Buty nurkowe - neoprenowe

Buty neoprenowe służą do ochrony stopy, przed zimnem oraz otarciami od płetw, mogą posiadać podeszwę, która chroni but przed zniszczeniem, oraz zabezpieczają stopę przed skaleczeniem w trakcie chodzenia w sytuacjach kiedy na dnie znajdują się ostre kamienie czy drobne muszelki. Buty mogą być:

  • z cienkiego neoprenu bez podeszwy - skarpety ,
  • z podeszwą
  • z uszczelnieniem

Buty z cienkiego neoprenu bez podeszwy - skarpety

Skarpety - wykonane z cienkiego neoprenu o grubości ok 1-3mm bez podeszwy potocznie nazywane skarpetami. Używane w ciepłej wodzie lub do pierwszych nurkowań w płetwach kaloszowych, kiedy nie mamy jeszcze płetw z paskiem. Można je stosować również do nurkowania w skafandrze suchym tu polecam o grubości 5mm. Brak podeszwy powoduje, że szybko się niszczą przy chodzeniu po ziemi, więc zalecam, aby bardzo uważać.

Buty z zamkiem i podeszwą

Buty z zamkiem i podeszwą - wykonane z neoprenu o grubości 5mm, zamek ma za zadanie ułatwić zakładanie butów na stopę. Używane w wodach ciepłych i zimnych, nie nadają się do nurkowanie w wodzie bardzo zimnej z powodu zbyt małej izolacji cieplnej. Zamek umożliwia wodzie wpływanie do butów, nawet jeżeli posiada dodatkowe uszczelnienia. Podeszwa może posiadać różną grubość, oraz sztywność. Twardsze podeszwy dają możliwość lepszego zabezpieczenie przed urazem stopy. Z powodu różnej grubości podeszwy, przed zakupem płetw paskowych  należy zakupić buty i w sklepie dobrać odpowiedni rozmiar płetwy eksperymentalnie. Poniżej są pokazane buty z podeszwą o różnej grubości

Buty z uszczelnieniem

Buty z uszczelnieniem - zabezpieczającym stopę przed wlewaniem wody. Posiadają podeszwę ale nie posiadają zamka. Używane w wodach zimnych i bardzo zimnych. Mogą posiadać elastyczną stopę umożliwiającą wywinięcie buta na lewą stronę, jest to o tyle ważne że tego typu buty bardzo trudno się suszy po nurkowaniu. Buty nie dosuszone gniją i powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Zwrócę również uwagą, na fakt, że tego typu buty dość trudno włożyć jak i zdjąć co powoduje, z znacznie większa ilość nurków preferuje buty z zamkiem.

Rozmiary butów nurkowych

But nurkowy powinien być dostosowany do rozmiaru naszej nogi i kiedy kupujemy bezpośrednio w sklepie rozmiar można dobrać eksperymentalni, jednak pry zakupie przez Internet może pojawić się problem, bo zamiast numeracji do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni może się pojawić np: taka rozmiarówka S, M, L, XL. Co wtedy zrobić? Skorzystać z tabeli zamieszczonej poniżej. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko grubsza informacja i produkt danego producenta może się nieznacznie różnić.

Rozmiar 3XS 2XS XS S M L XL 2XL 3XL 4XL
Rozmiar USA 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Rozmiar EUR 35/36 36/37 38 39/40 40/41 41/42 43 44/45 45/46 47