Analizator tlenowy

sprzęt nurkowy


Nurkowanie na nitroksie staje sie coraz bardziej popularne, praktycznie nie mogło by się odbyć bez analizatora tlenowego.

Analizator tlenowy pozwala zmierzyć zawartość tlenu w mieszance nitroksowej, na tej podstawie wiemy czy przygotowana mieszanka spełnia nasze oczekiwania. O nitroksie przeczytasz na stronie nurkowanie nitroksowe.

Analizatory tlenowe mierzą zawartość O2 i pokazują ją w procentach na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Sercem analizatora jest układ elektroniczny mierzący napięcie powstające na sensorze tlenowym. Wielkość napięcia zależy od ilości tlenu w mieszance. Układ elektroniczny zamienia sygnał z sensora na zawartość procentową wyświetlaną na wyświetlaczu. Sensor tlenowy ma określony czas działania 12-24miesięcy, po tym okresie pomiar jest niemożliwy

Są stosowane dwa podstawowe rodzaje analizatorów tlenowych:

  1. analizator tlenowy zintegrowany z sensorem tlenowym - czujnik tlenu jest na stałe połączony z analizatorem, po zużyciu sensora tlenowego miernik staje się bezużyteczny,
  2. analizator tlenowy z wymiennym sensorem tlenu - sensor połączony jest z analizatorem tlenowym przy pomocy miedzianego przewodu zakończanego wtyczką (przeważnie mały jack). Tego typu analizatory mogą posiadać możliwość ręcznej kalibracji lub kalibrują się automatycznie.

analizator tlenowy

Analizator tlenowy zintegrowany z sensorem tlenowym,
w takim przypadku czujnik przyciskamy bezpośrednio do zaworu butli i odkręcamy lekko zawór

analizator tlenowy

Analizator tlenowy z wymiennym sensorem tlenu, kalibrowany automatycznie.
Posiada 3 przyciski w tym wyłącznik. Do zasilania używana jest standardowo bateria alkaliczna 9V.

restryktor przepływu

Restryktor przepływu do podłączenia do butli DIN - G 5/8" na 200- 300bar wraz z szybkim zaworem upustowym.
Zadaniem restryktora jest utrzymanie stałego przepływu na poziomie ok.2-4 l/min

Analizatory są delikatnymi urządzeniami i trzeba je chronić przed wilgocią, niską i wysoką temp. i wstrząsami. Natomiast same czujniki, gdy nie pracują dobrze jest odłączyć od analizatora i zabezpieczyć specjalnym korkiem, wtedy ich żywotność może dojść nawet do 36 miesięcy.

Pomiar zawartości tlenu

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wykonać analizę zawartosci tlenu w butli, przejdź na stronę analizator tlenowy - analiza gazu w butli.