielkości karabinków tłokowych

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rozmiary karabinków tłokowych 1", 1/2', 3/8. Generalnie rozmiar dotyczy krętlika, ale można go również przenieść na wielkość oczka - wielkość oczka to w przybliżeniu wielkość krętlika. Generalnie czym większy karabinek tym łatwiej go obsługiwać - zapinać i odpinać - dotyczy to szczególnie nurkowania w suchych rękawicach.

Karabinki tłokowe 1" - nadają się doskonale do przypinania stage i innych dużych elementów sprzętu. W obsłudze są najwygodniejsze, ale mogą przeszkadzać, kiedy są np. na wężach automatów oddechowych. Ich orientacyjna długość to 90-140mm.

Karabinki tłokowe 1/2" - nadają się doskonale do mocowania węży oraz elementów sprzętu jak latarki zapasowe, czy inne małe elementy. Ich orientacyjna długość to 90-60mm.

Karabinki tłokowe 3/8" - w zasadzie są zbyt małe, aby wygodnie można je było obsługiwać w suchych rękawicach, z tego powodu rzadko są używane w zimnych wodach, kiedy nie używamy rękawic lub używamy cienkie rękawice neoprenowe mogą zastępować karabinki 1/2". Ich orientacyjna długość to <60mm.

Stosowane materiały

Karabinki tłokowe wykonywane są ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. W nurkowaniu najczęściej stosuje się karabinki ze stali nierdzewnej, karabinki z mosiądzu śniedzieją co powoduje że ich kolor nie jest jednolity. Karabinki mogą się różnić między sobą wyglądem - każdy producent stosuje inne wymiary.

Mocowanie karabinka

Karabinek, aby spełniał swoja rolę musi być połączony za krętlik z wężem, latarką czy innym elementem sprzętu. Jest kilka sprawdzonych sposobów łączenia, należy użyć właściwy dla danego elementu sprzętu, należy również używać właściwych wielkości karabinków:

  1. mocowanie karabinka do węża wysokiego lub średniego ciśnienia
  2. mocowanie karabinka do latarki - węzeł DIR
  3. mocowanie karabinka do butli stage
  4. mocowanie karabinka do butli sidemount

zobacz również stronę inne karabinki używane w nurkowaniu