Analizator tlenowy - sprzęt nurkowy

Nurkowanie na nitroksie staje sie coraz bardziej popularne, praktycznie nie mogło by się odbyć bez analizatora tlenowego.

Analizator tlenowy pozwala zmierzyć zawartość tlenu w mieszance nitroksowej, na tej podstawie wiemy czy przygotowana mieszanka spełnia nasze oczekiwania. O nitroksie przeczytasz na stronie nurkowanie nitroksowe.
 

Analizatory tlenowe mierzą zawartość O2 i pokazują ją w procentach na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Sercem analizatora jest układ elektroniczny mierzący napięcie powstające na sensorze tlenowym. Wielkość napięcia zależy od ilości tlenu w mieszance. Układ elektroniczny zamienia sygnał z sensora na zawartość procentową wyświetlaną na wyświetlaczu. Sensor tlenowy ma określony czas działania 12-24miesięcy, po tym okresie pomiar jest niemożliwy

Są stosowane dwa podstawowe rodzaje analizatorów tlenowych:

  1. analizator tlenowy zintegrowany z sensorem tlenowym - czujnik tlenu jest na stałe połączony z analizatorem, po zużyciu sensora tlenowego miernik staje się bezużyteczny,
  2. analizator tlenowy z wymiennym sensorem tlenu - sensor połączony jest z analizatorem tlenowym przy pomocy miedzianego przewodu zakończanego wtyczką (przeważnie mały jack). Tego typu analizatory mogą posiadać możliwość ręcznej kalibracji lub kalibrują się automatycznie.

Analizator tlenowy zintegrowany z sensorem tlenowym,
 w takim przypadku czujnik przyciskamy bezpośrednio do zaworu butli i odkręcamy lekko zawór

Analizator tlenowy z wymiennym sensorem tlenu, kalibrowany automatycznie.
 Posiada 3 przyciski w tym wyłącznik. Do zasilania używana jest standardowo bateria alkaliczna 9V.

 

Restryktor przepływu do podłączenia do butli DIN - G 5/8" na 200- 300bar wraz z szybkim zaworem upustowym.
Zadaniem restryktora jest utrzymanie stałego przepływu na poziomie ok.2-4 l/min

Analizatory są delikatnymi urządzeniami i trzeba je chronić przed wilgocią, niską i wysoką temp. i wstrząsami. Natomiast same czujniki, gdy nie pracują dobrze jest odłączyć od analizatora i zabezpieczyć specjalnym korkiem, wtedy ich żywotność może dojść nawet do 36 miesięcy.

Pomiar zawartości tlenu

Obsługa miernika jest banalnie prosta, włączamy przyciskiem on/off,  jeżeli na wyświetlaczu jest inna wartość niż 20,9 naciskamy przycisk CAL aż na wyświetlaczu pojawi się napis CAL, puszczamy przycisk i czekamy aż na wyświetlaczu pojawi się wartość 20,9. Kalibracja zakończona. Ważne, aby kalkulacji dokonywać w pomieszczeniu o dobrej wentylacji gdzie zawartość tlenu w powietrzu nie jest obniżona. W trakcie pomiaru należy utrzymywać stały przepływ mieszanki na poziomie ok.2-4 l/min. Najłatwiej to ociągnąć mając restryktor przepływu.

Analizę dokonuje się kilkukrotnie (np.2x) obliczając średnią z pomiarów .W trakcie pomiaru należy utrzymywać stały przepływ mieszanki na poziomie ok.2-4 l/min. Większy przepływ powoduje wyższe wskazania zawartości tlenu. Wskazania analizatora mogą sie minimalnie różnić, jeżeli są większe niż 2% najprawdopodobniej sensor tlenu jest zużyty i należy go wymienić na nowy. Najlepiej do restryktora podłączamy trójnik, do którego dopiero podłącza się ( kątowo) sensor tlenowy.

Czujnik najlepiej kalibrować 100% O2, ale jeżeli nie mamy takiej możliwości, kalibrację możemy wykonać powietrzem atmosferycznym (wartość 20.9% O2).

Po przeprowadzonym pomiarze pamiętaj, aby obliczyć MOD dla posiadanej mieszanki, oraz odpowiednio ustawić komputer nurkowy (tryb nitrox - wprowadzamy zawartość procentową tlenu O2).